Okna - jakie wybrać? | homify

Okna – jakie wybrać?

A.D. A.D.
Betonowe meble Modern Line Nowoczesny salon
Loading admin actions …

Okna to bardzo ważny element domu. Zarówno od wnętrza jak i od zewnątrz. Istotny z punktu widzenia wyglądu fasady, który odpowiada także za doświetlenie wnętrz. Pamiętaj, że okno może być po prostu wizjerem na świat lub stać się wspaniałą dekoracją i piękną częścią Twojego domu!

Dziś pokażemy Wam kilka różnorodnych typów okien. Dzięki naszym pomysłom, nauczysz się wybierać najlepsze rozwiązanie dla domowej przestrzeni. Dołącz do nas i poznaj modele, które przyciągną uwagę. Być może znajdziesz tutaj pomysły, które przeniesiesz do swoich czterech ścian.

W nietypowym kształcie

Betonowe meble Modern Line Nowoczesny salon
Modern Line

Betonowe meble

Modern Line

Okna w kapryśnych, oryginalnych kształtach zawsze przyciągają uwagę. Tym razem zaokrąglone okno w intensywnie czarnej ramie jest dekoracyjnym akcentem salonu. Dzięki temu rozwiązaniu, przestrzeń wygląda bardzo oryginalnie. Zmienia się także monotonny wygląd elewacji, dodając projektowi nuty awangardy. Musimy jednak liczyć się z konsekwencjami wyboru okna niestandardowego – wysokim kosztem oraz dłuższym oczekiwaniem na realizację specjalnego zamówienia.

Wahadłowe

Taki rodzaj okna to właściwie jednocześnie rodzaj drzwi. Szklana ściana, jaką stanowią okna od podłogi po sufit to marzenie wielu posiadaczy domów, nic dziwnego! Ma ona bardzo dużo zalet. Dzięki niej możemy otworzyć nasz salon czy jadalnię na taras i ogród. Zyskujemy w ten sposób przestrzeń i szerokie przejście umożliwiające wygodne przemieszczanie się z domu do ogrodu. W razie gdy zechcemy coś przenieść przestawić, nie musimy się martwić, że zahaczymy o framugę, albo, że stół się nie zmieści w drzwiach. 

Zamiast dachu

Taki przytulny kącik na poddasz spodobałby się chyba każdemu! Wielka powierzchnia szklana usytuowana do południa doskonale doświetli ale także ogrzeje pomieszczenie. A przede wszystkim tworzy wspaniałe miejsce o niepowtarzalnym klimacie. Człowiek ma spore zapotrzebowanie na światło dzienne i kiedy jest go za mało czujemy się senni i mamy zły humor. Okna warto wstawiać wszędzie gdzie się da! A jeśli nie da się wstawić okna, może warto przeszklić cały dach? Sztuczne oświetlenie nie zastąpi dobroczynnego wpływu promieni słonecznych na ludzki organizm.

Idealne doświetlenie

Klasztor Sióstr Franciszkanek w Dobrzeniu Wielkim PORT pracownia i studio architektury Hotele
PORT pracownia i studio architektury

Klasztor Sióstr Franciszkanek w Dobrzeniu Wielkim

PORT pracownia i studio architektury

Maleńkie okno w kształcie wysokiego a wąskiego prostokąta to idealny sposób na ciemny kąt na klatce schodowej. Oprócz walorów estetyczny, dodatkowe źródło naturalnego światła do pomieszczeń jest bardzo ważne. Wpływa ono bowiem korzystnie na nasze samopoczucie, a także umożliwia oszczędzanie energii elektrycznej i – co za tym idzie – obniżenie rachunków. Miejsca dobrze doświetlone światłem dziennym nie wymagają zapalania światła w czasie kiedy jest jasno na zewnątrz. 

Szklana ściana

Duże, panoramiczne okna to standard w nowoczesnym budownictwie. Uwielbiamy je za wiele walorów jakie wprowadzają do wnętrza. Pozwolą cieszyć się pięknym widokiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzięki temu wnętrze zyskuje nietuzinkową dekorację, która zmienia się wraz z porą dnia i roku.

Drewniane

Na rynku dostępne są trzy materiały wykorzystywane w produkcji okien – PCV, drewno oraz aluminium. Na zdjęciu widzimy wspaniałe okno w drewnianej ramie, która pięknie integruje się z przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną. Drewniana rama tworzy obramowanie dla widoku tarasu. I choć jesteśmy w centrum miasta, atmosfera jest bardzo naturalna i ekologiczna.

Każdy z materiałów, z których tworzone są okna ma swoje wady i zalety. W Polsce natomiast najbardziej popularne są okna z tworzywa sztucznego – ze względu na ich korzystną cenę, odporność na środki chemiczne oraz wodę. Okna z PCV nie potrzebują konserwacji, są ciepłe oraz szczelne. Natomiast te wykonane z drewna cechują się znacznie wyższymi walorami estetycznymi – dają poczucie ekskluzywności i świetnie komponują się z innymi elementami drewnianymi wnętrz. Co więcej, są ekologiczne i zapewniają lepszy przepływ powietrza.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat okien, zajrzyjcie tutaj.

Co myślicie o oknie w kształcie koła? 
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu