Dom dwukondygnacyjny - na co zwrócić uwagę? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Dom dwukondygnacyjny – na co zwrócić uwagę?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
od Lichtlandschaften Eklektyczny
Loading admin actions …

Domy dwukondygnacyjne mają wiele zalet: są to często opłacalne rozwiązania, ponieważ opierają  się na wysokości, a nie na szerokości, tym samym potrzebny jest mniejszej wielkości grunt. Ponadto oferuje więcej możliwości tworzenia obszarów prywatnych (mniej widocznych dla sąsiadów) oraz może stanowić klejnot architektury w okolicy. Z pierwszego piętra, jeden często mamy lepszy widok niż z parteru, można korzystać z szerokiej gamy stylów i rozmiarów architektonicznych. Ale co z wnętrzem? Kiedy zostanie podjęta decyzja o dwukondygnacyjnym domu, oprócz kształtu i wielkości domu, musimy być przygotowaniu na zaplanowanie wnętrza. W tym artykule powiemy Wam, jak zaprojektować dom ipiętrowy w 6 prostych krokach.

1. Określenie obszarów i funkcji

Planując dom kondygnacyjny mamy sporo możliwości i w kwestii kształtu, jak wykorzystania. Z pewnością najpierw zaczynamy od rozmieszczenia pomieszczeń funkcyjnych, które są niezbędne, takich jak kuchnia, łazienka i sypialnia. Następnie możemy przejść do zaplanowania reszty pokoi, np. biura czy oddzielnych pokoi dziecięcych – to w dużej mierze zależy od budżetu jakim dysponujemy. Możemy dodać do domu również drugą a nawet trzecią łazienkę i pomieszczenia gospodarcze. Salon powinien znajdować się na parterze – jako miejsce przyjmowania gości, zdecydowanie lepiej będzie, gdy można się dostać do niego tuż po wejściu do domu.

2. Który pokój na którym piętrze?

Dom składa się z dwóch kompaktowych pięter pełnych potencjalnej przestrzeni życiowej. Po pierwsze, należy tak zaplanować piętra, aby je podzielić na strefy determinujące funkcjonalność domu. Sypialnia lepiej sprawdzi się z dala od tłumów, dlatego lepiej jest ją urządzić na piętrze, gdzie będziemy mieć więcej prywatności i spokoju. Na parterze umieszczamy kuchnię, salon, jadalnię i jedną łazienkę – tworzymy przestrzeń, której będziemy używać w dzień. W kwestii biura możemy wybrać w zależności od tego, czy wolimy pracować w ciszy, czy jednak chcemy mieć blisko np. kuchnię, aby szybko przygotować posiłek w przerwie w pracy. 

3. Odpowiednie miejsce na wszystkie pokoje

Dom dla wielu jest dziełem życia, w którym chcą spędzić wiele lat, również na starość. Te perspektywy powinny być uwzględnione w planowaniu. Sypialnia na piętrze i np. jedna łazienka na parterze nie stanowi dla nas problemu, jednak im będziemy starsi, tym poruszanie się po schodach będzie trudniejsze i będzie od nas wymagało niesamowitej energii, lepiej jest zaplanować ułożenie łazienki tak, aby przemieszczenie się z sypialni do łazienki nie stanowiło problemu. Z biegiem lat możemy  przenieść sypialnię na parter – wystarczy, że dorobimy jeden mały pokój np. dzieląc salon na pół ścianką działową. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do wchodzenia po schodach tak często. Piętro, o ile dobudujemy do niego dodatkowe wejście, możemy wynająć. 

4. Otwarta przestrzeń

Gdy zostanie ustalone, które obszary są umieszczone na pierwszym i drugim piętrze, możemy zająć się dokładnym planowaniem pomieszczeń. Zazwyczaj sypialnie znajdują się na piętrze, gdzie powinniśmy umieścić również łazienkę, a jeśli mamy wystarczająco miejsca, możemy dodać garderobę. Odległość od sypialni rodziców i pokoi dziecięcych do łazienki powinna być podobna.  

Na dole możemy stworzyć otwartą przestrzeń, która dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. Jeśli zastanawiacie się, na czym polega otwarta strefa dzienna i czy warto się nad tym zastanawiać, to zobaczcie kilka przykładów w tym artykule: Czy urządzanie na otwartej przestrzeni nadal jest cool? 

5. Dokładny plan poziomów

Podczas planowania powinniśmy umieścić nasze pomysły również na planie siatki. Jej zastosowanie może wyeliminować usterkę i poprawić planowany szkielet projektu domu dwupiętrowego.. Należy zauważyć, że nie wszystkie nośniki z pierwszego piętra muszą być obecne na piętrze – i odwrotnie. Porada eksperta lub wykonania przez firmę architektoniczną w tym momencie jest zwykle niezbędna. Przede wszystkim chcemy, aby nasz dom był bezpieczny i stabilny!

6. Od wewnątrz: konstrukcje architektoniczne okna, drzwi i na zewnątrz

Domy dwukondygnacyjne są planowane od wewnątrz do zewnątrz.  Dzięki temu możemy być całkiem elastyczni podczas planowania przestrzeni w środku, wystarczy, że zachowamy szkielet konstrukcyjny, a resztę będziemy mogli dopasować do własnych potrzeb. Pamiętajmy o tym, jak istotne jest zaplanowanie okien i drzwi – w którym będą miejscu i czy na pewno jest to możliwe. Aby nie przytrafiło się nam, że jakiś pokój jest ciemny, bez żadnego okna, a drzwi wychodzą w miejscu w którym wcale tego nie chcemy – wolelibyśmy mieć je z drugiej strony. 

Chcielibyście zamieszkać w takim domu, czy wolicie domy parterowe?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu