Witaj szkoło! Cenne porady jak urządzić kącik do nauki | homify

Witaj szkoło! Cenne porady jak urządzić kącik do nauki

A.D. A.D.
Apartament Dąbie Q2Design Nowoczesny pokój dziecięcy
Loading admin actions …

Początek września zbliża się nieubłaganie, co wiążę się oczywiście z końcem wakacji i powrotem do szkoły. Dla naszych dzieci nie jest to zazwyczaj ulubiony okres roku. Aby trochę im ułatwić proponujemy zaaranżowanie idealnego miejsca do nauki, które będzie dla nich wygodne i komfortowe. Ten proces nie mógłby się odbyć bez ich udziału, bo jakby nie patrzeć strefa do nauki powinna być miejscem dla nich przyjaznym. Z tego powodu uważamy, że w tej kwestii pytanie się o zdanie dzieci jest na równi ważne, co pytanie o poradę architektów wnętrz.

Dziś podpowiemy Wam jak urządzić pokój dla ucznia, a w szczególności miejsce do nauki, żeby dziecko miało jak najlepsze warunki do odrabiania lekcji i kreatywnej zabawy.

Światło dzienne

Ważnym aspektem jest dostęp do dziennego światła. Biurko powinno stanąć w okolicy okna tam, gdzie jest dostęp naturalnego światła. Podstawowa zasada mówi, że – najlepiej z lewej strony (w przypadku praworęcznych). Światło padające z tyłu odbija się od ekranu, a na czytanej książce dziecko zobaczy swój cień. Z kolei światło z przodu męczy wzrok. O sposobach na stworzenie odpowiedniego oświetlenia w miejscach gdzie go nie ma i o zmniejszeniu oświetlenia w miejscach gdzie jest go za dużo napiszemy poniżej.

Oświetlenie dodatkowe

Apartament Dąbie Q2Design Nowoczesny pokój dziecięcy
Q2Design

Apartament Dąbie

Q2Design

Ta kwestia jest nie mniej ważna niż kwestia dziennego światła. Burko musi być odpowiednio oświetlone aby nie męczyć wzroku dziecka. Do wyboru mamy oświetlenie górne – lampy wiszące, oświetlenie boczne – kinkiety oraz oświetlenie biurkowe – lampki biurkowe. Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie dwóch źródeł światła. Ale nasza wskazówka jest taka: im więcej tym lepiej! Dzięki temu dziecko będzie mogło dostosować sobie rodzaj oświetlenia do aktywności, którą wykonuje. Pamiętajcie także o zasadzie, że w wypadku dzieci praworęcznych, lampa biurkowa powinna znaleźć się po lewej stronie, aby dziecko podczas pisania czy rysowania nie zasłaniało sobie światła.

Wygodne meble

Najważniejszymi elementami miejsca do nauki jest duży blat roboczy oraz wygodne krzesło. Profesjonalne krzesło biurowe z regulowaną wysokością siedziska i oparcia oraz z podłokietnikami sprawdzi się tutaj najlepiej. Ergonomiczne krzesło ułatwi zachowanie prawidłowej postawy. Powinno być tej wysokości, aby nogi spoczywały na ziemi, a odcinek lędźwiowy kręgosłupa był podparty. W pobliżu miejsca, w którym dziecko odrabia lekcje, nie powinny stać także zabawki i inne gadżety. Swoje miejsce powinny znaleźć w innej części pokoju. Tak, by nie dekoncentrowały i nie odwracały uwagi ucznia.

Biurko

Wybór biurka jest równie trudny co krzesła. Mamy bowiem na rynku wiele modeli, które niekoniecznie spełniają podstawowe wymogi ergonomii. Na początek skupmy się na samym wymiarze: blat powinien być na tyle duży, aby dziecko swobodnie mogło rozłożyć na nim wszystkie potrzebne książki i zeszyty, z tego względu polecamy wymiary 60-90 cm głębokości i minimum 120 cm szerokości. Dobrze też, gdy mebel wyposażony jest w szuflady lub szafkę, do których można schować książki, przybory czy plecak, dzięki temu dziecko łatwo zapanuje nad porządkiem.

Gdy dziecko siedzi przy biurku, kąt między jego przedramieniem a blatem biurka powinien wynosić 90°. 

Żaluzje

Żaluzje plisowane EVIE ANWIS Sp. z o.o. Pokój dla dziecka Beżowy
ANWIS Sp. z o.o.

Żaluzje plisowane EVIE

ANWIS Sp. z o.o.

Była już mowa o tym, jak ważne jest światło dzienne do nauki ale wspomnieliśmy także, że niekiedy światło padające wprost na biurko może być zbyt mocne i oślepiające. Wtedy z pomocą przychodzą żaluzje. Żaluzje plisowane to jedne z najciekawszych osłon przeciwsłonecznych dostępnych na rynku. Dużą zaletą plis jest swoboda w przesłanianiu wybranej części okna. Ten konkretny model umożliwia przesuwanie ich z dołu do góry i odwrotnie więc mogą one zasłaniać np. tylko dolną część okna. Model ze zdjęcia pochodzi od firmy ANWIS SP. Z O.O.

Szafki na książki

Aranżacja miejsca wokół biurka jest równie ważna, jak ono samo. Dzięki odpowiednim meblom w pokoju dziecięcym łatwiej będzie zachować porządek. Obok biurka warto wygospodarować miejsce na regał lub wiszącą szafkę, w której z łatwością pomieszczą się wszystkie książki i zeszyty. Im więcej miejsca do przechowywania tym lepiej. Ład i porządek wokół z pewnością będą czynnikami sprzyjającymi koncentracji.

Kolorystyka

Pokój nastolatka MONOstudio Nowoczesny pokój dziecięcy
MONOstudio

Pokój nastolatka

MONOstudio

I tutaj nareszcie pole do popisu mają nasze dzieci…  Kolory, które najlepiej sprawdzą się w kąciku do nauki, to spokojne, jasne odcienie zieleni, niebieskiego, żółci, fioletu i pomarańczu, wszelkie pastele czy spokojne kolory ziemi są także dozwolone. Unikajmy z kolei koloru czerwonego i bardzo ciemnych odcieni. Intensywny żółty czy pomarańczowy stymuluje umysł i pomaga w nauce a zieleń relaksuje.

Przeczytajcie również: Pokój dla dziecka – czego nie może w nim zabraknąć?


Urządziliście już kącik dla swoich dzieci? 
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu