Złote zasady planowania ogrodu | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Złote zasady planowania ogrodu

A.D. A.D.
Jak stara fabryka w sercu lasu Industrialny ogród od RAJEK Projektowanie Wnętrz Industrialny
Loading admin actions …

Sezon ogrodowy ruszył pełną parą! Każdą wolną chwilę chcemy spędzać na świeżym powietrzu delektując się urokami wiosny, śpiewem ptaków i cudownym rozkwitem roślinności. Weekendy spędzone na leniuchowaniu na łonie natury, na własnej działce lub w ogrodzie to marzenie większości z nas. Ci, którzy mają takie miejsce wiedzą ile daje ono radości ale również, ile wysiłku trzeba mu poświęcić. I to już na etapie projektu. Budowa i planowanie ogrodu to ciekawe i przyjemne zajęcie, które możecie zrobić sami lub możecie posiłkować się radami specjalistów. W Homify znajdziecie liczną listę doskonałych projektantów zieleni, ogrodników oraz innych specjalistów. Jeśli jednak sami podejmiecie się tego wyzwania warto wcześniej zapoznać się ze złotymi zasadami projektowania i planowania ogrodu. Dzięki nim Wasz ogród będzie zachwycający i funkcjonalny!

Rozmieszczenie poszczególnych stref

Ogród należy podzielić na kilka stref w zależności jak chcielibyście aby on wyglądał. Na pewno konieczne jest miejsce przeznaczone do relaksu, przyda się także miejsce na grilla lub ognisko. Konieczne jest wydzielenie obszaru na rabaty z kwiatami i miejsca na drzewa i krzewy. Aby na działce nie było nudno, możecie wyznaczyć tematyczne strefy  - wszystkie nasadzenia robione z rozmysłem i według wcześniej ustalonych koncepcji pomogą stworzyć kąciki tematyczne (w stylu japońskim, śródziemnomorskim, wrzosowisko, skalniak). Może przydać się też miejsce na efektowne oczko wodne, mini fontannę czy szklarnię. Szczególnie ładnie będą prezentować się liczne ścieżki. Ich funkcja jest zarówno estetyczna jak i praktyczna dlatego jest to temat wart wnikliwego przemyślenia. Więcej na ich temat przeczytacie tutaj: Jaka ścieżka jest najlepsza dla mojego ogrodu?

Drzewa

Jak stara fabryka w sercu lasu Industrialny ogród od RAJEK Projektowanie Wnętrz Industrialny
RAJEK Projektowanie Wnętrz

Jak stara fabryka w sercu lasu

RAJEK Projektowanie Wnętrz

W pierwszej kolejności zobaczcie co już macie na swojej działce – szanujcie roślinność zastaną – szczególnie drzewa i krzewy. Starajcie się pomysł na ogród oprzeć właśnie na nich. Pamiętajcie, że drzewa rosną powoli. Zawsze należy dopasować drzewa do skali ogrodu tak aby go nie przytłoczyły i żeby w nim nie zniknęły. Projektując lokalizację drzewa, musicie stale pamiętać o jego przyszłym wyglądzie dlatego jeśli nie wiecie, jak roślina będzie wyglądać za kilkanaście lat – odwiedźcie ogród botaniczny lub stary park. Wiedza jak drzewo, które chcecie posadzić, będzie wyglądało w przyszłości jest niezbędna aby dobrze zaprojektować ogród. I co ważne, pamiętajcie, żeby nie lokalizować drzew zbyt blisko obiektów architektury. Drzewa rosną nie tylko wzwyż, ale pod ziemią i wszerz. Rozrastające się konary mogą uszkodzić dach domu, korona ocienia go i zabiera światło itd. Bardzo duże szkody potrafi wyrządzić system korzeniowy. To niezwykła i niepowstrzymana siła, która dosłownie rozrywa skały.

Krzewy

Podstawą ogrodowych kompozycji są iglaki i krzewy kwitnące. Umiejętnie dobrana kompozycja sprawi, że poszczególne rośliny będą wyglądać lepiej niż posadzone osobno. Najpowszechniejsze zastosowanie w ogrodach znajdują właśnie krzewy. Te duże, wraz z drzewami, mogą stanowić w peryferyjnych częściach ogrodu element organizujący przestrzeń. Niskie zaś mogą służyć do obsadzenia brzegów działki. Na rynku jest bardzo duży wybór niskich (do 1/2 metra wysokości) krzewów zarówno dla miejsc zacienionych jak i nasłonecznionych dlatego pamiętajcie, że kwestią kluczową jest dobór rośliny do warunków panujących w określonej części ogrodu. Zawsze miejcie na uwadze jej wymagania środowiskowe.

Byliny i rośliny jednoroczne

Klasyczny ogród od homify Klasyczny

Rośliny jednoroczne i dwuletnie sadzi się na rabatach, obsadzając je kilkoma lub jedną odmianą danego gatunku kwiatów. Rabaty dywanowe obsadza się niskimi odmianami, w skupiskach różnych kształtów i wielkości. Miejsce najbardziej oddalone lub środek zapełnijcie najwyższymi roślinami; resztę coraz niższymi. W ten sposób uformujecie chociażby ramę muru ogrodowego. Atrakcyjnym połączeniem jest zestawienie wyższych roślin cebulowych, np.: tulipanów z niskimi dwuletnimi jak: stokrotki i bratki. W sklepach można kupić gotowe mieszanki przeznaczone na różne typy rabat. Bardzo interesująco wygląda zestawienie roślin na zasadzie kontrastu. W mało uczęszczanych zakątkach ogrodu warto założyć łączkę kwietną, która jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Jak to zrobić przeczytacie tutaj: Stwórz ogród, który przyczynia się do ekosystemu

Rośliny pnące

Stary murek obsadzony winoroślą nada każdemu ogrodowi tajemniczy i intrygujący charakter. Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet. Z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić np. nieestetyczną ścianę budynku. Większość pnączy ma przeciętne wymagania glebowe ale są też wyjątki. Warto jednak ze względu na to że często sadzi się je przy domach czy ogrodzeniach, gdzie ziemia jest dość marna, wysuszona i z resztkami gruzu, przed posadzeniem roślin przygotować glebę. Wystarczy wykopać nieco większy dołek i wypełnić go ziemią kompostową lub odpowiednią ziemią ze sklepu ogrodniczego. Taki romantyczny zakątek to miłe miejsce do wypoczynku i relaksu więc warto w niedalekiej jego odległości ustawić ławkę lub stół z krzesłami. Jeśli potrzebujecie ciekawych inspiracji do zaaranżowania ogrodu zajrzyjcie na stronę 2KUL INTERIOR DESIGN.

Wyrównanie terenu

Kiedy znacie już miejsca rozmieszczenia poszczególnych punktów ogrodu pora na wymodelowanie terenu. Wyrównajcie działkę, a w przewidzianych w projekcie miejscach zróbcie wykop pod staw, usypcie pagórki albo skarpy umocnione murkami oporowymi. Nawet niewielkie urozmaicenie rzeźby terenu doda ogrodowi uroku i sprawi, że będzie się wydawał większy. Zanim zaczniecie sadzić i siać pozbądźcie się chwastów. Najlepszy sposób to przekopanie ziemi i dokładne wybranie z niej kłączy, korzeni i rozłogów roślin. Jest to jednak dość uciążliwy sposób dlatego jeśli działka jest duża i bardzo zachwaszczona, możecie opryskać ją specjalnym preparatem, który niszczy wszystkie rośliny. Musicie znać odczyn)  gleby.W tym celu zbadajcie jej pH kwasomierzem chemicznym lub elektronicznym. Większość roślin dobrze rośnie w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6-7). Jeśli pH jest niższe, zwapnujcie glebę, dodając do niej np. kredy lub dolomitu. Jeśli pH jest zbyt wysokie, dodajcie kwaśnego torfu. Na koniec glebę należy użyźnić.

A czy Wy macie już plan jak będzie wyglądał Wasz ogród?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu