Jak dostosować dom do potrzeb starszej osoby? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak dostosować dom do potrzeb starszej osoby?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Mieszkanie - Warszawa - 85 m2 Nowoczesny salon od Mprojekt Nowoczesny
Loading admin actions …

Z biegiem lat nasza fizyczność zaczyna dawać o sobie we znaki, pojawia się zniedołężnienie i przychodzi czas przestać negować naszą słabość, a przystosować do niej nasze otoczenie, by móc żyć jak najpełniej. Może się zdarzyć tak, że to my będziemy musieli dostosować dom czy mieszkanie do potrzeb naszych rodziców czy dziadków. Mogą być ku temu różne powody. Starsze osoby mogą na przykład zechcieć spędzić emeryturę w swoim domku weekendowym, może będą wolały zostać u siebie i trzeba będzie przystosować do ich nowych potrzeb mieszkanie, w którym mieszkały całe życie, a może ich stan nie pozwala już na samodzielne funkcjonowanie i zaprosimy je na stałe do siebie. W tym Katalogu Inspiracji postaramy się dać Wam porady, które sprawdzą się w każdej z tych sytuacji. 

Dostosowanie domu czy mieszkania do kondycji starszej osoby nie oznacza wcale, że mamy rezygnować z pięknych wnętrz – wręcz przeciwnie! Chociaż funkcjonalność będzie stała tutaj na pierwszym miejscu, to walory estetyczne także są istotne. Chcemy przecież, aby naszym dziadkom czy rodzicom żyło się po prostu przyjemnie. Dlatego nasze porady zilustrujemy zdjęciami realizacji od naszych najlepszych profesjonalistów: architektów, projektantów wnętrz, dekoratorów, architektów krajobrazu…

Oto kilka spraw, o których nie można zapomnieć!

Klasyczne rozwiązania

Mieszkanie - Warszawa - 85 m2 Nowoczesny salon od Mprojekt Nowoczesny
Mprojekt

Mieszkanie – Warszawa – 85 m2

Mprojekt

Urządzając na nowo mieszkanie lub dom starszej osobie pamiętajmy, że to jej gusta powinny stać na pierwszym miejscu, nie nasze. Oczywiście sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli zamierzamy zamieszkać razem. Osoby starsze z reguły będą preferowały raczej klasyczne wzornictwo i neutralne barwy, ale jeśli wymieniamy jakieś meble, to skonsultujmy to z nimi uprzednio. Są i tacy, którym nie przeszkadzają nawet i wychodzące z sofy sprężyny, byle tylko nie narażać nikogo na koszta. W takim wypadku najlepiej jest taką osobę po prostu któregoś dnia zaskoczyć. W nowej aranżacji nie może zabraknąć wygodnego i stabilnego fotela. 

Więcej miejsca

Naturalnie wymiana wyposażenia nie jest obowiązkowa. Jeśli meble są w dobrym stanie, a przede wszystkim, jeśli są stabilne, to nie ma takiej potrzeby. Starszym osobom często trudno jest przywyknąć do zmian, dlatego wykorzystanie ich ukochanych mebli z pewnością sprawi im przyjemność. Przeważnie potrzebna jest jednak zmiana aranżacji, dotyczy to zwłaszcza mieszkań. Starsza osoba potrzebuje więcej miejsca, aby się przemieszczać. Może kiedyś wciskanie się nie stanowiło dla niej problemu, ale teraz powoli staje się to dla niej niemożliwe. Zastanówmy się nad tym, jak spędza dzień, co jest jej potrzebne i to temu podporządkujmy całą aranżację. Być może ogromny stół jadalniany używany jest teraz tylko z okazji rodzinnych świąt? Nie ma powodu, żeby nie przesunąć go pod ścianę.

Zmiany w łazience

Pomieszczeniem, w którym należy dokonać wręcz rewolucji, jest łazienka. Tutaj czyha najwięcej niebezpieczeństw. Na szczęście nowoczesny design oferuje wiele świetnych, praktycznych rozwiązań. Modne prysznice bez brodzika sprawdzą się doskonale – eliminujemy w ten sposób próg, który mógłby przyczynić się do ewentualnego wypadku. Im przestronniej tym lepiej, być może starsza osoba niedługo będzie potrzebowała pomocy w utrzymaniu higieny. Dobrze pod prysznicem postawić stołek oraz zamontować uchwyty na ścianach. Inną możliwością jest zamówienie wanny z drzwiczkami, do której bardzo łatwo jest wejść.

https://www.homify.pl/pomieszczenia/lazienka

Wysokie łóżko

KT-48 Thornwood Lodge Nowoczesna sypialnia od Keir Townsend Nowoczesny
Keir Townsend

KT-48 Thornwood Lodge

Keir Townsend

W sypiali także powinny nastąpić pewne zmiany. Starszej osobie będzie łatwiej siadać i podnosić się, jeśli jej łóżko będzie wyższe, jeśli nie będzie się w nim zapadać. Ważne, aby przy łóżku stały stabilne meble, o które będzie się można oprzeć w razie potrzeby. Jeśli chodzi o przechowywanie ubrań czy bielizny, to oczywiście powinniśmy, o ile to możliwe, zrezygnować z niskich szafek. Schylanie się w pewnym wieku staje się nie lada wyzwaniem! Niektóre starsze osoby mogą mieć problemy ze snem, warto zatem w sypialni ustawić radio, które dotrzyma im towarzystwa.

Wypoczynek na zewnątrz

Jeśli przy naszym domu lub przy domu naszych rodziców bądź dziadków znajduje się ogród, to z pewnością wiele radości przyniesie starszym osobom przebywanie na świeżym powietrzu. Mogą cieszyć się tutaj bliskością natury, pięknem kwiatów, śpiewem ptaków, zająć się ręczną robótką czy też obserwować wnuki bawiące się na zewnątrz. Potrzebują jednak do tego wygodnego miejsca. Dobrym pomysłem będzie ławeczka w stylu parkowym, przy której postawić można funkcjonalny stolik.

Miejsce wypoczynku na balkonie

od JKdeco Wiejski

Nie każdy ma ogród. Osoby adaptujące mieszkania powinny zastanowić się nad zmianą aranżacji balkonu. Niektórzy mieszkańcy bloków często wykorzystują je nie do wypoczynku lecz w charakterze dodatkowego miejsca do magazynowania. Być może wcześniej mogli o dowolnej porze wychodzić na spacery do pobliskiego parku, zatem balkon nie był im tak potrzebny. Teraz to się zmienia, zatem warto posprzątać bałagan i stworzyć stylowe i wygodne miejsce relaksu.

Wszystko na parterze

Jeśli starsza osoba przeprowadza się do nas, to byłoby wskazane umieszczenie jej sypialni na parterze, na którym to przeważnie znajduje się także strefa publiczna z kuchnią, salonem i wyjściem do ogrodu. Może możemy przerobić na sypialnię nasz gabinet? Schody są dla starszej osoby dużym problemem i jeśli mamy możliwość wyeliminowania ich z jej codziennego życia, to powinniśmy spróbować.

Zanim przyjdzie ten moment, w którym będziemy musieli dopasować nasze gniazdko do naszej własnej słabości, warto o siebie zadbać! W końcu w zdrowym ciele zdrowy duch. Koniecznie zajrzyjcie do tego Katalogu Inspiracji: 6 najpraktyczniejszych wnętrz, które wyjdą Ci na zdrowie!

Macie jakieś własne sposoby na zapewnienie komfortu osobom starszym?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu