Jak urządzić małe mieszkanie? 5 pomysłów | homify

Jak urządzić małe mieszkanie? 5 pomysłów

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesna łazienka od HOME feeling Nowoczesny
Loading admin actions …

Niewielkie mieszkania to w dzisiejszych czasach norma.  Zarówno przeludnienie, jak i wzrastające czynsze i koszty utrzymania w miastach powodują, że zadomowiamy się na coraz to mniejszych przestrzeniach.  Problem? Wręcz przeciwnie! Okazja dla Twojej kreatywności! Dowiedz się, jak sprawić, że małe mieszkanie nabierze wielkiego charakteru.

Niewielka przestrzeń mieszkaniowa może stać się polem do popisu dla Twojej wyobraźni. Współczesna architektura, jak i sztuka wyposażenia wnętrz dostarczają nam odpowiednich technicznych i estetycznych rozwiązań na to, aby zmaksymalizować potencjał tych niewielu metrów kwadratowych, którymi dysponujemy. Ten Ideabook zaprezentuje 5 pomysłów na to, jak nadać małej przestrzeni duży charakter. Mamy nadzieję, iż posłużą one jako inspiracja do kompletnej transformacji Twojego mieszkania- puść wodze swojej wyobraźni i doświadcz wizualnie zaskakujących rezultatów!

1. „Podniebne” sny

Sypialnia jest sercem każdego mieszkania, oazą spokoju i wypoczynku. W dzisiejszych czasach sypialnia bardzo często nie spełnia jedynie funkcji „sypialnych”, ale służy także jako salon, garderoba, a nawet jadalnia (ah, ta jedynka w studenckim mieszkaniu!). Dlatego niezwykle istotne jest, aby było to pomieszczenie jak najbardziej pakowne, ale zarazem przestrzenne. Doskonałym rozwiązaniem jest tutaj antresola- nie w tradycyjnym rozumieniu półpiętra, ale jako podwieszane pod sufitem …  łóżko. Jest to bardzo zmyślny zabieg architektoniczny, umożliwiający wykorzystanie przestrzeni pod antresolą na cokolwiek innego, co się nam wymarzy- kanapa i stolik, przeistaczający sypialnię w salon? Biurko i krzesło nadający jej charakter domowego biura? Garderoba? Telewizor? Możliwości jest od groma, a to wszystko dzięki Jej Wysokości Antresoli!

2. Do kąta!

Mieszkania na poddaszu wydają się jeszcze mniejsze,chociaż powierzchniowo wcale nie muszą się różnić od innych.Pochyłe ściany i sufit wcale nie muszą być traktowane jako przeszkoda- zwłaszcza, jeżeli prawidłowo wykorzysta się ich potencjał! Idealnie dopasowane do kątów i narożników regały, z dużą ilością szuflad i schowków, dają możliwość przechowania wielu skarbów, ułożenia książek, dokumentów, płyt, wszystkiego, co potencjalnie może „zagracać” naszą niewielką przestrzeń. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala zaoszczędzić miejsce, ale zmusza także do utrzymywania porządku i czystości- a to, jak wielu wie, nie jest takie łatwe!

3. Łazienka- rozwiązanie 2 w 1

Idealną opcją zarówno dla amatorów długich kąpieli z bąbelkami, jak i szybkiego prysznica, jest wanna z wbudowanym natryskiem. Rozwiązanie to nie zabiera żadnego dodatkowego miejsca, wymaga jedynie wstawienia przeźroczystej ściany prysznicowej na krawędzi wanny. Genialne? Nie do końca, jest to powszechnie stosowana praktyka w niewielkich łazienkach. 

Kolejną jest obudowanie umywalki szafkami, co utylizuje przestrzeń na ścianach, nie zabierając miejsca, którego w małej łazience najzwyczajniej brakuje.

4. „Inteligentna” kuchnia

In built chopping board Nowoczesna kuchnia od Creative Curve Nowoczesny
Creative Curve

In built chopping board

Creative Curve

Dla miłośników gotowania nie ma większej katorgi, niż mała kuchnia. Umieszczenie wszystkich niezbędnych urządzeń, takich jak lodówka, kuchenka, zlewozmywak, czy zmywarka często kończy się brakiem miejsca na cokolwiek innego. Projektanci mebli kuchennych znaleźli na to rozwiązanie! „Inteligentne” meble kuchenne, z wysuwanymi krajalnicami, z podwieszanymi szafkami czy z wbudowanymi mikrofalówkami i piekarnikami stanowią idealną opcję dla wypełnienia niewielkiej przestrzeni wszystkim, co do kulinarnych wariacji niezbędne.

5. Malowniczy ogród- wersja urbanistyczna

​PROJECT: A 2-bed apartment in Bayswater. Nowoczesny balkon, taras i weranda od Anna Hansson Design Nowoczesny
Anna Hansson Design

​PROJECT: A 2-bed apartment in Bayswater.

Anna Hansson Design

Każdy mieszczuch, czy to sekretnie, czy też otwarcie, marzy o pięknym, przydomowym ogrodzie, bliskości natury, świeżych ziołach i warzywach. Z odrobiną wyobraźni marzenia te mogą się spełnić nawet dla tych, mieszkających na blokowiskach, w kamienicach czy centralnie usytuowanych apartamentach. Rozwiązaniem dla szczęśliwców z dostępem do balkonu jest ogródek kwiatowy, warzywny czy ziołowy w podwieszanych donicach. Odrobina szczęścia jeżeli chodzi o promienie słoneczne i voilà- przez całe lato możemy cieszyć się świeżymi pomidorami i aromatyczną bazylią! 

Dla nieszczęśników bez balkonu również znaleźliśmy rozwiązanie- mobilny, wielofunkcyjny, piętrowy ogród na kółkach! Gdy tylko dostrzeżesz promienie słoneczne w innej części mieszkania, prędko zmieniasz lokalizację swojego ogrodu- proste i jakże sprytne!

Trendy w interior design i architekturze zmieniają się nieustannie i dopasowują do ewoluujących potrzeb ich użytkowników. Istnieje wiele inteligentnych rozwiązań, które mają na calu jak największą maksymalizację i utylizację przestrzeni, którą dysponujemy. Opcji jest wiele, a jedyne, czego trzeba, to duża doza kreatywności i wybujała wyobraźnia!

Zobacz przykłady świetnie urządzonych miniaturowych mieszkań w Katalogu Inspiracji Wyzwanie- miniaturowe mieszkania!

Które pomieszczenie jest najbardziej problematyczne w urządzeniu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu