65m2 na własność!

Alicja Olko Alicja Olko
Reforma casa FCN en Onil, Alicante, DMP arquitectura DMP arquitectura Wiejskie domy
Loading admin actions …

Mały domek czy przestronne mieszkanie? Taki dylemat dotyka wielu, którzy rozważają zamieszkanie na swoim. Obie opcje mają długą listę plusów i minusów, dlatego też decyzja jest wyjątkowo trudna. Budowa domu to ogromny koszt, nie tylko samego procesu, ale i późniejszego utrzymania. Jego posiadanie wiąże się jednak ze swobodą i wolnością oraz życiem prawdziwie na swoim. Z drugiej strony zakup mieszkania jest dużo tańszy, a współcześnie jest wiele nowych, wygodnych osiedli, które umożliwiają mieszkanie z własnym ogrodem, a nawet basenem. Niższe są też koszty utrzymania, ale jednak brak tu swobody związanej z mieszkaniem w domu- za ścianą zawsze są i będą lepsi czy gorsi sąsiedzi.

Dzisiejszy projekt pokazuje, że nie trzeba iść na kompromis i decydować się na tę, czy inną opcję- ten dom o małym metrażu łączy w sobie plusy oby rozwiązań. Zajrzyjcie do środka i przekonajcie się, że można mieć wszystko!

Klimatyczny dom

Mały domek o powierzchni średniej wielkości mieszkania to idealny kompromis dla tych, którzy chcą mieszkać niezależnie i na swoim, ale nie potrzebują dużej powierzchni mieszkaniowej, za którą idą ogromne koszty utrzymania. Z zewnątrz budynek z jasnego kamienia prezentuje się niezwykle urokliwie, zwłaszcza w towarzystwie porastających go winorośli i bujnej zieleni. Jest to typowy przykład architektury śródziemnomorskiej- naturalny kamień, drewniana stolarka i ceglana dachówka dbają o niepowtarzalny czar.

Strefa dzienna

Urządzając to relatywnie niewielkie wnętrze, architekci zdecydowali o funkcjonalnym wykorzystaniu każdego metra kwadratowego, zapełniając pomieszczenia meblami i dodatkami bliskimi sercu właścicielki. Tym samym osiągnięto kompromis między praktyczną aranżacją a wystrojem z duszą. Białe ściany sprawiają, że wnętrza jawią się optycznie większe i przestronniejsze, a powierzchnie te doskonale komponują się z drewnianym parkietem. Meble są niedopasowane i właśnie dzięki temu we wnętrzach udało się osiągnąć tak ciepłą i przytulną atmosferę- nie ma tu miejsca na katalogową sztuczność, a za to jest mnóstwo przestrzeni na osobowość i styl!

Aneks kuchenny

Kuchnia w postaci aneksu to dobre rozwiązanie do niewielkich wnętrz. Biała zabudowa o gładkich, nowoczesnych frontach także pozytywnie działa za wizualny odbiór tej aranżacji- nie przepełnia pomieszczenia i doskonale komponuje się z kolorem ścian. Szafki zapewniają jednak mnóstwo miejsca do przechowywania i właścicielka tego domu nie może narzekać na jego brak. Od pozostałej części strefy dziennej kuchnię oddziela blat z funkcją barku, idealne miejsce na szybkie śniadanie czy poranną kawę.

Sypialnia

W aranżacji sypialni króluje naturalność i minimalizm. Wystrój tego pomieszczenia ma sprzyjać odpoczynkowi, dlatego też zdecydowano się na neutralne ściany oraz drewnianą okładzinę, która czyni to wnętrze bardziej przytulnym. Nie ma tu miejsca na liczne dekoracje czy wyraziste kolory- całość jest stonowana, ilość mebli ograniczona, a ich rozkład funkcjonalny i wygodny. Sypialnia połączona jest z łazienką, którą w detalach obejrzeć można na kolejnym zdjęciu.

Łazienka

Niewielka łazienka musiała zostać zaaranżowano w taki sposób, aby jej wnętrze wydawało się większe i przestronniejsze. Jasne płytki na ścianach i podłodze, liczne przeszklenia oraz odpowiedni układ mebli i armatury powodują, że udało osiągnąć się pożądany efekt. Przez niewielkie ono do środka wpada naturalne światło, potęgując wrażenie jasności. Delikatne dodatki i dekoracje nadają wnętrzu uroku- w tak urządzonym domku można naprawdę poczuć się na swoim!

Inny projekt małego domku, tym razem autorstwa polskich architektów, znajdziecie w Katalogu Inspiracji homify 360°: jednoosobowy dom w Krakowie.

A więc jak: mały domek czy mieszkanie?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu