Witamy w przyszłości: wszystko, co należy wiedzieć o domach ze słomy!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Witamy w przyszłości: wszystko, co należy wiedzieć o domach ze słomy!

A.D. A.D.
DOM ZE SŁOMY od KOZIEJ ARCHITEKCI Nowoczesny
Loading admin actions …

Dzisiejsze niełatwe czasy niemal każdego zmuszają do szukania oszczędności we wszystkich dziedzinach życia. A marzenie o własnym wygodnym domku pod miastem jest jak najbardziej aktualne. Prosta technologia i łatwo dostępny ekologiczny materiał pochodzenia roślinnego to może być odpowiedź na pytanie: Jak budować tanio i porządnie?. Budowa ze słomy to oszczędność za równo na etapie wykonawczym jaki i przy późniejszym zużyciu energii. A aspekt ekonomiczny to tylko jedna z zalet tej technologii. 

Wydaje się Wam, że słomiane domki to odległa historia? Owszem, macie rację ale być może jest to także przyszłość budownictwa! Za sprawą wszechobecnej mody na ekologię pochylamy się nad tą technologią przyszłości. Koniecznie przeczytajcie!

Odrobina historii

Pierwsze budynki ze słomy budowano już w XIX wieku w USA w stanie Nebraska. Domy, które tam postawiono były odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców. Tereny były ubogie w drewno oferowały za to dostatek trawy, więc gdy wynaleziono konną prasę i okazało się, że skompresowane w kostki siano można wykorzystać jako budulec, nowatorska metoda szybko znalazła wielu zwolenników. W USA powstało kilka tysięcy budynków budowanych tą metodą. Jej największą zaletą była prosta konstrukcja, niska cena oraz przekształcanie wszystkich produktów ubocznych rolnictwa w materiał budowlany. I tak właśnie narodziła się strawbale (pol. glinosłombale) czyli eksperymentalna technika budowlana, w której słomiane kostki używane są jako termoizolacja.

Dlaczego warto budować domy ze słomy

Nowoczesne domy od homify Nowoczesny

Glina, słoma i drewno to niezwykle korzystne rozwiązania zastępujące konwencjonalne materiały budowlane. Sprasowane kostki słomiane ułożone jedna na drugą z powodzeniem można stosować jako ścianę nośną budynku, w tym przypadku jednak problemem jest uzyskanie pozwolenia budowlanego. Można również wypełniać kostkami słomianymi drewniane konstrukcje domu. Bloczki gliniano-słomiane układane podobnie jak cegły to kolejne rozwiązanie, które z powodzeniem zastąpi tradycyjne techniki budownictwa. W każdym przypadku glina, którą tynkuje się słomiane ściany służy jako zabezpieczenie przed ogniem, ochrona przed wilgocią i jednocześnie zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza. To tylko najbardziej podstawowe z technik spotykanych w budownictwie z kostek słomy. Podstawową i największą zaletą jest koszt materiałów oraz pozytywny wpływ na środowisko i ekologię.  Koszty budowy budynku jednorodzinnego w technologii straw bale, energooszczędnego wynosi średnio 2650 zł /m kw powierzchni użytkowej budynku. Cena obejmuje budynek z wykończeniem i instalacjami. 

Dlaczego warto odnawiać słomą

Nowoczesne domy od homify Nowoczesny Drewno O efekcie drewna

Słoma może być wykorzystywana także w istniejących budynkach. We Włoszech pojawił się trend odnawiania budynków i ocieplania ich za pomocą słomy. Właściwości tego materiału sprawiają, że idealnie nadaje się do budowy od podstaw, ale także do wypełnienia istniejących warstw i szkieletów budynku. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów związanym z budowlami słomianymi jest rzekoma łatwopalność takich konstrukcji. Badania naukowe udowodniły, że odpowiednio ściśnięta kostka słomiana wcale nie pali się tak łatwo – efekt można porównać do prób spalenia pojedynczej kartki papieru i zbitej książki telefonicznej. Jeśli do tego dodać tynk gliniany, to okaże się, że ściany słomiano-gliniane są bardziej odporne na ogień niż ściany drewniane. Dużo groźniejsza od ognia okazuje się wilgoć – zamoknięte kostki słomiane pleśnieją i osłabiają konstrukcje. W rezultacie nie można z nich budować domów.

Korzyści dla środowiska

Ściany wykonane w technologii szkieletu drewnianego wypełnionego słomą i oblepionego gliną czy w jakiejkolwiek innej technologii strawbale są bardzo przyjazną środowisku naturalnemu. Nie tylko użyte materiały pochodzą bezpośrednio z natury, to ich rozkład nie powoduje żadnego skażenia. Budynki wznoszone w tej technologi są ze wszech miar zgodne z oczekiwaniami ekologicznymi, energetycznymi  i ekonomicznymi. Domy są bardzo ciepłe, łatwo jest je ogrzać a utrzymanie ciepłej temperatury wewnątrz odbywa się bardzo niskim nakładem energetycznym. Rachunki za jego ogrzewanie mogą być nawet o 85 proc. niższe niż podobnego domu tradycyjnego, a związane z tym emisje dwutlenku węgla – o 60 proc. Słomiane domki mają specyficzny mikroklimat – jego pozytywne, prozdrowotne oddziaływanie poczują mieszkańcy budynku. 

Słomiane domy w Polsce

DOM ZE SŁOMY od KOZIEJ ARCHITEKCI Nowoczesny
KOZIEJ ARCHITEKCI

DOM ZE SŁOMY

KOZIEJ ARCHITEKCI

W Europie pod względem budownictwa w technologii strawbale  przoduje Francja - ponad 700 budynków, Niemcy oraz Austria – ponad 100. W Polsce aktualnie można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania techniką wznoszenia budowli z użyciem kostek słomy. Do tej pory powstało kilkanaście takich obiektów, w tym część to budynki mieszkalne. Na zdjęciu widzimy wizualizację domu prywatnego, która została zrealizowana w Łagiewnikach. Dom wybudowany został w technologi strawbale z konstrukcją nośną drewnianą. Wypełnienie ścian stanowią kostki słomy wykończone od zewnątrz tynkiem wapiennym, a od wewnątrz glinianym. Jego powierzchnia użytkowa to 143 m kw, dom jest energooszczędny a dodatkową zaletą jest doskonały mikroklimat. Projekt pochodzi z  2013 roku a jego autorami są KOZIEJ ARCHITEKCI.

Wady słomianych domów

Dom w Olimpinie, koło Bydgoszczy Nowoczesne domy od AAYE Architekci Nowoczesny
AAYE Architekci

Dom w Olimpinie, koło Bydgoszczy

AAYE Architekci

Oczywiście trzeba również wspomnieć o pewnych obawach związanych z techniką strawbale. Znawcy wskazują przede wszystkim na konieczność ochrony obiektu przed wilgocią, zwłaszcza przed silnymi opadami. Również dużo problemów nastręcza kredytowanie czy ubezpieczenie inwestycji. Ponadto materiały naturalne nie są standaryzowane, dlatego przed budową konieczne jest wykonanie testów sprawdzających jakość i przydatność surowców. Mimo to, te mankamenty zdają się nie odstraszać entuzjastów, których z każdym rokiem przybywa.

Lubicie być na bieżąco w dziedzinie technologii budowlanej? Przeczytajcie także: Panele SIP – przyszłość w budowie domów.

A czy Wy chcielibyście się mieszkać w takim słomianym domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu