Zaadaptuj poddasze i stwórz dodatkową przestrzeń życiową!

A.D. A.D.
4 amici | 4 lofts, roberto murgia architetto roberto murgia architetto Industrialny salon
Loading admin actions …

Mieszkanie pełne urokliwych skosów, widocznej konstrukcji dachowej i okien połaciowych może być marzeniem wielu z nas. Romantyczna sypialnia, piękny przestrzenny salon czy przytulna łazienka mogą mieć dodatkowy urok wynikający z położenia na poddaszu ale jak wszystko ma to swoje jasne i ciemne strony. Urządzanie mieszkanie na poddaszu nie jest prosta sprawą. Zwłaszcza, że sen z powiek spędzają zabierające powierzchnie użytkową skosy. Pojawiają się pytania jak w pełni wykorzystać przestrzeń pod dachem, aby nadawała wnętrzu uroku i funkcjonalności. Zobaczcie jak sprytnie i z pomysłem przeprowadzić aranżację poddasza tak aby było ono funkcjonalne i wygodne a zarazem bardzo urokliwe.

Sprawdź przepisy i zasady

Przy adaptacji poddasza na samodzielne mieszkanie niezbędne jest uzyskanie zgody na zmianę sposobu użytkowania powierzchni. Jeśli chcecie wprowadzić zmiany w wyglądzie budynku, w jego układzie obciążeń, instalacjach, bezpieczeństwie pożarowym, musicie mieć zatwierdzony projekt architektoniczny przebudowy wraz z odpowiednimi uzgodnieniami: pozwoleniem na budowę, a w przypadku obiektów zabytkowych – zgodą konserwatora. Prawdopodobnie trzeba będzie też wystąpić o dodatkowy przydział energii elektrycznej lub, jeżeli strych jest ogrzewany z sieci miejskiej, zgłosić dodatkowy pobór ciepła do zakładu energetyki cieplnej. Przy mniejszej skali adaptacji poddasza, jeśli w grę wchodzą tylko prace remontowe, musicie zamiar wykonania robót zgłosić w urzędzie. Na adaptację poddasza muszą się zgodzić wszyscy współwłaściciele budynku.

Zbadaj wysokość

Wygodne pomieszczenia mają określone przepisami minimalne wysokości, szerokości oraz powierzchnie. Minimalna szerokość pokoju będącego sypialnią dla jednej osoby wynosi 220 cm, a szerokość kuchni w mieszkaniu jednopokojowym to minimum 180 cm. Szerokość korytarza nie powinna być mniejsza niż 90 cm -wynika to z przepisów bezpieczeństwa pożarowego. Aby mieszkanie na strychu było wygodną, średnia wysokość całego pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż 220 cm. Policzycie to tak: wyliczcie wysokość jako średnią między największą a najmniejszą wysokością strychu, jednak nie mniejszą niż 190 cm. Powierzchni o wysokości mniejszej niż 190 cm nie wlicza się do danego pomieszczenia, jest ona niepełnowartościowa możemy urządzać tam schowki albo umieszczać niskie meble. Podsumowując: jeśli na poddaszu pozostanie widoczna więźba dachowa, to ze względu na wygodę, wysokość pomieszczenia liczona od podłogi do jętek konstrukcyjnych  po ułożeniu warstw podłogowych nie powinna być mniejsza niż 220 cm. Jeżeli trzeba będzie dla uzyskania odpowiedniej wysokości podnosić dach, co jest technicznie możliwe, znacznie skomplikuje to prace i podniesie koszt całego procesu adaptacji poddasza.

Kolejność prac wykończeniowych

Kolejność prac budowlanych na poddaszu jest bardzo istotna. Jeśli byłaby zła spowodowałoby to dodatkowe koszty i opóźnienie budowy. Poniżej przedstawiamy prawidłowy rozkład czynności jakie powinny następować po sobie – oczywiście, w zależności od użytej technologii sekwencje mogą ulec zmianie. Warto aby nad całą inwestycją miał pieczę inspektor budowy. Prawidłowa kolejność to:

Doprowadzenie instalacji nad powierzchnię stropu - Wykonanie dodatkowych kanałów wentylacyjnych – Wyrównanie stropu – Wykonanie otworów okiennych i wstawienie okien – Ułożenie izolacji przeciwwilogociowej i ocieplenia między krokwiami – Wykonanie konstrukcji ścian działowych, sufitu podwieszanego – Rozprowadzenie instalacji we wnętrzu – Ułożenie pozostałej warstwy ocieplenia – Wykonanie podłóg – Montaż ścian działowych, skosów i sufitu oraz wykończenie ścian i podłóg.

Zamontuj termoizolację

Przy niewłaściwej izolacji poddasza latem będziecie narażeni na upały, natomiast zimą na chłód. Przychodzą ogromne rachunki za ogrzewanie jednak ciągle odczuwalny jest dyskomfort termiczny. Porządna termoizolacja to podstawa. Przy stropodachach płaskich najlepszym rozwiązaniem są płyty z kategorii dach-podłoga jedno lub dwustronnie laminowane papą, które układane na stropie i zabezpieczone z zewnątrz warstwami wierzchniego krycia tworzą bardzo skuteczną barierę dla przenikającego przez strop ciepła. W przypadku dachu skośnego, należy zastosować specjalny materiał termoizolacyjny do izolacji między krokwiami dachowymi. Dzięki właściwościom rozprężnym, taka płyta może być stosowana w termoizolacji wszelkiego rodzaju dachów krokwiowych, zarówno w przypadku poddaszy użytkowych, jak i nieużytkowych.

Nie zapomnij o izolacji akustycznej

Równie ważne co odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, wynikająca z izolacji termicznej jest także wygoda i komfort wynikający z odpowiednio zaizolowanych hałasów. Nowo utworzoną kondygnację mieszkalną powinno się oddzielić od reszty domu odpowiednią izolacją akustyczną. Lekkie stropy drewniane wycisza się wełną mineralną, a podkład pod posadzką wykonuje się z dwóch sklejonych ze sobą warstw sklejki lub płyt OSB. Wskazane jest również wykonanie sufitu podwieszanego z dodatkową warstwą izolacji akustycznej. Ciężkie stropy żelbetowe, ceglane, czy gęstożebrowe dużo lepiej tłumią dźwięki, dlatego zwykle wystarczy ułożyć na nich tzw. podłogę pływającą z izolacją akustyczną z płyt z wełny mineralnej grubości 4 cm lub styropianu elastycznego grubości 3 cm.

Przeczytajcie także: Budowa antresoli krok po kroku

Odpowiednia aranżacja

Najpraktyczniejszym rozwiązaniem do małych wnętrz są składane meble. Na co dzień korzystajcie z mini stołu, a przy szczególnych okazjach możecie go po prostu rozłożyć. Krzesła, z których aktualnie nie korzystasz złóż i schowaj do szafy lub pod skosem. W ten sposób zaoszczędzicie cenne miejsce i pomieszczenie będzie się wydawać mniej zabałaganione. Idealnym rozwiązaniem są meble modne meble modułowe, które łatwiej dopasować do kształtu pomieszczenie, a w tym przypadku skosów dachu. Pozwalają również na częste przearanżowanie wnętrza w razie potrzeby. Z pomocą przyjdzie także stolarz – meble na wymiar będą idealnym rozwiązaniem gdyż będą pasowały do konkretnego miejsca np. pod skos. Na zdjęciu niezwykle elegancka aranżacja apartamentu z antresolą otwartą na salon projektu GRYMIN – TYBULCZUK ARCHITEKCI.

A czy Wy chcielibyście mieszkać na poddaszu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu