Niewykorzystane kąty w ogrodzie? Już nie! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Niewykorzystane kąty w ogrodzie? Już nie!

homify.Pl homify.Pl
Altana nr 15 od Drewnopol Rustykalny
Loading admin actions …

Nie raz narzekamy na to, że mamy zbyt mało miejsca w ogrodzie, lub też nie wiemy jak zagospodarować miejsce, które posiadamy. Często, z braku inicjatywy, decydujemy się na prosty trawnik. Nie zrozumcie mnie źle, zadbany trawnik to zdecydowanie wizytówka każdego podwórza i ogrodu, jednak myślę, że warto wykorzystać tą przestrzeń do granic możliwości i stworzyć niepowtarzalną aranżację łączącą piękno z użytecznością. 

Rozejrzyjmy się po naszych ogrodach i pomyślmy nad tym, czego w nich brakuje. Czy mamy jakieś niewykorzystane, zapomniane kąty ogrodu? Mamy gdzie odpocząć i zrelaksować się na słońcu? Ostatecznie, czy wygląd naszego ogrodu w pełni nas satysfakcjonuje? Mam dla Was kilka pomysłów na wykorzystanie wolnego miejsca w ogrodzie. Może coś Was zainspiruje…

​Osłonięta strefa odpoczynkowa

Altana nr 15 od Drewnopol Rustykalny
Drewnopol

Altana nr 15

Drewnopol

Jednym z ważniejszych elementów pięknego, a za razem funkcjonalnego ogrodu jest osłonięta strefa wypoczynkowa. Do tego celu doskonale nadają się wszelkiego rodzaju altany! Bardziej zabudowane będą chroniły nas nie tylko przed nadmiernym słońcem lub deszczem, ale też przed wiatrem i owadami. Te mniej zabudowane, pozwolą nam cieszyć się swobodnym przepływem powietrza i niczym nieograniczonymi widokami. Niezależnie od rodzaju altany, najważniejsza jest jej obecność! Oczywiście, możemy też zdecydować się na platformę i parasole ogrodowe lub pergole, co jest bardzo elegancką i stosunkowo tanią w wykonaniu opcją.

Drewniana altana pięknie komponuje się w otoczenie natury. Możemy ją ustawić w bardziej centralnym punkcie ogrodu, lub też umiejscowić ją w narożniku, gdzie będzie dyskretnym miejscem na chwile relaksu.

​Szopka ogrodowa

Niewykorzystany, ukryty kąt w ogrodzie jest idealnym miejscem do ustawienia w nim szopki ogrodowej. Czym ładniejsza szopka, tym mniej ukryty musi być ten kącik! Kto powstydziłby się takiego składziku u siebie w ogrodzie? Szopka ogrodowa to nie tylko element dekoracyjny ogrodu, ale przede wszystkim element bardzo funkcjonalny. Jeżeli chcemy utrzymać porządek w naszym ogrodzie, zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o jakimś miejscu, żeby magazynować wszelkie grabie, wiaderka, nożyce, łopatki i inne narzędzia potrzebne do dbania o wygląd ogrodu. Poza ty, jeżeli stosujemy nawozy lub odżywki do roślin, też musimy mieć miejsce na ich przetrzymywanie. Szopa ogrodowa jest do tego idealnym miejscem!

​Elementy dekoracyjne

Bird on Ball Garden Statue - MiaFleur od homify Wiejski
homify

Bird on Ball Garden Statue – MiaFleur

homify

W każdym ogrodzie powinny znaleźć się elementy dekoracyjne. Nie mówię tu o klasycznych krasnalach, którzy mają swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Wszyscy zapewne się zgodzą, że starannie dobrana rzeźba wśród kwietników dodaje ogrodowi pewnego kunsztu. Tak więc, jeżeli jesteśmy miłośnikami starożytnych rzeźb, postarajmy się o replikę jednej z naszych ulubionych. Jeżeli wolimy coś bardziej neutralnego, postawmy na dyskretniejsze wzory. Rzeźba przedstawiająca dwa ptaszki jest właśnie takim rozwiązaniem. Dyskretna, dość neutralna, a przy tym przepiękna i nadająca ogrodowi niecodziennego charakteru.

Oczywiście, nie musimy decydować się na rzeźby! Istnieje ogromny wachlarz dostępnych na rynku dekoracji ogrodowych, od fontann po zdobne ławki. Jeżeli interesują Was rozwiązania bliższe naturze, na pewno zachwycą Was pomysły na skalniaki jako najpiękniejsza ozdoba ogrodu. 

​Kolorowe rośliny

Nowoczesny ogród od Terra Nowoczesny

Czym byłby ogród bez ślicznej rabatki? Kolorowe rośliny i kwiaty dodają ogrodowi życia i radości. Niegdyś niewykorzystany kącik ogrodu jest idealnym miejscem na posadzenie bardziej lub mniej bujnej roślinności. Jeżeli dysponujemy dużą wolną przestrzenią w ogrodzie, możemy zdecydować się na stworzenie pewnego rodzaju labiryntu! ścieżki między roślinami pozwolą nam w pełni cieszyć się widokiem. Dzięki ścieżkom będziemy mieć nieograniczony dostęp do rabatek, co ułatwi pielęgnację roślin.

​Miejsce na rodzinne drzewko

Mówi się, że mężczyzna powinien wybudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo. Jeżeli jest ogród, to musi też być dom. W kwestię liczby członków rodziny nie wchodzimy, ale przy domu powinno pojawić się rodzinne drzewko! Wolny skrawek ogrodu sprawdzi się tu idealnie. Czy będzie to drzewko owocowe czy też nie, wybór należy do nas. Zanim jednak posadzimy drzewo, weźmy pod uwagę dostępną przestrzeń, jak i to, czy w ziemi nie napotkamy rurociągów albo przewodów elektrycznych. Niektóre drzewa mają bardzo długie i mocne korzenie, które mogłyby uszkodzić takie systemy. Jeżeli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, zawsze bezpieczniej będzie posadzić jabłonkę niż dąb. Drzewo to też niesamowicie dekoracyjny element ogrodu! Szczególnie jeżeli jest to drzewo kwitnące, lub zielone przez cały rok.

​Doskonałe miejsce na kompost

Zamiast inwestować w sztuczne nawozy, możemy stworzyć miejsce na kompost! W dzisiejszym świecie, na rynku dostępny jest szereg różnorodnych kompostowników, od plastikowych, po wykończone drewnem. Każdy kto posiada kompostownik zgodzi się, że jest to niezwykle przydatny element wyposażenia ogrodu. Już nie będziemy musieli się zastanawiać gdzie składować ściętą trawę. Wykorzystamy ją do stworzenia w pełni ekologicznego nawozu. Poza tym, wiele z dostępnych kompostowników okaże się elementem dekoracyjnym ogrodu. Na przykład, drewniany kompostownik widoczny na zdjęciu zupełnie nie zdradza swojej natury. Niewykorzystany kącik w ogrodzie stanie się doskonałym miejscem na ustawienie takiego pojemnika. To się nazywa upiec dwie pieczenie na jednym ogniu!

Co myślicie o tych sposobach wykorzystania przestrzenie w ogrodzie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu