Jak urządzić korytarz, aby był doskonałą wizytówką domu? | homify

Jak urządzić korytarz, aby był doskonałą wizytówką domu?

A.D. A.D.
Equipe Ceramicas Kolonialny korytarz, przedpokój i schody
Loading admin actions …

Urządzając mieszkanie mnóstwo czasu poświęcamy na salon, sypialnię czy kuchnię, jednak często zapominamy o korytarzu, który jest niezwykle ważny. A dlaczego? 

Przedpokój to pomieszczenie, które najczęściej pozostawiamy na szarym końcu, uważając, że nie należy mu się specjalne urządzanie i dekorowanie. Jest to przestrzeń komunikacyjna, przez którą szybko się przechodzi, wchodząc do właściwej części mieszkalnej. Zapominamy, że obszar ten w dużej mierze odpowiada za pierwsze wrażenie, jakie wnętrza domu robią na odwiedzających dlatego od dziś dbamy o nasze przedpokoje! Zobaczcie co jest istotne w tej części domu.

Drzwi wejściowe

Na początek przyjrzyjmy się naszemu korytarzowi od zewnątrz. Drzwi wejściowe to element, który odróżnia fasadą jednego domu od fasady drugiego. Warto zatem śmielej wybierać ekstrawaganckie modele, bawić się kolorem i dekoracjami. Jednymi z najpopularniejszych są drewniane drzwi wejściowe. Zobaczcie jak pięknie prezentują się te drzwi z firmy stolarskiej Revia – oryginalne dębowe, ręcznie postarzane (bruzdy, naturalne pęknięcia) z kutymi elementy typu kołatka, klamka. Od razu chce się wejść do środka!

Odpowiednie meble

Siedzisko to podstawa! Dobrze się prezentuje, a co najważniejsze jest funkcjonalne. Oprócz niego warto zainwestować w dobrą szafkę na buty, wieszak na ubrania lub pojemną szafę oraz półkę na kapelusze. Musimy także pamiętać o tym, aby meble do przedpokoju nie były zbyt masywne, ani za ciemne. Każdy mebel powinien być doskonale dopasowany kolorem i wielkością do tego pomieszczenia.

Elegancka konsola

Zapewne większość z Was niejednokrotnie wracała się do salonu czy sypialni po kartkę z zakupami czy po portfel. Z tego względu warto wkomponować w krajobraz naszego przedpokoju konsolę. Dzięki niej wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty możemy schować do szuflady i mieć je zawsze pod ręką. Co więcej zgrabna konsola, o lekkim kształcie to przepiękna forma ozdoby tej przestrzeni.

Oświetlenie

Urządzając przedpokój warto zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie. Ten aspekt jest niezwykle ważny. Pamiętajmy także o tym, że oświetlenie przedpokoju jest nie tylko funkcjonalne, ale i efektowne. Odpowiednio dobrane, nowoczesne lampy mogą zdefiniować nasz przedpokój. Do tego kilka designerskich dodatków, takich jak roślinność, awangardowe półki czy efektowna huśtawka i nasz artystyczny przedpokój gotowy!

DIY

Przedmioty codziennego użytku wykonane przez nas samodzielnie sprawdzą się w każdym obszarze naszego domu, więc dlaczego by nie miały znaleźć się także w przedpokoju? Nic nie napawa nas większą dumą jak własnoręcznie wykonany mebel czy dodatek do mieszkania i nic nas nie cieszy bardziej jak zachwyt gości, którym na wejściu rzuca się w oczy wykonany przez nas wieszak na ubrania. Potrzeba trochę kreatywności, trochę wyobraźni i użytkowe dzieło sztuki mamy gotowe. Inspiracji na projekty do samodzielnego wykonania znajdziecie u nas w homify mnóstwo, zajrzyjcie np. tutaj.

Lustro

Przed wyjściem z domu dobrze jest się przejrzeć, więc lustro to nieodzowny element wyposażenia przedpokoju. Dzięki jego zdolności odbijania widoku możemy wizualnie powiększyć ciasny przedpokój. Jeśli obok lustra w przedpokoju lub nad nim powiesimy kinkiet lub dwa, światło emitowane przez żarówki nawet niewielkiej mocy rozświetli pomieszczenie. Lustro wiesza się na ścianie prostopadłej do drzwi wejściowych. W wersji oszczędnej może być umieszczone na skrzydle drzwi szafy w przedpokoju. 

Szafka na buty

Projekt mieszkania 55m2 w Poznaniu Ale design Grzegorz Grzywacz Eklektyczny korytarz, przedpokój i schody
Ale design Grzegorz Grzywacz

Projekt mieszkania 55m2 w Poznaniu

Ale design Grzegorz Grzywacz

Nic tak nie szpeci wystroju przedpokoju, jak rząd rozdeptanych butów pozostawiony w nieładzie pod ścianą. Dlatego, jak już wcześniej wspomnieliśmy, w przedpokoju trzeba koniecznie wygospodarować miejsce na szafki na buty. Siedzisko zaprojektowane przez Ale design Grzegorz Grzywacz to pojemna ława, siedząc na której wygodnie zmienimy obuwie. Obok znajduje się także szafa z dużą ilością miejsca do przechowywania wierzchnich ubrań.

Co na ścianę?

Wejście do domu. StudioDecor Eklektyczny korytarz, przedpokój i schody
StudioDecor

Wejście do domu.

StudioDecor

Ściany w przedpokoju narażone są na zabrudzenia dużo bardziej niż w innych pomieszczeniach. Z tego względu powinny być pokryte farbą odporną na ścieranie, taką którą można wielokrotnie zmywać, a nawet szorować. Ściany w przedpokoju można też wykończyć zmywalnymi, np. winylowymi tapetami, a nawet płytkami czy boazerią francuską. Polecamy jasne kolory, aby rozweselić i optycznie powiększyć ten obszar.

Planujecie remont przedpokoju?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu