Domy prefabrykowane - co musisz o nich wiedzieć? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Domy prefabrykowane – co musisz o nich wiedzieć?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Nowoczesne domy od Casas Cube Nowoczesny
Loading admin actions …

Domy wcześniej przygotowane, prefabrykowane, to nie tak częsty wybór podczas planowania budowy domu, ale z roku na rok jest takich domów więcej. Przede wszystkim dlatego, że możemy się obejść bez całego zamieszania, jakie powoduje budowa domu, od fundamentów przez ściany działowe. Dodatkowo gotowe domy są zazwyczaj wykonywane z ekologicznych materiałów i pozwalają na oszczędzanie energii. Decydując się na taki dom, cała produkcja odbywa się w fabryce, a my zajmujemy się domem po jego transporcie i montażu, kiedy jest już gotowy i czeka na to, abyśmy się wreszcie wprowadzili do środka. Jest to wygodny i szybki sposób na stworzenie własnego domu, jednak trzeba liczyć się z początkowymi kosztami takiej inwestycji, która poprzez oszczędzanie zwróci się dopiero za jakiś czas. Oprócz tego, musimy pamiętać, że takie bryły mają swoje ograniczenia, chociaż w przypadku domów modułowych będziemy mogli zawsze dodać kolejny element.

Czym jest dom prefabrykowany?

Domy prefabrykowane nie są tym, czym mogą się wydawać. Produkowane w fabrykach na specjalne zamówienie stają się coraz częściej obiektem pożądania, szczególnie przez tych, którzy nie chcą czekać tak długo, jak w przypadku tradycyjnie budowanego domu. Stanowią również ekonomiczne rozwiązanie – od razu znamy koszt stworzenia takiego domu, zamiast dodawać do siebie wzrastające koszty i podliczać rachunki materiałów budowlanych. 

W dodatku nie musimy doliczać do tego robocizny, ponieważ dom jest przygotowywany w fabryce, a my otrzymujemy już gotowy efekt przetransportowany z hali produkcyjnej na naszą działkę budowlaną.

Różnica pomiędzy domem prefabrykowanym a tradycyjnym

Vipp Shelter od Vipp Industrialny
Vipp

Vipp Shelter

Vipp

Zanim zagłębimy się w temat gotowych domów, powinniśmy się zastanowić, dlaczego nie budować domu od podstaw, co zabierze nam miesiące starań, a efekt może się różnić od zaplanowanego. Wybierając prefabrykowany dom możemy zdecydować się na dowolny rozmiar, który pasuje przede wszystkim nam, a jeśli będziemy chcieli go powiększyć, to żaden problem! Domy modułowe pozwalają na dołączanie kolejnych modułów, tak jakbyśmy dokładali klocki Lego do wcześniej istniejącej konstrukcji. Oprócz takiej możliwości dowolnego kształtowania wielkości domu, gotowe domy stawiają na ekologię. Maksymalnie wykorzystują energię słoneczną i tzw. deszczówkę – napędzając nasz dom energią i zbierając wodę z opadów deszczu. Domy energooszczędne są przyszłością architektury i budownictwa, ponieważ zmniejszają koszty użytkowania domu o sporą sumę.

Ekologiczny i ekonomiczny

Nowoczesne domy skupiają się na oszczędzaniu energii, o czym zostało wspomniane nieco wyżej. Są również tworzone z materiałów ekologicznych, które asymilują się ze środowiskiem i panującym klimatem szybciej, niż sztuczne materiały. Dlatego właśnie często wykorzystywanym materiałem jest naturalne drewno, które jest łatwe w obróbce. Do tego dochodzą oczywiście panele słoneczne zamontowane na dachu, które kumulują energię z promieni słonecznych i napędzają energię w domu. 

Ten dom został w całości wykonany w 10 dni – jest mały, prosty i dobrze zaprojektowany. Gotowe domy cechuje prostota, która jest wynikiem wielu przemyśleń.

Zmień okolicę, kiedy tylko chcesz

CASA TRANSPORTABLE ÁPH80 Wiejskie domy od ÁBATON Arquitectura Wiejski
ÁBATON Arquitectura

CASA TRANSPORTABLE ÁPH80

ÁBATON Arquitectura

Kolejnym atutem domów prefabrykowanych jest to, że mogą być… przenośne! Ten dom jest nie tylko produkowany w fabryce i transportowany na naszą działkę, ale możemy go również… przemieścić. Jeśli znudzi nam się okolica, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją po prostu zmienić.

Zastanawiasz się, na czym polegają domy modułowe? Sprawdź w tym artykule: Domy modułowe – kompletny przewodnik.

Estetycznie i z klasą

Prefabrykowane domy wcale nie muszą wyglądać jak bryła bez kształtu prawdziwego domu. Wystarczy dopracowanie kilku detali, aby taki projekt przypominał nam dom z naszych snów, a do tego był energooszczędny i szybki w wykonaniu. Gotowe domy niekoniecznie muszą być małymi domkami o powierzchni 50 metrów kwadratowych – ten dom ma aż 172 metry kwadratowe i składa się tak naprawdę z dwóch części. Decydując się na taki właśnie dom, który zostaje urządzony od początku do końca, musimy liczyć się z kosztami. Jednak pamiętajmy, że dzięki zaoszczędzonej energii, w perspektywie wielu lat mieszkania w naszym nowym domu, ta inwestycja się zwróci. Do tego sporych rozmiarów ogród i mamy dom jak z bajki!

Modułowe

Elewacja tylna Nowoczesne ściany i podłogi od homify Nowoczesny Drewno O efekcie drewna
homify

Elewacja tylna

homify

Oto kolejny przykład wpisujący się w temat gotowe domy, który ilustruje energooszczędny, ekologiczny dom, tym razem złożony z kilku modułów. Najpierw stworzony w fabryce, podzielony na kilka odrębnych części – modułów, które stały się jednością po transporcie na miejsce, gdzie ma stanąć nasz alternatywny dom przyszłości. Dom na zdjęciu to piękny przykład nowoczesnego domu przyszłości!

Chcielibyście mieszkać w domu prefabrykowanym?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu