Błędy w gospodarstwie domowym, których należy niezwłocznie uniknąć! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Błędy w gospodarstwie domowym, których należy niezwłocznie uniknąć!

A.D. A.D.
od Baltic Design Shop Nowoczesny
Loading admin actions …

Rozpoczęliście już wiosenne porządki? Jeśli nie to najwyższa pora się za nie zabrać! Zacznijcie od pozbycia się zbędnych przedmiotów. Część możecie wyrzucić a resztę oddać lub sprzedać. Potem zabierzcie się za odkurzanie, mycie, pranie, trzepanie dywanów, zamiatanie i szorowanie. Na koniec wpuśćcie odrobinę świeżego powietrza i śmiało relaksujcie się w przyjemnie doczyszczonym domu. Ale zanim przystąpicie do pracy przeczytajcie o popularnych błędach jakie popełniamy na co dzień w naszym gospodarstwie domowym. Dowiedzcie się co robicie nie tak i wprowadźcie nowe nawyki już dzisiaj! 

Mycie okien w słońcu

Okna z reguły myjemy z okazji większych porządków, na specjalne okazje i święta. Pachnące firanki, czyste szyby bez smug – to wszystko sprawia, że w mieszkaniu robi się przyjemniej. Wiele jest metod mycia okien, poczynając od babcinego sposobu mycia szyb gazetami, a kończąc na szmatce z mikrofibry. Nieważne jakim sposobem będziecie myć okna, ważny jest rezultat czyli czyste, przezroczyste szyby koniecznie bez smug. Nie każdy wie, że istnieje reguła, która mówi, że w wyjątkowo ciepłe i słoneczne dni  nie należy czyścić szyb. Woda z płynem bardzo szybko wysycha, co grozi niechcianymi smugami. Lepiej nie myć więc okien w pełnym słońcu, a wybrać do ich czyszczenia dni pochmurne lub umyć je wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy słońce jest mniejsze.

Rzadka wymiana gąbek i ściereczek

Codzienne nawyki decydują w dużym stopniu o naszym zdrowiu choć nie zawsze o tym wiemy. Kuchnia to miejsce w którym aż roi się od zarazków i bakterii, nawet jeśli wydaje się Wam, że jest w niej czysto pod mikroskopem było by widać że jesteście w błędzie. Ale nie ma co popadać w skrajności, człowiek nauczył się żyć w zgodzie z tymi bakteriami ale są pewne zasady, których absolutnie nie należy łamać. Jedna z nich dotyczy wymiany ściereczek kuchennych – należy to robić nie rzadziej niż raz na 5 dni. Na wilgotnym materiale w szybkim tempie mnożą się bakterie. Ręczniki warto prać w temperaturze 60 st. C, bo wtedy macie pewność, że zostaną z nich usunięte drobnoustroje. Po każdym użyciu rozwieście szmatkę do wyschnięcia. Dobrym wyjściem jest też używanie dwóch ręczników kuchennych: jeden ma służyć do wycierania naczyń, drugi – do osuszania rąk. W ten sposób zapobiegamy przenoszeniu się bakterii. Najbardziej higienicznym rozwiązaniem jest używanie ręczników papierowych ale jest to z kolei nie ekonomiczne i niezgodne z zasadami ekologii. Stale wilgotne gąbki do mycia naczyń to także doskonała pożywka dla bakterii. Trzeba je regularnie wymieniać – minimum raz na tydzień a przedłużyć ich żywotność może wygotowanie ich w kuchence mikrofalowej.

Mieszanie różnych detergentów

Kiedy zabieramy się do porządków w domu, towarzyszy nam ogromna sterta różnego rodzaju środków do czyszczenia: do podłogi, do szyb, do drewna. Wszystkie mają oszałamiające zapachy i wspaniale się pienią. Wydaje się, że użycie jak największej ilości ich naraz przyniesie doskonały efekt. Tymczasem prawda jest zupełnie inna.  O ile detergenty same w sobie nie są bardzo szkodliwe o tyle pomieszanie ich ze sobą może mieć naprawdę nieprzyjemny skutek. Chemia gospodarcza, która dostaje się do kanalizacji krąży w niej wiele lat gdyż nie ulega rozkładowi. Przyczynia się do powstawania bardzo trujących substancji takich jak metan. Detergenty są groźne nie tylko ze względu na długofalowe skutki dla środowiska naturalnego i dla nas. Często negatywne efekty ich działania są widoczne natychmiast – na wiele osób wpływają alergizująco. Na szczęście detergenty są stosunkowo młodym wynalazkiem. Przed nimi przez dziesiątki i setki lat nasze prababcie używały specyfików powszechnie dostępnych w gospodarstwie i w kuchni. Warto iść ich śladem w trosce o zdrowie i środowisko.

Nadmierna dezynfekcja

Od dawna wiadomo, że skutecznym środkiem dezynfekującym jest chlorowy wybielacz rozcieńczony w wodzie. Jednak jest on dosyć drażniący, zarówno dla skóry, środowiska, jak i tkanin. Istotną wadą jest jego wyjątkowo nieprzyjemny zapach. Od dawna wiadomo także że chemiczne środki do czyszczenia nie są obojętne dla naszego zdrowia. Istnieją inne, naturalne i bezpieczne sposoby, które dadzą równie dobry efekt. Te domowe środki dezynfekujące zwalczą wirusy i bakterie nie wyrządzając przy tym krzywdy Wam i innym domownikom. Doskonała do czyszczenia i dezynfekcji jest soda oczyszczona, cytryna, amoniak oraz sól kuchenna. Przepisy na domowe środki czyszczące znajdziecie w internecie i tutaj:

Jak czyścić i pielęgnować urządzenia kuchenne?

Tanie i proste: Sól jest uniwersalnym narzędziem w gospodarstwie domowym

6 sprzętów gospodarstwa domowego, których nie potrzebujesz. Wyjaśnimy dlaczego!

Nadmierne używanie octu

Wiemy już że chemia gospodarcza jest trująca dla nas i dla środowiska. Znamy sposoby na naturalne i zastąpienie jej w gospodarstwie domowym – jednym z nich są mieszanki octu z sobą oczyszczoną ,wodą, cytryną czy solą kuchenną. Takie preparaty są świetne ale pamiętajcie, że nie zawsze możecie ich użyć. Ocet to pierwszorzędny środek rozpuszczający wapń. Dlatego też nie należy czyścić octem wapienia i kamienia np. granitu czy marmuru, ponieważ kwas je niszczy. To samo odnosi się do czyszczenia biżuterii z pereł. Ta sama właściwość octu doskonale sprawdzi się za to przy myciu podłóg i płytek po remoncie. Wżera się on w wapno, które jest podstawowym składnikiem materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Mycie podłogi zbyt dużą ilością wody

Wzornictwo Yo2 designs od Wzorywidze.pl Nowoczesny
Wzorywidze.pl

Wzornictwo Yo2 designs

Wzorywidze.pl

Mycie podłogi to dość uciążliwa czynność domowa. W dodatku należy ją wykonywać dość często gdyż na posadzce mogą pojawić się różne zabrudzenia – spowodowane przez zwierzęta domowe czy naniesione zabłoconymi butami. Użycie odpowiednich akcesoriów ułatwi Wam pracę. Najlepszy będzie płaski mop z wymiennymi końcówkami, który łatwo jest wyżymać. Pamiętajcie że drewniane czy laminowane podłogi nie lubią nadmiaru wody! Wszelkie plamy czy większe zabrudzenia czyśćcie przy użyciu małej ilości wody i szybko przesuszcie powierzchnię szmatką. Aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i brudu, należy zamiatać lub odkurzać podłogę codziennie. Jeśli nie macie w domu alergika, możecie zainwestować w dywan, który będzie stanowić rewelacyjną ozdobę pomieszczenia. Szeroki wybór znajdziecie w sklepie WZORYWIDZE.PL.

A czy Wy lubicie sprzątać? Może macie jakieś swoje własne sposoby czystość?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu