Czy malowidła ścienne to nowa forma dekorowania ścian?

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
homify Skandynawskie ściany i podłogi
Loading admin actions …

Jeszcze do niedawna graffiti kojarzyło nam się z aktem wandalizmu i brakiem poszanowania dorobku architektonicznego. Dziś, powoli coraz bardziej doceniamy tę sztukę i co więcej wprowadzamy ją do naszych przestrzeni prywatnych. W tym artykule chcielibyśmy pokazać Wam ogromną siłę malowideł ściennych i być może przekonać do wykorzystania ich w swoim mieszkaniu. Sprawdźcie nasze wyjątkowe propozycje i zainspirujcie się do ciekawych zmian w Waszej przestrzeni domowej. 

Graffiti na ścianie w mieszkaniu to propozycja przede wszystkim dla osób młodych, skoncentrowanych na nowoczesnej sztuce o bardzo niestandardowej estetyce. Tego typu dekoracja ścienna nie wszystkim będzie się podobała i nie wszyscy będą uznawali ją za formę ozdobną naszego wnętrza. Jednak chcąc zaaranżować przestrzeń wyrazistą, oryginalną i nieszablonową musimy postawić na niebanalne rozwiązania, które głęboko zapadną w pamięci. Nie będziemy Was przekonywać do zamazania całej ściany jakimiś bazgrołami i bezsensownymi napisami, natomiast chcielibyśmy pokazać Wam inną, lepszą formę graffiti, która być może wpadnie Wam w oko i zechcecie skorzystać z jej dobrodziejstw. Zobaczcie sami jak magiczna może być ta sztuka uliczna

Pomyśl nad motywem

Stars & Stripes Wallpaper Collection Paper Moon Ściany i podłogiTapety
Paper Moon

Stars & Stripes Wallpaper Collection

Paper Moon

Chcąc udekorować naszą ścianę niebanalnym malowidłem ściennym, przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, co mogłoby się znaleźć na niej, aby dodać charakteru, wyrazistości i oryginalnego stylu naszej przestrzeni. Możliwości jest mnóstwo, a ograniczyć je może tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia. Warto zastanowić się nad odpowiednim motywem, który będzie spójnie wkomponowywał się w krajobraz naszego wnętrza, dodawał mu niebanalnego wyglądu, smaku i oryginalności. Osoby młode, energiczne, kreatywne zapewne będą zainteresowane wykorzystaniem sztuki graffiti na swoich ścianach, natomiast Ci którzy bardziej cenią sobie klasyczne, neutralne rozwiązania, powinni zdecydować się na skromne, aczkolwiek ciekawe motywy, które będą stylem i charakterem pasowały do reszty pomieszczenia.  Pamiętajcie, aby zdecydować się na taki motyw, który będzie odpowiadał Wam i estetyce Waszego wnętrza, w tej sposób stworzycie spójną i jednolitą przestrzeń, w której będziecie czuli się dobrze i wyjątkowo. 

Wybierz kolor

Kolor naszego malowidła ściennego powinien pasować do estetyki całego wnętrza lub też wyróżniać się na tle neutralnej, stonowanej kolorystyki. W każdym przypadku zawsze mamy dwie opcje. Jeśli chodzi o propozycje nr jeden, czyli spójność estetyczną, to możemy postawić na delikatny motyw florystyczny lub roślinny, który nada nieco harmonii oraz naturalności naszej przestrzeni. Tego typu akcent przyrodniczy zawsze sprawdza się w każdym pomieszczeniu, bez znaczenia czy jest to wnętrze utrzymane w industrialnej czy klasycznej koncepcji. Natomiast jeśli interesuje nas mocny, ekstrawagancki akcent o wyrazistych kolorach to warto zastanowić się nad propozycją nr dwa, czyli kolorowym, zabawnym malowidle ściennym, utrzymanym w koncepcji graffiti. 

Wybierz odpowiednią ścianę

Bellewood homify Skandynawskie ściany i podłogi
homify

Bellewood

homify

Jeśli chcemy zastosować ozdobną grafikę lub malowidło na ścianie to przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad jego lokalizacją. Niezwykle istotne jest prawidłowe dostosowanie właściwego odcienia naszej dekoracji do stopnia naświetlenia wnętrza. Co to oznacza? Tylko jedno- w ciemnych i słabo oświetlonych przestrzeniach nie będziemy mogli wykorzystać grafiki utrzymanej w mrocznych kolorach. Wykorzystanie takiej kolorystyki spowoduje, że wnętrze wyda się mniejsze, bardziej ponure i przygnębiające. W efekcie, zamiast uzyskać oryginalną, kreatywną i ciekawą przestrzeń, zyskamy wnętrze depresyjne i pesymistyczne. Wszystkim, którzy zastanawiają się nad ciemniejszym motywem na ścianie polecamy zastosować do na ścianie obok lub naprzeciw okna. Dzięki temu pozostałe jasne ściany będą odbijały światło, rozświetlając całe wnętrze, tak jak na zdjęciu powyżej, w którym wykorzystano fototapetę marki Rebel Walls. 

Dopasuj meble i akcesoria

Marvel Super Heroes Murals Paper Moon Ściany i podłogiTapety
Paper Moon

Marvel Super Heroes Murals

Paper Moon

Aby stworzyć wnętrze spójne stylistycznie, które będzie prezentowało się ciekawie, oryginalnie i unikatowo  należy właściwie dobrać meble oraz dodatki, tak by doskonale komponowały się z nowym krajobrazem naszej przestrzeni. Tak, więc w mieszkaniu nowoczesnym, w którym zdecydowano się wykorzystać motyw komiksu na ścianie proponujemy dobrać takie meble, które będą odpowiadały energicznej koncepcji wnętrza. Natomiast w miejscu, w którym zastosowaliśmy delikatne, subtelne malowidło ścienne, nawiązujące do motywu natury, krajobrazu przyrody, warto postawić na tradycyjne meble oraz dodatki utrzymane w stonowanej kolorystyce. Dzięki temu stworzymy estetyczną, ciekawą przestrzeń, która będzie zdobiła nasze mieszkanie i wyróżniała je elegancją oraz wyczuciem smaku. Pamiętajcie, jeśli nie macie pomysłu na aranżację swojego mieszkania to warto zasięgnąć inspiracji w internecie. Bez problemu znajdziecie mnóstwo zdjęć, inspiracji i gotowych aranżacji, które pomogą Wam podjąć odpowiednią decyzję. Co więcej sprawdźcie również nasz wcześniejszy artykuł, w którym podpowiadamy Jak urządzać po kosztach!

Stała ozdoba czy zdejmowana?

U2 Ściany i podłogiTapety
U2
U2

W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo możliwości aranżacji naszego mieszkania i co najważniejsze ogromny wybór jeśli chodzi o materiały wykończeniowe. Niestety w wielu przypadkach okazuje się to problemem, ponieważ nie potrafimy przebrnąć przez ocean możliwości i zdecydować się na jedną konkretną opcję. Naszym zdaniem tak duży wybór jest zaletą. Przede wszystkim dlatego, że możemy odpowiednio dopasować do siebie swoją własną przestrzeń, nie musimy iść na kompromisy i decydować się na rozwiązania, do których nie jesteśmy do końca przekonani. Stale rozwijający się rynek wnętrzarski wychodzi naprzeciw naszych potrzebom i oczekiwaniom oferując nam ozdoby ścienne, które mamy możliwość przytwierdzić na stałe do ściany, tak jak w przypadku tapety lub zdejmowane, czyli tzw. naklejki ścienne, które możemy ściągać i na nowo przytwierdzać wtedy kiedy mamy na to ochotę. 

Zainspiruj się

Graffiti Street Art Mural Graffiti Kings Nowoczesne domowe biuro i gabinet
Graffiti Kings

Graffiti Street Art Mural

Graffiti Kings

Aby stworzyć mieszkanie o oryginalnym, wyrazistym i nieszablonowym charakterze warto najpierw przeszukać internet w celu poszukiwania inspiracji, gotowych już zdjęć mieszkań czy ciekawych, twórczych rozwiązań, które będziemy mogli wykorzystać w swoim wnętrzu. Coraz częściej decydujemy się na wykorzystanie wizerunku znanych osób, nie tylko ze świata kultury, ale także i nauki. Dodaje to unikalnego charakteru oraz niebanalnego wyglądu, w końcu nie każdy w mieszkaniu na ścianie ma namalowany wizerunek Einsteina czy innego znakomitego naukowca. Pomysł widoczny na zdjęciu, czyli połączenie malowidła ściennego z farbą tablicową to fantastyczne rozwiązanie do każdego typu pomieszczeń, począwszy od sypialni, po korytarz czy salon. Dzięki temu możemy szybko i w prosty sposób spersonalizować wnętrze, wykreować taką przestrzeń jaka nam się marzy. 

Czy zdecydowalibyście się na malowidło ścienne w swoim mieszkaniu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu