Błędy, które na pewno popełniamy przy dbaniu o trawnik | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Błędy, które na pewno popełniamy przy dbaniu o trawnik

A.D. A.D.
Nowoczesny ogród od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

Piękny, zielony trawnik to ozdoba każdej posesji. O miękkiej trawie przypominającej dywan, na której bawią się dzieci a dorośli stąpają gołymi stopami mażą wszyscy właściciele ogrodów. A przestrzeń usłana zieloną szatą trawy wydaje się większa i przestronniejsza. Niestety coraz częściej jesteśmy zabiegani i nie mamy czasu odpowiednio zadbać o swoją murawę. Konsekwencją jest zachwaszczona trawa, rosnąca w zbitych grupach, przesuszona lub zbrązowiała. Trawnik wymaga sporego nakładu pracy i dobrej organizacji. Aby pięknie rósł, był soczyście zielony i gęsty trzeba go kosić, podlewać, grabić i nawozić. Niekiedy pomimo tych wszystkich pielęgnacyjnych czynności, wykonywanych regularnie i sumiennie okazuje się, że efekt wcale nie zadowala. Oznacza to, że zostały popełnione błędy, które mają negatywny skutek i działają niekorzystnie na trawę. Dziś dowiecie się od nas jakie błędy są najczęściej popełniane przy pielęgnacji trawnika i co zrobić aby ich uniknąć.

Zbyt częste koszenie

Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2 Śródziemnomorski ogród od Pink Pug Design Interior Śródziemnomorski
Pink Pug Design Interior

Ogród w okolicach Skierniewic – 3,5 tys. m2

Pink Pug Design Interior

Trawy wcześnie rozpoczynają wegetację. Najintensywniej rosną pod koniec kwietnia, w maju i czerwcu. Często przycinana murawa krzewi się intensywnie, jest gęsta i intensywnie zielona. Rośliny nie wytwarzają kwiatów i nasion, a całą energię wkładają w tworzenie nowych liści. Dlatego koszenie jest niezwykle ważne. Ale i z tym nie należy przesadzać.

Zawsze warto poprosić o radę naszego architekta ogrodów.

Jak często kosić trawę?

Ażurowe ogrodzenie aluminiowe w kolorze białym Nowoczesny ogród od XCEL Fence Nowoczesny
XCEL Fence

Ażurowe ogrodzenie aluminiowe w kolorze białym

XCEL Fence

Kosić powinno się raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Trawę skraca się tak, aby liście nie zdążyły podwoić swojej długości. Zabieg najlepiej przeprowadzać, gdy jest sucho, ale niezbyt upalnie.Gdy ścinane końcówki trawy są krótkie, możemy pozostawić je na murawie. Dłuższe resztki trzeba zebrać, bo zalegając na trawie, powodują jej gnicie. Wiele kosiarek wyposażonych jest w specjalny kosz, do którego wpadają ścięte liście. Zdarzają się też takie z funkcją mulczowania, czyli mielenia i rozrzucania ściętej trawy. Taka sieczka stanowi naturalny nawóz. 

Koszenie na zbyt krótką wysokość

Palenisko, ognisko, skalniak, koło młyńskie, kamienie w trawniku Klasyczny ogród od Zielony Architekt Klasyczny
Zielony Architekt

Palenisko, ognisko, skalniak, koło młyńskie, kamienie w trawniku

Zielony Architekt

Nowy trawnik pierwszy raz kosimy, kiedy trawa osiągnie 8-10 cm wysokości, i skracamy ją o 1/3. Przy następnych koszeniach noże ustawiamy tak, by murawa miała wysokość odpowiednią do sposobu użytkowania np. 5 – 7 cm. Zbyt wysokie koszenie stwarza niebezpieczeństwo wypierania traw szlachetnych przez gatunki pospolite i chwasty. Koszenie wysokie zalecane jest przy pierwszym koszeniu trawników nowo założonych, położonych na nierównym podłożu, bądź zaniedbanych. Zbyt niskie koszenie powoduje natomiast osłabienie wzrostu traw i przerzedzenie murawy, może też powodować szybsze wysychanie trawnika i pojawienie się niektórych chorób grzybowych oraz mchu. Zbyt niskie koszenie może także spowodować uszkodzenie noża kosiarki.

Przesuszanie

Nowoczesne ogrodzenie drewnopodobne Nowoczesny ogród od XCEL Fence Nowoczesny
XCEL Fence

Nowoczesne ogrodzenie drewnopodobne

XCEL Fence

Zapotrzebowanie naszego trawnika na wodę jest bardzo wysokie i jest największe w okresie intensywnych przyrostów czyli wiosną. Sięga nawet 2 – 4 litrów na metr kwadratowy murawy. Już po kilku dniach suszy trawa traci sztywność i zmienia odcień. Trawnik nawadniamy gdy ziemia wyschnie na głębokość około 3 cm, dawkami nie większymi niż 5 litrów na metr kwadratowy podłoża w ciągu godziny.

Nadmierne podlewanie

Zraszacz pistoletowy prosty od KABO & PYDO design studio Nowoczesny
KABO & PYDO design studio

Zraszacz pistoletowy prosty

KABO & PYDO design studio

Nie należy dopuszczać ani do przesuszenia trawnika, ani do jego zalania. Jedno i drugie wpływa niekorzystnie na kondycję i wygląd murawy. Najlepiej jest podlewać wczesnym rankiem lub po południu. Do podlewania można używać przenośnych zraszaczy. Na dużym trawniku najodpowiedniejsze byłoby zainstalowanie automatycznego systemu nawadniania. Prawidłowe podlewanie ułatwi system wodny Ergoline stworzony przez KABO & PYDO DESIGN STUDIO. Jest to wysokiej klasy ergonomiczny zraszacz pistoletowy z bezstopniową regulacją strumienia – podlewanie z nim to czysta przyjemność.

Ignorowanie mchu i chwastów

Odpowiednie koszenie i nawożenie trawnika powoduje, że większość jednorocznych chwastów nie ma szans na rozprzestrzenianie się. Pojawiające się chwasty wieloletnie, czyli trwałe, takie jak mniszki, babki i stokrotki, należy usuwać ręcznie. Często na trawniku pojawia się mech. Jeśli jest go niewiele, można spróbować go wyczesać lub usunąć specjalnym preparatem. Jeżeli zajmuje duże powierzchnie trawnika, to należy się zastanowić nad przyczyną jego występowania. Może to wynikać z koszenia trawy zbyt nisko, może trawnik wymaga napowietrzenia lub jest przelany. 

Zapominanie o napowietrzaniu

Zabieg ten jest konieczny na trawnikach starych, zniszczonych, sfilcowanych, na których darń jest zbita. Są dwa sposoby napowietrzania trawnika: wertykulacja, czyli pionowe cięcie darni i aeracja, czyli wycinanie otworów. Wertykulację wykonuje się wertykulatorem lub specjalnymi grabiami, aerację – nakłuwając darń widłami amerykańskimi lub chodząc po niej w butach, na które założyliśmy specjalne, kolczaste nakładki. Na większych powierzchniach lepiej użyć urządzeń mechanicznych: wertykulatora lub aeratora.Napowietrzać należy pod koniec wiosny lub na początku jesieni – dwa, trzy tygodnie po nawożeniu. Trawnik najpierw skosić kosiarką o nożach ustawionych na najniższy poziom. Na koniec na powierzchni trawnika rozsypcie, najlepiej siewnikiem, cienką warstwę zmieszanych w równej ilości: piasku, ziemi ogrodowej i kompostu.

Brak nawozów

Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2 Śródziemnomorski ogród od Pink Pug Design Interior Śródziemnomorski
Pink Pug Design Interior

Ogród w okolicach Skierniewic – 3,5 tys. m2

Pink Pug Design Interior

Trawa rozwija się intensywnie i cały czas pobiera składniki pokarmowe z gleby. Im jest gęściejsza i częściej koszona, tym więcej ich potrzebuje dlatego nienawożenie jest dużym błędem. Na rynku znajdziecie wiele mieszanek nawozowych przeznaczonych specjalnie do trawników. Zawsze należy je stosować ściśle według przepisu na opakowaniu i rozsypywać równomiernie, aby nie spalić roślin. Wygodne w użyciu są nawozy w formie granulek, bo nie osiadają na liściach.

Zobaczcie także: Płytki na korytarz – 13 różnych propozycji!

A jak się mają Wasze trawniki?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu