Świetne pomysły na wykorzystanie żarówki! | homify

Świetne pomysły na wykorzystanie żarówki!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Lampy sufitowe - wiszące IMIN KuchniaOświetlenie
Loading admin actions …

Żarówki są dla nas czymś normalnym i oczywistym – elektrycznym źródłem światła, którego włókno jest wykonane z materiału, który nie topi się zbyt łatwo – to jest właśnie ciało świecące. Ten wynalazek jest z nami od XIX wieku i chociaż przeszła wiele zmian, a obecnie możemy wykorzystywać nie elektryczność, ale energię słoneczną przechwytywaną przez solary – żarówka pozostaje z nami, może w innej formie niż klasyczna, ale wciąż jest głównym źródłem sztucznego światła. 

Żarówki świetnie sprawdzają się w industrialnych aranżacjach, jak też w minimalistycznych i skandynawskich projektach. Chcecie się przekonać, jak może się prezentować zwykła żarówka? 

Wisząca żarówka

Lampa sufitowa imindesign z silikonową oprawką IMIN KuchniaOświetlenie
IMIN

Lampa sufitowa imindesign z silikonową oprawką

IMIN

Jednym z najczęściej spotykanych sposobów na wykorzystanie surowego wizerunku żarówki jest propozycja polegająca na zwykłej, wiszącej aranżacji – na końcu długiego kabla umieszczona jest żarówka, nieco większych rozmiarów niż tradycyjna. W ten sposób podkreślamy prostotę i jednocześnie surową aranżację, która sprawdzi się zarówno w kuchni, jak również w salonie, sypialni, a nawet łazience – jednak w łazience powinniśmy uważać, aby nie była zbyt nisko lub zbyt blisko umywalki albo prysznica/wanny. W ten sposób może być dla nas niebezpieczna, a tego wolelibyśmy uniknąć!

Ozdobna

INDUSTRIAL CHIC-ŻARÓWKA EDISON-LAMPA WISZĄCA Altavola Design Sp. z o.o. SalonOświetlenie
Altavola Design Sp. z o.o.

INDUSTRIAL CHIC-ŻARÓWKA EDISON-LAMPA WISZĄCA

Altavola Design Sp. z o.o.

Żarówki mogą występować w różnych formach, tak jak widzimy na zdjęciu – podłużne, okrągłe, w kształcie trapezu itp., a przy tym wciąż zachwycają prostotą, jak również dodają blasku wnętrzu. Żarówki w tym kolorze paradoksalnie nie tylko podkreślają surową aranżację, ale jednocześnie ocieplają wnętrze poprzez swój miedziano-złoty kolor, który delikatnie podkreśla wysublimowaną aranżację wnętrza. Oczywiście nie musimy montować wszystkich kształtów, aby uzyskać taki efekt, ale popularne rozwiązanie polega na zawieszeniu np. trzech lub czterech takich samych żarówek w jednej linii. Wyglądają nie tylko jak źródło światła, ale również eklektyczna ozdoba.

Dekoracja

King Edison Pendant Lamp Dust Gospodarstwo domoweArtykuły gospodarstwa domowego Złoty
Dust

King Edison Pendant Lamp

Dust

Chociaż wygląda, jak żarówka, to tak naprawdę klosz imitujący żarówkę w którym umieszczony został mini żyrandol nawiązujący do klasycznego stylu. W przeszłości na takich majestatycznie wykonanych żyrandolach umieszczane były świeczki – wraz z nadejściem elektryczności zostały zastąpione żarówkami, które były bardziej wydajne i uchroniły wiele domów przed pożarem, jak i plamom ze stopionego wosku. 

Lampa stojąca

Skeleton Floor Lamps Donna Walker Design SalonOświetlenie
Donna Walker Design

Skeleton Floor Lamps

Donna Walker Design

Chociaż żarówka kojarzy nam się przede wszystkim z jej wiszącą odmianą lub taką, którą chowamy pod kloszem, to możemy mieć również lampę stojącą, która… ukazuje surową żarówkę. Chociaż mamy klosz, to tak naprawdę jest on całkowicie transparentny, aby ukazać to, co skrywa się pod nim, czyli przemysłową żarówkę. Taką lampę możemy ustawić w kącie pokoju – będzie tworzyć eklektyczny i nieco artystyczny nastrój. 

W ramie z drewna

Jak widać, żarówki wcale nie muszą być gołe i surowe, ale jednocześnie nie musimy ich całkiem zasłaniać pod kloszem. Ta żarówka została umieszczona w fantastycznej ramie z drewna, która podkreśla surową, ale też za razem naturalną aranżację. Jeśli nie chcemy mieć typowo industrialnej żarówki, jako źródła światła, możemy postawić na lampę, która będzie ukazywać całą żarówkę, ale przy tym mieć wspaniałą zabudowę np. z naturalnego drewna. Dzięki temu aranżacja staje się cieplejsza i pasuje do wnętrz urządzonych w różnym stylu. 

Schowane w butelkach

Chociaż opisujemy tutaj pomysły na wykorzystanie samych żarówek, to nie mogliśmy przegapić tego przykładu w którym mamy żarówki umieszczone w… butelkach! Bardzo pomysłowe rozwiązanie, które wygląda oryginalnie i nietypowo – jeśli chcecie stworzyć klimat rodem z pubu lub Westernu, to takie klosze będą się fenomenalnie sprawdzać – od razu tworzą klimat. Światło – przez to, że pada przez kolorowe szkło, ma nieco inną barwę niż z surowej, gołej żarówki. Aranżacja jest prosta, ale wyjątkowo efektowna. 

Jeśli chcecie zobaczy kilka przykładów aranżacji w stylu minimalistycznym, sprawdźcie w tym artykule: Minimalistyczny styl – maksymalny efekt!

Który przykład podoba się Wam najbardziej?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu