To nie jest trudne! Budowa szopy w 6 krokach | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

To nie jest trudne! Budowa szopy w 6 krokach

A.D. A.D.
od Kramer & Berends hoveniers Nowoczesny
Loading admin actions …

Kochamy wszystkie projekty można zrobić własnoręczni – niezależnie czy są to malutkie cele czy większe zadania takie jak budowa szopy. Budowa własnego miejsca w ogrodzie to misja i cel ale przy okazji może to być świetna zabawa. Najlepsze jest to, że wyniki zobaczycie szybko a zadanie wcale nie jest trudne. Odpowiednie planowanie będzie kluczem do sukcesu. W pierwszej kolejności budowę należy zgłosić do gminy. Nie potrzebujecie pozwolenia jeśli budynek nie przekroczy 25 m kwadratowych. Gdy to zrobicie zdecydujcie, jak duży będzie ogrodowy domek. Zastanówcie się, co chcecie przechowywać w szopie. Jeśli to będą tylko narzędzie wystarczy niewielka szopa. Jednakże, jeśli macie hobby, jak malarstwo czy stolarka możecie swój ogrodowy domek wykorzystać także jako pracownię. 

W tym Katalogu Inspiracji znajdziecie cenne rady i wskazówki, które pomogą Wam zrealizować marzenie o własnoręcznie wybudowanej szopie.

Zadbaj o podłoże

Podstawą będzie stworzenie solidnych fundamentów. Nie było by miło gdyby Wasza budowla zaczęła się przechylać po kilku tygodniach lub runęła po mocnej wichurze. Na początku budowy szopy ogrodowej trzeba wyznaczyć na terenie działki powierzchnię przeznaczoną pod nią. Najwygodniej i najprościej będzie wbić w odpowiednich miejscach kołki i połączyć je sznurkiem. Następnie można przejść do wykonania podstawy czyli np. betonowych stopów fundamentowych. Osadza się je w ziemi na głębokość 70–80 cm w odstępach nie większych niż 1 m i muruje na zaprawie cementowej. Powinny być trzykrotnie większe od powierzchni stopy słupka konstrukcyjnego szopy. W nich mocuje się metalowe kotwy lub kształtowniki i osadza drewnianą konstrukcję. Wylane fundamenty muszą wysychać kilka dni.

Budowa konstrukcji

W fundamentach mocuje się metalowe kotwy lub kształtowniki i osadza drewnianą konstrukcję szopy. Zaczyna się od jednej ściany mocując w równych odległościach drewniane słupy za pomocą kotew. W międzyczasie układa się podłogę na legarach. Drewno nie może bezpośrednio stykać się ani z ziemią, ani z betonem. Szopę z podłogą można stawiać także bezpośrednio na ziemi – pod warunkiem że podłoże jest idealnie wypoziomowane i utwardzone, a szopa od spodu jest doskonale zaimpregnowana.

Budowa dachu

Fundamenty wylane, ściany już stoją – teraz czas na dach. Dach szopy może mieć różny kształt. Najprościej wykonuje się dach płaski, ale wykończony nie wygląda tak efektownie, jak na przykład dach dwuspadowy czy sześciospadowy. Do najczęściej stosowanych materiałów przy kryciu dachów altan, domków ogrodowych i szop należą: strzecha ze słomy lub trzciny, dachówki, gonty drewniane, gonty bitumiczne,papa, czy łupek mineralny. Pamiętajcie, że do ciężkich pokryć dachowych potrzebne jest wybudowanie solidnej więźby.

Umieść pokrycie dachowe

Garden shed with green roof Rustykalny garaż od Organic Roofs Rustykalny
Organic Roofs

Garden shed with green roof

Organic Roofs

Jeśli chodzi o pokrycia dachowe, wybór jest duży. Możecie wybrać tradycyjną dachówkę lub inny rodzaj pokrycia. Możecie też pomyśleć nad zielonym dachem. Taka, pokryta roślinnością, szopa wtopi się w otoczenie i nie będzie narzucać swojego charakteru. Bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, a jednocześnie estetyczne są dachówki stalowe. Najtańszym zaś rozwiązaniem jest dachówka bitumiczna. 

Więcej informacji o pokryciach dachowych doczytacie w tym artykule: Najlepsze materiały na pokrycia dachowe!

Umieszczenie okien i drzwi

Budując kolejne ściany postępuje się podobnie jak przy pierwszej jednak należy w nich przewidzieć otwór drzwiowy i otwór okienny. Na belkach wznosi się ściany szopy ze specjalnie wyprofilowanych desek. Po ułożeniu pierwszej warstwy, sprawdza się zachowanie kątów prostych między ścianami. Poszczególne elementy ściany układa się jeden na drugim i łagodnie dobija gumowym młotkiem przy użyciu deski montażowej. Samodzielne wykonanie ramy okiennej jest bardzo pracochłonne ale jeśli zdecydujecie się podjąć tego zadania znajdziecie wiele filmów w internecie, na których doświadczeni majsterkowicze pokazują jak to zrobić.

Drzwi

Canna Skandynawski ogród od Grupa Bio3 Skandynawski

Oczywiście możecie kupić gotowe drzwi, które umieścicie w przygotowanym wcześniej otworze ale Ci którzy dysponują czasem i zdolnościami mogą spróbować wykonać je całkowicie własnoręcznie. Pamiętajcie, że pomiędzy skrzydłem drzwi a ziemią potrzebny jest odstęp około 1,5 cm aby drzwi nie skrobały po gruncie i otwierały się bez problemu. Zanim przystąpicie do własnoręcznego wykonania drzwi należy wcześniej dokonać bardzo dokładnych pomiarów. Jeśli nie czujecie się na siłach Homify przyjdzie Wam z pomocą. W zakładce Produkty, ’Okna i dzrwi’ znajdziecie szeroki wybór ciekawych, gotowych rozwiązań. Pozostanie Wam jedynie samodzielne zamontowanie. 

A jeśli marzycie o ogrodowym domku czy szopie na narzędzia a nie macie chęci lub czasu by wykonać to samodzielnie skorzystajcie z gotowego rozwiązania. Przedstawiony na powyższym zdjęciu domek “Canna” jest uniwersalną propozycją dla  wszystkich amatorów ogrodowej aktywności. Więcej jego zdjęć obejrzycie na stronie GRUPA BIO3.

Podejmiecie wyzwanie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu