Kuchnia z barkiem – 9 inspirujących przykładów

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
rehabilitación casa en Barcelona, GPA Gestión de Proyectos Arquitectónicos ]gpa[® GPA Gestión de Proyectos Arquitectónicos ]gpa[® Śródziemnomorska kuchnia
Loading admin actions …

Coraz częściej łączymy kuchnię z salonem tworząc jedną, wspólną strefę dzienną. Jednak aby symbolicznie je od siebie oddzielić, najlepszym rozwiązaniem jest barek. Jeżeli chcemy uzyskać otwartą optycznie przestrzeń, ale jednocześnie wyraźnie wskazać, gdzie kończy się kuchnia, a gdzie zaczyna salon, to barek sprawi się w tej roli wyśmienicie. Barek może być również połączony z wyspą lub półwyspem. Występuje w roli dodatkowego blatu, stołu śniadaniowego, czy miejsca pracy, które tak nie rozleniwia jak kanapa – dzięki wysokim krzesłom pozostajemy w wyprostowanej pozycji. Jednak ze względu na barowe krzesła, znane jako hokery, nie jest to wskazane rozwiązanie dla osób starszych i dzieci – ze względów bezpieczeństwa i wygody. 

Kuchnia z barkiem może występować w różnych aranżacjach, więc przygotowaliśmy kilka naprawdę ciekawych pomysłów.

Na granicy

Kuchnia z barkiem to najczęstsze rozwiązanie przy pomieszczeniach otwartych, które łączą, tak jak w tym przypadku salon z kuchnią i jadalnią. Barek ustawiony na linii ściany, która wyznacza symboliczny koniec kuchni, delikatnie zamyka całą aranżację. Jest wykonany z takich samych materiałów jak aneks kuchenny, dlatego od razu wiadomo, że jest to wciąż część kuchni i świetnie komponuje się z całą aranżacją. Jeżeli za barkiem mamy jadalnię, to może on również służyć do wydawania posiłków lub jako stolik pomocniczy, na którym odłożymy to, co nie zmieści się nam na stole podczas podawania posiłku.

Nowocześnie i z klasą

Połączenie nowoczesnego aneksu kuchennego z surową cegłą zawsze wygląda fantastycznie. Wnętrze jest pełne wdzięku i klasy dzięki prostej aranżacji. Kuchnia z barkiem tworzy jedność ze względu na przedłużenie blatu, jednak barek jest nieco wyższy niż wyspa i tym sposobem możemy w łatwy sposób ukryć panujący na blacie bałagan przed siedzącymi w salonie gośćmi. Jest to niewątpliwa zaleta barku! Krzesła w tym przypadku nawiązują do naturalnych materiałów i oddają surowy, ale szlachetny wygląd całej stylizacji.

Zamiast jadalni

W małych mieszkaniach nie zawsze znajdzie się miejsce na osobą jadalnię. Jednak spożywanie posiłków przy niskim stole w salonie nie jest dobrym pomysłem. Jeśli chcemy oddzielić kuchnię od salonu, a przy tym zyskać barek – w tej sytuacji stół, to właśnie takie rozwiązanie jest najlepsze. Pomimo tego, że kuchnia jest wąska, hokery możemy zawsze schować pod blatem barku i dzięki temu nie będą zabierać cennej przestrzeni. Ten barek jest przystosowany do dwóch osób, więc przy takiej ilości osób użytkowanie będzie wygodne. Jeżeli chcielibyśmy zmieścić więcej gości, to należałoby wydłużyć barek tak, aby każdy miał nieco przestrzeni dla siebie.

Połączony z wyspą

homify Nowoczesna kuchnia

Innym pomysłem na aranżację kuchni z barkiem jest przedłużenie wyspy kuchennej, która w tym wypadku znajduje się w centrum całego pomieszczenia łączącego kuchnię z salonem. Mini barek z nietypowym fasonem wysokich krzeseł jest delikatnym dodatkiem i funkcjonalnym wykorzystaniem przestrzeni. Jeżeli przebywamy w kuchni i gotując jednocześnie prowadzimy rozmowę z jednym z domowników lub naszych gości, to właśnie to jest odpowiednie miejsce dla naszego partnera dialogu.

W stylu vintage

Kuchnia z barkiem często kojarzy się wyłącznie ze stylem nowoczesnym, który stawia na funkcjonalność i otwartą przestrzeń. Właśnie dlatego dodanie barku jest wyjątkowo atrakcyjne dla tego stylu. Jednak, jak widać na zdjęciu, również w stylu vintage, nawiązującym do swojskiej chatki, możemy spotkać barek, tutaj typowo śniadaniowy. Kuchnia z barkiem może albo łączyć się z wyspą albo tak jak w tym przypadku, po prostu być odrębnym elementem. Stylowe, rustykalne dodatki, drewniane bele i wykończenia z naturalnego drewna tworzą przyjazne wnętrze, które optycznie wydaje się jeszcze większe – dzięki połączeniu z barkiem.

Mała kuchnia, mały barek

Barek jest zazwyczaj wykorzystywany w kuchniach o większej powierzchni, jednak możemy się o niego pokusić również mając kuchnię skromnych rozmiarów. W tym przypadku kuchnia z barkiem tworzy jedną część wnętrza, a salon drugą, jednak nie jest to barek z hokerami, czyli wysokimi krzesłami. Służy za symboliczne oddzielenie dwóch stref, jako dodatkowy blat i miejsce na świeże warzywa. Bez barku całość wydawałaby się większa, ale nieco pusta. Dzięki rustykalnym dekoracjom kuchnia ma przytulny charakter, zaś blat z kolorze miedzi nawiązuje do tradycyjnych garnków i elementów wyposażenia kuchni.

Przedłużenie wyspy

Kolejnym sposobem na stworzenie kuchni z barkiem jest przedłużenie wyspy lub blatu, co widzimy właśnie w tym przypadku. Musimy pamiętać, że barek powinien być nieco wyższy, tak aby nam się wygodnie przy nim siedziało, jeśli korzystamy z wysokich hokerów. Ponownie może służyć jako dodatkowy blat lub miejsce do podawania potraw. Wraz z wyspą tworzą symboliczną granicę pomiędzy częścią kuchenną, a salonem. Jeżeli mamy tak dużo przestrzeni, to barek świetnie ją wypełni, a my będziemy zadowoleni z jego funkcjonalności. 

Kilka ciekawych przykładów na aranżację kuchni z wyspą możecie znaleźć tutaj: Kuchnia z wyspą – 10 stylowych aranżacji!

Sztuka kontrastu

W tej kuchni skąpanej w bieli tylko kilka elementów występuje w kontrastującej czerni. Dzięki temu biała, nowoczesna kuchnia nie wygląda nudno i z pewnością dodaje jej to indywidualnego charakteru. Kuchnia z barkiem w nowoczesnym wydaniu jest częstym rozwiązaniem. Ten barek oddziela kuchnię z mini jadalnią od salonu. Ze strony kuchni barek może być zabudowany szafkami, które dodadzą mu użytkowego charakteru, zaś od strony salonu – kawałek wystającego blatu i wnękę, która umożliwia wygodne siedzenie. 

Modnie i wygodnie

Ta kuchnia z barkiem wyraźnie oddziela przestrzeń kuchni od reszty pomieszczeń – barek jest na granicy tuż obok wejścia do kuchni. Dzięki temu mamy jasny podział na strefy użytkowe, ale jednocześnie całość pozostaje otwartą przestrzenią, tylko symbolicznie od siebie oddzieloną. Wygodne krzesła z oparciem zapewnią komfort podczas siedzenia, a ciekawy design zadba o doznania estetyczne. Ten projekt został stworzony przez kreatywni_studio projektowe.

Kontrastujący barek

homify Nowoczesna kuchnia

Zazwyczaj barek jest dość wysoki, a dobrane do niego krzesła również przypominają te barowe – siedzisko znajduje się na wysokości ok 80cm. Jednak nie tym razem! W tej nowocześnie zaaranżowanej kuchni opartej na przejściach z czerni do bieli i odwrotnie, barek jest równy wysokości wyspy i delikatnie wyższy od stołu, a nietypowe hokery nie mają żadnego, nawet najmniejszego oparcia. Wszystkie kształty są charakterystyczne i przypominają geometryczne formy. W zestawieniu barku i stołu można od razu zauważyć pojawiający się kontrast kolorystyczny – barek w czerni z białymi krzesłami i biały stół z czarnymi krzesłami. Pomimo bliskości tych dwóch sfer, oddzielona została przestrzeń kuchni od jadalni.

Wolicie tradycyjny podział na kuchnię i salon, czy otwartą kuchnię z barkiem?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu