Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak urządzić kawalerkę?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Loading admin actions …

Wyobraźcie sobie z jakim zadaniem łatwiej jest się zmierzyć? Z praktycznym i kompaktowym urządzeniem małej przestrzeni, czy odpowiednim zapełnieniem rozległej, pustej powierzchni? I właśnie z tym mitem – że trudno jest urządzić małe metraże – chcemy się tu rozprawić. Jest kilka bardzo znaczących zalet posiadania niewielkich mieszkań (o ile mieszkamy w pojedynkę lub wspólnie ze zgodnym kompanem). Przede wszystkim przyziemne aspekty takie jak: mniej sprzątania, narzucony, ale uwalniający minimalizm w rzeczach i akcesoriach, mniej pochłoniętych funduszy na aranżację każdego kąta. Dzięki dobrej organizacji i utrzymywaniu porządku niewielka, prywatna przestrzeń może być przytulnym i wystarczającym pod każdym względem, domem. Zobaczcie o czym pamiętać, by funkcjonalnie i ładnie urządzić kawalerkę! 

Koniecznie zobaczcie Mały dom – wielkie wrażenie! Zapraszamy!

Kolory wnętrz

Kawalerka z nazwy od razu przywodzi na myśl mieszkanie dla singla – jednej osoby – dlatego z reguły są to małe wnętrza. Pamiętajmy zasadę, że jasne kolory – zarówno ścian jak i mebli – mogą optycznie powiększyć małe mieszkanie! Ważna jest także kwestia okien i doświetlenia mieszkania podczas jego aranżacji. W jasnej kawalerce możemy zastanowić się nad ciemniejszymi kolorami w aranżacji wnętrza, w ciemnej – lepiej nie ryzykować z pochłaniającymi światło, mrocznymi barwami. Tak jak na powyższym przykładzie Your Interiors, kawalerka na poddaszu z niewielkimi oknami została urządzona prawidłowo w jasnym – skandynawskim stylu.

Zaznaczenie stref

projekt kawalerki  pod wynajem - wg www.gackowska.pl: styl , w kategorii Kuchnia zaprojektowany przez GACKOWSKA DESIGN
GACKOWSKA DESIGN

projekt kawalerki pod wynajem – wg www.gackowska.pl

GACKOWSKA DESIGN

Wydzielenie funkcji w jednym, otwartym pomieszczeniu można zrobić za pomocą kilku trików. Pierwszy to po prostu umeblowanie, czyli tam gdzie stół jest jadalnia, kanapa – sypialnia, ciąg meblowy – kuchnia. Następnie za pomocą oświetlenia. Lampa nad stołem oświetla strefę jadalnianą, zaś punkty świetlne dekoracyjne lub punktowe znajdą się w strefie salonowej. Należy odpowiednio i wyraziście zaznaczyć strefy w kawalerce, by wszystko miało swój logiczny porządek.

Oddzielenie strefy kuchni od salonu można uzyskać za pomocą odpowiedniego ustawienia kanapy. Kanapa skierowana tyłem do kuchni wcale nie jest błędem, a wręcz przeciwnie, pomaga wizualnie stworzyć dwa pomieszczenia w jednym.

Zabudowa meblowa

Projekty,  Salon zaprojektowane przez homify

Aby nie zagracać mieszkania i nie burzyć jego proporcji oraz maksymalnie wykorzystać jego przestrzeń na przechowywanie, doradzamy budowę zabudowy meblowej – meblościanki, na całej powierzchni ściany. Tak by regały wydawały się właściwą ścianą. W ten sposób owszem, zmniejszy nam się powierzchnia, ale bez poczucia straty, gdyż każdy centymetr będzie odpowiednio spożytkowany, a dom będzie wydawał się bardzo dobrze zorganizowany. Kolejno, mieszkanie sprawi też paradoksalnie wrażenie bardziej przestronnego!

Kompaktowe meble

Meble w kawalerce powinny być multifunkcjonalne. Czyli łóżko powinno być jednocześnie kanapą, stół rozkładany, stolik kawowy składany i tak dalej. Nie urządzajmy na wyrost! Pamiętajmy, że dwa krzesła w kuchni w zupełności wystarczą dla nas i ewentualnie gościa, tak samo z dwuosobową kanapą. Natomiast jeśli chcemy spodziewać się często większej liczby znajomych, postawmy na składane meble, które można przechowywać w piwnicy.

Wydzielenie strefy spania

Kawalerka w Warszawie: styl , w kategorii Salon zaprojektowany przez Kamińska Stańczak
Kamińska Stańczak

Kawalerka w Warszawie

Kamińska Stańczak

W jednopokojowym mieszkaniu na różne sposoby możemy poradzić sobie z brakiem oddzielnej sypialni. Tak jak na powyższym przykładzie wcale nie musimy budować zabierającej cenną przestrzeń ścianki działowej, a oddzielić strefę spania funkcjonalnym regałem, zasłonką, cienkim panelem ściennym. Miejsce to będzie praktycznie zaciemnione w nocy oraz bardzo intymne i wygodne. W taki sposób można zdobyć oddzielną sypialnię w małym mieszkaniu z prawdziwym, nieskładanym na co dzień łóżkiem!

Popularnym rozwiązaniem w wysokich mieszkaniach jest zbudowanie antresoli z łóżkiem. I słusznie! W zapracowanym trybie dnia korzystamy z łóżka tylko kilka godzin, późną nocą. Warto przemyśleć jej budowę.

Z oddzielną kuchnią

Kawalerka z wydzieloną kuchnią, na przykład w przedpokoju to łatwiejsze i przyjemniejsze zadanie do aranżacji. Nie widać strefy roboczej – blatu, jest ukryte z zasięgu wzroku. Wtedy pokój staje się prawowitą sypialnią, którą można oddzielić drzwiami. W naprawdę niewielkiej kawalerce ustawiajmy meble tylko pod ścianą. Będzie to idealny rozkład rzeczy, który nie będzie powodował kolizji w komunikacji wewnątrz pomieszczenia.

Zobaczcie piękną kawalerkę w Katalogu Inspiracji Kobieca kawalerka na Starym mieście w Krakowie

Jakie jeszcze inne, praktyczne pomysły macie na urządzenie małych mieszkań?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu