Możesz to zrobić! Co należy spróbować przed telefonem do hydraulika? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Możesz to zrobić! Co należy spróbować przed telefonem do hydraulika?

A.D. A.D.
od Fontaneros Madrid Kolonialny
Loading admin actions …

Problemy z zatkanym odpływem w kuchni czy łazience występują w każdym domu. Woda zalegająca w zlewozmywaku długi czas po zakręceniu kurka to sygnał, że pora odetkać rury. Oczywiście najlepiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego warto zrobić wszystko aby do takiego stanu nie doszło. Niedrożność odpływu to jedno a nieprzyjemne zapachy unoszące się z kanalizacji to kolejny problem. Jego konsekwencją są nie tylko niemiłe odczucia ale także niezdrowe i toksyczne gazy, unoszące się w Waszym domu, które mogą powodować bóle głowy, zatrucia czy nawet, w skrajnych wypadkach, wybuch.  Samodzielne odtykanie rur nie jest sprawą łatwą ale mamy kilka sposobów, które warto wypróbować zanim zadzwonicie do hydraulika.

Przeczytajcie także: Zapach farby może zaszkodzić zdrowiu. Pozbądź się go!

Codziennie: Usuwaj resztki jedzenia zanim opłuczesz talerz

REALIZACJA WARSZAWA WAWER - DOM RODZINNY od MEBLE WACH Nowoczesny Płyta MDF
MEBLE WACH

REALIZACJA WARSZAWA WAWER – DOM RODZINNY

MEBLE WACH

Zapobieganie zatkaniu zlewozmywaka jest bardzo ważne, dlatego nie należy zapominać o regularnym dbaniu o niego i nabieraniu dobrych nawyków. Przede wszystkim warto pamiętać o nadrzędnych zasadach niewrzucania różnego rodzaju resztek jedzenia do zlewu, fusów z kawy, herbaty czy ziół. Nie należy wlewać również do zlewu gorącego tłuszczu, gdyż po zastygnięciu zalega on w rurach, a w połączeniu z pozostałościami jedzenia gromadzi się i zatyka zlew. Pamiętajcie, że pomimo tego, że dbamy o swoje zlewy nie jesteśmy w stanie zapobiec przedostawaniu się choćby minimalnych ilości jedzenia do rur. Pomocna może okazać się wyjmowana siateczka-sitko, które zatrzyma większość resztek pokarmów pływających w wodzie. Inną metodą zapobiegania gniciu ewentualnych resztek jedzenia czy innych odpadów organicznych jest zakup rozdrabniacza zlewozmywakowego. Jest to młynek, który mieli wszystkie odpady – dzięki temu nic w rurach nie zalega i gnije.

Codziennie: Usuwaj włosy i inne zanieczyszczenia z odpływu

Marmorin od Mirad Beta Klasyczny
Mirad Beta

Marmorin

Mirad Beta

Włosy ludzkie i zwierzęce należą do zanieczyszczeń najtrudniej ulegających biodegradacji. W połączeniu z tłuszczem i mydłem potrafią tworzyć kule brudu łatwo przyklejające się do ścianek rur. Stosowanie do ich rozpuszczania różnych płynów i żeli przynosi niewielki skutek i to tylko w obrębie syfonu. W dalszych częściach kanalizacji są praktycznie bezkarne. Do kąpieli psa warto więc zaopatrzyć się w osobną wanienkę, a ścieki po takiej kąpieli wylewać do muszli ustępowej lub cedzić przez sito. Nie wyrzucajcie do kanalizacji najmniejszych kawałków mydła. Prawie na pewno kawałki takie staną się w przyszłości przyczyną zatoru. Gdzie jest to możliwe, stosujmy też mydło w płynie. Piasek może być równie niebezpieczny – trafia do kanalizacji podczas czyszczenia butów. Jest całkowicie odporny na środki chemiczne i bardzo trwały – usunąć go można jedynie specjalistycznymi sprzętami.

Rada: udrożnij sodą oczyszczoną

Zwykłą sodą oczyszczona, stosowana regularnie świetnie poradzi sobie z utrzymaniem rur w czystości, dzięki czemu woda będzie spływać bez żadnych problemów, a żadne brzydkie zapachy nam nie zepsują pobytu w łazience. Sposób na domowy środek udrożniający jest niezwykle prosty i tani. Robi się go tak: wsypcie do rury odpływowej sodę oczyszczoną. Ma ona właściwości neutralizujące brzydkie zapachy i rozpuści nagromadzony tłuszcz. Po chwili zalejcie wszystko wrzątkiem, pozostawcie na 10 minut. Po tym czasie można jeszcze wlać 1 szklankę wybielacza do rury, aby całkowicie zabić wszelkie bakterie, zarazki i pleśń. Ponieważ wanna, umywalka czy zlew to takie rzeczy z których korzystamy codziennie czyśćcie rury odpływowe raz na dwa miesiące.

Wypróbuj przepychaczkę do rur

Mieszkanie w Browarze Lubicz - Kraków Nowoczesna łazienka od Lurvig Nowoczesny
Lurvig

Mieszkanie w Browarze Lubicz – Kraków

Lurvig

Stara i dobra metoda mechanicznego odtykania rur to tłok na drążku czyli tak zwana przepychaczka. Zanim przystąpicie do odtykania zlewu, umywalki lub bidetu, należy zatkać mokrą gąbką lub ściereczką otwór przelewowy. W wypadku zlewów dwukomorowych, w drugiej komorze zatkajcie nie tylko otwór przelewowy, lecz również odpływ. Następnie należy nalać tyle wody by odpływ, który chcecie przeczyścić, był cały przykryty. Przyłóżcie przepychacz do odpływu i naciśnijcie kilka razy, by w rurach powstało podwyższone ciśnienie, po czym zwolnijcie odpływ i pozwólcie wodzie spłynąć. Czynność należy powtarzać kilka razy, aż do czasu, gdy woda zacznie spływać zupełnie swobodnie.

Na poważne zatory – sprężyna kanalizacyjna

Jeśli zator jest naprawdę poważny, warto wytoczyć przeciwko niemu równie poważne i skuteczne działa. W takim przypadku najlepiej sięgnąć po tzw. żmiję, czyli sprężynę kanalizacyjną, która z jednej strony zakończona jest ostrym szpicem, a z drugiej korbą. Takie sprężyny mają różne wymiary, od 1,5 do 5 metrów długości, a grubość żmij przeznaczonych do zlewozmywaków waha się w granicach od 4 do 6 mm. Do tego typu udrożniania potrzebne są 2 osoby, gdyż jedna musi trzymać sprężynę, a druga ją wkręcać. Cały proces powinno poprzedzić oczywiście zdjęcie syfonu. Po wkręceniu spiralnego drutu należy go wyciągnąć, odkręcając w przeciwną stronę. Sprężyna kanalizacyjna jest w pełni bezpieczna dla każdej instalacji kanalizacyjnej, choć należy pamiętać o tym, aby używać jej delikatnie, zwłaszcza w starym budownictwie.

Na większy problem – hydraulik!

Jak widać, sposobów na udrożnienie zapchanego zlewu jest bardzo dużo. Co ważne, jeśli są one odpowiednio dobrane do problemu powinny sobie z nim poradzić. Dzięki temu my będziemy mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Oczywiście, jeśli zator będzie na tyle poważny, że żadna z wymienionych porad nie pomoże, należy skontaktować się z hydraulikiem i pozostawić tę kwestię jemu. Koszt takiej wizyty waha się od 100 do 300 zł. Specjalistów znajdziecie także w Homify w zakładce Profesjonaliści. My polecamy FCHM SP. Z O.O. - z nimi zatkany zlew to nie problem. 

A może Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na niedrożne rury?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu