Tak zrobisz ogród w przeciągu nocy!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Tak zrobisz ogród w przeciągu nocy!

A.D. A.D.
Ogród z tarasem Nowoczesny ogród od Pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu Januszówka Nowoczesny
Loading admin actions …

Ogród jest lustrem naszego domowego życia, przestrzenią która odbija i uwidacznia nasze preferencje oraz pragnienia. Ogród jest powierzchnią między domowym zaciszem a światem zewnętrznym. W dzisiejszych czasach traktujemy go jak dodatkowe pomieszczenie, które służy nam za letni salon. Cudownie jest wypoczywać i relaksować się na łonie natury. Ale własny ogród to także trud i ciężka praca, pielęgnacja trawnika, plewienie chwastów, koszenie, podlewanie i nawożenie. Zielony salon musi być dobrze zaaranżowany, zagospodarowany i urządzony z głową. Dodatkami i dekoracjami jest roślinność – żywopłoty, kwiaty, trawy i krzewy stanowią o jego charakterze i wyglądzie.

Zobaczcie, że zakładanie ogrodu wcale nie musi być żmudnym i długim procesem. W naszym katalogu inspiracji przeczytacie w jaki sposób urządzić swój skrawek zieleni w jedną noc!

Czym jest natychmiastowy ogród?

Zakładanie ogrodu, w którym będziecie mogli spędzać wolny czas i odpoczywać, jest niemal tak ważne, jak sama budowa domu. Aby ogród wyglądał ładnie i był także funkcjonalny, warto zaplanować wszystkie kolejne prace ogrodowe przy jego tworzeniu. Tradycyjnie należy zacząć jego budowę zaraz po zakończeniu budowy domu – w pierwszej kolejności usunąć śmieci i pozostałości po pracach wykończeniowych następnie nawieźć ziemię, usunąć chwasty, zaorać całość. Dopiero potem projektujemy i ustalamy układ roślinności. Natychmiastowy ogród to przestrzeń, którą tworzy się od razu za pomocą gotowych sadzonek, kwiatów doniczkowych, roślinności w skrzyniach.

Zanim kupisz – zaprojektuj

Zakładanie ogrodu wiąże się z planowaniem, rozrysowaniem poszczególnych elementów i zakupami. Potem dopiero nadchodzi czas wykonywania prac. Wielu początkujących ogrodników, którzy zakładają ogród wpada w szał zakupów. Do tego dochodzi sąsiedzka wymiana sadzonek.  Wychodzą oni z założenia, że im więcej roślin posadzi się w ogrodzie, tym okazalej będzie się prezentował. Niestety tak nie jest. Trzeba zdać sobie sprawę, że rośliny po pewnym czasie się rozrosną i trzeba będzie dodatkowych nakładów pracy, aby część z nich przyciąć, a niektóre całkowicie zlikwidować. Zanim kupicie rośliny do natychmiastowego ogrodu wszystko dokładnie rozplanujcie i rozrysujcie. Rośliny w doniczkach, duże krzewy czy drzewa są dość kosztowne dlatego kupujcie je z rozwagą.

Weź pod uwagę uwarunkowania terenu

od homify Eklektyczny Ceramiczny

Natychmiastowy ogród to także sposób na rozwiązywanie różnych problemów ogrodowych. Nieestetyczna ściana budynku może być w łatwy sposób zakryta wiszącymi donicami z ciekawą roślinnością. Mur sąsiedniego budynku utrudnia wypoczynek i relaks? Zróbcie na nim zieloną ścianę z pnących roślin albo wysokich dekoracyjnych traw. Możecie go zakryć żywopłotem albo wysokimi krzewami czy drzewkami owocowymi. FADEL ARQUITETURA , projektując ogród ze zdjęcia zakrył ceglaną ścianę drewnianymi deskami do których zamocował donice z kwiatami – efekt rewelacyjny! 

Wybierając gatunki roślin trzeba uwzględnić ich potrzeby dotyczące – stanowiska, rodzaju gleby, zapotrzebowania na wodę i składniki pokarmowe. Zawsze trzeba dobierać wielkość roślin do powierzchni ogrodu. Duże drzewo w małym ogrodzie całkowicie zasłoni widok, a z kolei w ogrodzie o dużej powierzchni może wyglądać bardzo dobrze. Niewysoka roślinność na dużej przestrzeni może zginąć i nie dać oczekiwanego efektu przestrzennego.

Teraz wybierz rośliny

od homify Klasyczny

Gdy planujecie zakup większej liczby roślin, warto pojechać do szkółki roślin ozdobnych, ponieważ jest tam większy wybór gatunków i odmian w zdecydowanie niższych cenach – kupujemy u producenta. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze sadzonek do naszego ogrodu? Po pierwsze powinny być to rośliny, których system korzeniowy zabezpieczony jest pojemnikiem.  Zasada jest taka, że im większa donica, tym lepiej rozwinięty system korzeniowy. Tworząc ogród w wybranym stylu trzeba dobierać gatunki roślin tak, aby pasowały do stylu ogrodu. Decydując się na to warto być konsekwentnym, aby zarówno architektura, budynki i roślinność harmonizowały ze sobą. Np. przy ogrodach wiejskich czy naturalistycznych warto sadzić - byliny, krzewy i drzewa, które występują w okolicy. W ten sposób stworzy się ogród zbliżony do architekturą krajobrazu.

Błyskawiczny trawnik

Zielona murawa, gęsta i miękka jak dywan w jedną noc? Jest to możliwe! Ogromną zaletą trawnika z rolki jest to, że można go zakładać przez cały sezon wegetacyjny, nawet późną jesienią, gdy o tradycyjnym trawniku z siewu nie ma co marzyć. Gotowa darń jest bowiem bardziej odporna na przymrozki niż kiełkująca trawa. Rozwijane trawniki cieszą się coraz to większą popularnością. Trudno się temu dziwić. Dzięki tej metodzie zrujnowany budową teren w mig można pokryć soczyście zieloną, gęstą trawą. Jednak nawet najdoskonalszą technologię łatwo zepsuć. Może się zdarzyć więc, że zamiast wymarzonego zielonego dywanu będziecie mieć kosztowny bubel – trawa zżółknie, darń wybrzuszy się, murawa zamiast być jednolicie zielona, upodobni się wyglądem do szachownicy. Zanim przystąpicie do układania go koniecznie przeczytajcie dokładnie instrukcję jak to zrobić!

Jeśli wybierzecie tradycyjny trawnik z siewu przeczytajcie wcześniej kilka porad dotyczących jego pielęgnacji: Błędy, które na pewno popełniamy przy dbaniu o trawnik

To do dzieła… !

Po zebraniu wszystkich elementów potrzebnych do tworzenia nadszedł czas, aby przejść do pracy. Zaczynamy od użyźniania gleby do, której będziecie wkładać sadzonki. Nałóżcie kompost i pozostawcie wszystko na noc. Ten okres odpoczynku jest bardzo ważny  aby umożliwić glebie zatrzymanie cennych substancji potrzebnych do rozrostu roślin – są nimi np. azot, fosfor, potas. W tym czasie poprawiają się właściwości chemiczne ziemi.  Należy także pamiętać, aby położyć sadzonki roślin na zewnątrz na noc w miejscu, gdzie będą sadzone. W ten sposób przyzwyczają się do tego szczególnego miejsca o określonym mikroklimacie. W przeciwnym razie rośliny mogą przeżyć szok a w konsekwencji zwiędnąć. Pielęgnując gotowy ogród pamiętajcie o częstym podlewaniu!

A czy Wasze ogrody już są gotowe na lato?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu