Klasa energetyczna domowych sprzętów | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Klasa energetyczna domowych sprzętów

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Luksusowe szarości Nowoczesna kuchnia od Kameleon - Kreatywne Studio Projektowania Wnętrz Nowoczesny
Loading admin actions …

Kupując odpowiedni sprzęt do mieszkania najczęściej kierujemy się odpowiednim wyglądem, dizajnem, który będzie spójnie współgrał z estetyką naszego pomieszczenia. Jednak nie zawsze zwracamy uwagę na najistotniejszą kwestię, która to powinna być decydująca w kwestii zakupu sprzętu domowego. Mowa o klasie energetycznej, czyli etykiecie zawierającej informacje o podstawowych parametrach urządzenia oraz sklasyfikowaniu go do klasy efektywności energetycznej. Skala ta złożona jest z liter od A do G, gdzie A to oznacza urządzenia najbardziej efektywne, natomiast G najmniej efektywne. Dziś chcielibyśmy chwilę skupić się na tym temacie i pokrótce przedstawić plusy i minusy sprzętów o niskiej oraz wysokiej klasie energetycznej. 

Jednym z wielu sposobów oszczędzania pieniędzy w budżecie domowym jest oszczędzanie energii elektrycznej, dlatego chcąc zwiększyć zasobność naszego portfela powinniśmy zacząć zwracać szczególną uwagę na etykiety energetyczne, znajdujące się na danych urządzeniach. Informacje zawarte na nich dają nam możliwość powierzchownego oszacowania czy sprzęt będzie współpracował z budżetem domowym czy jednak działał na jego niekorzyść. Przekonajcie się sami!

Piekarnik

POZNAŃ | Wierzbowa dziupelka | Realizacja Klasyczna kuchnia od dekoratorka.pl Klasyczny
dekoratorka.pl

POZNAŃ | Wierzbowa dziupelka | Realizacja

dekoratorka.pl

W przypadku piekarnika skala energetyczna obowiązuje od klasy A+++ do G. Od grudnia 2010 roku na lodówkach, pralkach, zmywarkach, piekarnikach i telewizorach wprowadzono dodatkowo trzy nowe klasy: A+, A++ oraz A+++. Charakteryzują one urządzenia o największej efektywności energetycznej, a więc im wyższa klasa tym lepiej dla naszych wspólnych finansów. Piekarnik to urządzenie, które w zależności od naszego trybu i stylu życia używamy albo bardzo często bądź rzadko. Warto zatem przeanalizować nasze zapotrzebowanie na dany sprzęt, bo może się okazać, że wcale nie potrzebujemy kupować dużo droższego piekarnika o najwyższej klasie energetycznej, skoro nie używamy go często. 

Na zdjęciu powyżej możecie podziwiać doskonałą aranżację architektów wnętrz z pracowni Dekoratorka.pl, którzy postawili na naturalne, ciemne drewno, białe klasyczne meble, zestawione z ciemnoniebieskim, morskim odcieniem na ścianach. Całość prezentuje się fenomenalnie!

Okapy nadkuchenne

Większość osób jest zdania, że okap kuchenny to zbędny sprzęt, bowiem mając dostęp do okna w kuchni, w mig możemy pozbyć się przykrych zapachów np. spalenizny. Rzeczywiście jest to najbardziej energooszczędne rozwiązanie, jednak w przypadku, gdy mamy realny dostęp do okna. Niestety spora część budynków została tak zaprojektowana, że nie posiada okna, ani w kuchni, korytarzu czy łazience. Większość z tych budynków to gmachy powstałe na przestrzeni lat 70-tych i 80-tych, kiedy starano się budować dużo i szybko, aby zapewnić miejsca mieszkalne. W takich przypadkach okap nadkuchenny jest niezbędny, warto zatem zakupić sprzęt o najwyższej klasie energetycznej, tak by przykre zapachy nie przenikały w tekstylia, ubrania i dalszą część mieszkania, a prędko rozprawiały się z nieprzyjemną wonią. 

Lodówka

Czy wiedzieliście, że lodówka należy do urządzeń, które pobierają najwięcej energii elektrycznej ze wszystkich sprzętów znajdujących się w mieszkaniu? Jakby nie patrzeć ma do tego święte prawo- w końcu to jedyny sprzęt, który działa 24 godziny na dobę nieprzerwanie. Chłodziarko zamrażarka zużywa ok. 29% energii elektrycznej, dlatego niezwykle istotne jest, aby w tym przypadku postawić na sprzęt najwyższej jakości i klasy energetycznej. Mogłoby się wydawać, że taki wydatek nam się nie opłaca, bowiem średniej klasy lodówki kupimy już od tysiąca złotych, jednak patrząc przyszłościowo jest to urządzenie, które wymieniamy raz na 10 lat powiedzmy, zatem różnica wynikająca z zakupu droższej lodówki szybko nam się zwróci w niższych rachunkach za energię elektryczną. W przypadku lodówek skala energetyczna zaczyna się od A+++ do G. Warto zatem skierować swoją szczególną uwagę w kierunku lodówek z klasy A+++. 

Pralka

Podczas kupna wielu urządzeń elektrycznych, począwszy od sprzętów AGD, przez żarówki, po telewizory, a nawet samochody, możemy natknąć się na tzw. etykietę energetyczną, która informuje nas do jakiej kategorii energetycznej zalicza się dany sprzęt, przedmiot. W przypadku pralek, czyli urządzeń, które w naszym domu są niezastąpione i bardzo często używane, skala zaczyna się od A+++ do D. Oznacza to, że cyferka D jest najsłabszą klasą energetyczną i będzie zużywała najwięcej prądu. Przy częstym użytkowaniu pralki powinniśmy skierować naszą uwagę na produkty z kategorii od A+ do A+++, bowiem te cechuje największa energooszczędność, najmniejsze zużycie prądu, ale także wody. Warto przeprowadzić odpowiednie obliczenia, które pomogą nam w dokonaniu wyboru, zatem przeliczcie ile razy w ciągu tygodnia włączacie pralkę. Następnie pomnóżcie liczbę przez ilość tygodni w roku, da Wam to ogólny obraz częstotliwości użytkowania tego urządzenia. Mając ten wynik powinniście pomnożyć go odpowiednio przez 1,2 kWh dla pralek o klasie A, 1 kWh dla pralek A+, 0,9 kWh dla klasy A++, natomiast dla pralek w klasie A+++ wskaźnik oscyluje w granicach 0,7-0,8 kWh. Kolejno odpowiednia klasa energetyczna i jej wskaźnik zużycia energii pomnożyć przez średnią cenę 1kWh czyli 0,55 zł. W ten sposób uzyskamy średnie koszta wynikające z użytkowania pralki w danej klasie energetycznej. Sprawdźcie zatem, które z tych rozwiązań opłaca Wam się najbardziej i wybierzcie najbardziej opłacalną opcję dla Waszego domowego budżetu. Wbrew pozorom te działania nie są trudne i skomplikowane.

Telewizor

Choć mogłoby nam się wydawać, że telewizor zaliczamy do sprzętów domowych często użytkowanych to jego procentowe zużycie prądu oscyluje w granicach 6-9%. Nie jest to wiele, wiedząc, że lodówka pochłania ok.30% energii, a oświetlenie ok. 20%. Dlatego zastanówmy się czy warto inwestować w telewizor o najwyższej klasie energetycznej, którego cena jest również odpowiednio wyższa. Czasami ta transakcja wcale nam się nie opłaca, ponieważ kwota wynikająca z różnicy między sprzętem najwyższej klasy, a tym z klasy A zwraca nam się powiedzmy po ok. 15 latach, gdzie gwarancja na sprzęt obejmuje głównie 2 lata. Czy jest to opłacalne? Nie bardzo, dlatego kupując sprzęt do mieszkania, kierujcie się również jego ceną. 

Kuchnia elektryczna

Kuchnia elektryczna plasuje się na trzecim miejscu w kategorii sprzętów zużywających najwięcej prądu, zatem warto rozejrzeć się za dobrym urządzeniem, które będzie dbało o nasze domowe finanse. Kuchnia elektryczna pochłania ok. 20% energii elektrycznej w naszym gospodarstwie, dlatego istotne jest, aby dobrać sprzęt o wysokiej jakości i niskim zużyciu prądy, aby móc cieszyć się niskimi rachunkami za prąd, zwłaszcza w okresie świątecznym, kiedy częstotliwość użycia naszych sprzętów jest kilkakrotnie wyższa. Jeśli chcecie poznać wyjątkowe i proste sposoby na przedłużenie żywotności kuchenki oraz lodówki zapoznajcie się z naszym poprzednim artykułem: Kuchenka i lodówka: jak przedłużyć żywotność sprzętu?

Czym Wy kierujecie się podczas zakupu odpowiedniego sprzętu? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu