Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Dom dwukondygnacyjny – na co zwrócić uwagę?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Loading admin actions …

Domy dwukondygnacyjne mają wiele zalet: są to często opłacalne rozwiązania, ponieważ opierają  się na wysokości, a nie na szerokości, tym samym potrzebny jest mniejszej wielkości grunt. Ponadto oferuje więcej możliwości tworzenia obszarów prywatnych (mniej widocznych dla sąsiadów) oraz może stanowić klejnot architektury w okolicy. Z pierwszego piętra, jeden często mamy lepszy widok niż z parteru, można korzystać z szerokiej gamy stylów i rozmiarów architektonicznych. Ale co z wnętrzem? Kiedy zostanie podjęta decyzja o dwukondygnacyjnym domu, oprócz kształtu i wielkości domu, musimy być przygotowaniu na zaplanowanie wnętrza. W tym artykule powiemy Wam, jak zaprojektować dom ipiętrowy w 6 prostych krokach.

1. Określenie obszarów i funkcji

Projekty,  Dom jednorodzinny zaprojektowane przez FingerHaus GmbH
FingerHaus GmbH

VIO 302 – Überdachter Eingangsbereich

FingerHaus GmbH

Planując dom kondygnacyjny mamy sporo możliwości i w kwestii kształtu, jak wykorzystania. Z pewnością najpierw zaczynamy od rozmieszczenia pomieszczeń funkcyjnych, które są niezbędne, takich jak kuchnia, łazienka i sypialnia. Następnie możemy przejść do zaplanowania reszty pokoi, np. biura czy oddzielnych pokoi dziecięcych – to w dużej mierze zależy od budżetu jakim dysponujemy. Możemy dodać do domu również drugą a nawet trzecią łazienkę i pomieszczenia gospodarcze. Salon powinien znajdować się na parterze – jako miejsce przyjmowania gości, zdecydowanie lepiej będzie, gdy można się dostać do niego tuż po wejściu do domu.

2. Który pokój na którym piętrze?

Projekty,  Miejsca na imprezy zaprojektowane przez Lichtlandschaften
Lichtlandschaften

Die Lichtplanung für einen Präsentationsraum im Obergeschoss des Neubaus ausgeführt.

Lichtlandschaften

Dom składa się z dwóch kompaktowych pięter pełnych potencjalnej przestrzeni życiowej. Po pierwsze, należy tak zaplanować piętra, aby je podzielić na strefy determinujące funkcjonalność domu. Sypialnia lepiej sprawdzi się z dala od tłumów, dlatego lepiej jest ją urządzić na piętrze, gdzie będziemy mieć więcej prywatności i spokoju. Na parterze umieszczamy kuchnię, salon, jadalnię i jedną łazienkę – tworzymy przestrzeń, której będziemy używać w dzień. W kwestii biura możemy wybrać w zależności od tego, czy wolimy pracować w ciszy, czy jednak chcemy mieć blisko np. kuchnię, aby szybko przygotować posiłek w przerwie w pracy. 

3. Odpowiednie miejsce na wszystkie pokoje

Projekty,  Pokój multimedialny zaprojektowane przez André Rösch Architekt
André Rösch Architekt

Wohnzimmer im Dachgeschoss

André Rösch Architekt

Dom dla wielu jest dziełem życia, w którym chcą spędzić wiele lat, również na starość. Te perspektywy powinny być uwzględnione w planowaniu. Sypialnia na piętrze i np. jedna łazienka na parterze nie stanowi dla nas problemu, jednak im będziemy starsi, tym poruszanie się po schodach będzie trudniejsze i będzie od nas wymagało niesamowitej energii, lepiej jest zaplanować ułożenie łazienki tak, aby przemieszczenie się z sypialni do łazienki nie stanowiło problemu. Z biegiem lat możemy  przenieść sypialnię na parter – wystarczy, że dorobimy jeden mały pokój np. dzieląc salon na pół ścianką działową. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do wchodzenia po schodach tak często. Piętro, o ile dobudujemy do niego dodatkowe wejście, możemy wynająć. 

4. Otwarta przestrzeń

Projekty,  Jadalnia zaprojektowane przez von Mann Architektur GmbH
von Mann Architektur GmbH

Wohnen – Essen – Küche

von Mann Architektur GmbH

Gdy zostanie ustalone, które obszary są umieszczone na pierwszym i drugim piętrze, możemy zająć się dokładnym planowaniem pomieszczeń. Zazwyczaj sypialnie znajdują się na piętrze, gdzie powinniśmy umieścić również łazienkę, a jeśli mamy wystarczająco miejsca, możemy dodać garderobę. Odległość od sypialni rodziców i pokoi dziecięcych do łazienki powinna być podobna.  

Na dole możemy stworzyć otwartą przestrzeń, która dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. Jeśli zastanawiacie się, na czym polega otwarta strefa dzienna i czy warto się nad tym zastanawiać, to zobaczcie kilka przykładów w tym artykule: Czy urządzanie na otwartej przestrzeni nadal jest cool? 

5. Dokładny plan poziomów

Podczas planowania powinniśmy umieścić nasze pomysły również na planie siatki. Jej zastosowanie może wyeliminować usterkę i poprawić planowany szkielet projektu domu dwupiętrowego.. Należy zauważyć, że nie wszystkie nośniki z pierwszego piętra muszą być obecne na piętrze – i odwrotnie. Porada eksperta lub wykonania przez firmę architektoniczną w tym momencie jest zwykle niezbędna. Przede wszystkim chcemy, aby nasz dom był bezpieczny i stabilny!

6. Od wewnątrz: konstrukcje architektoniczne okna, drzwi i na zewnątrz

Domy dwukondygnacyjne są planowane od wewnątrz do zewnątrz.  Dzięki temu możemy być całkiem elastyczni podczas planowania przestrzeni w środku, wystarczy, że zachowamy szkielet konstrukcyjny, a resztę będziemy mogli dopasować do własnych potrzeb. Pamiętajmy o tym, jak istotne jest zaplanowanie okien i drzwi – w którym będą miejscu i czy na pewno jest to możliwe. Aby nie przytrafiło się nam, że jakiś pokój jest ciemny, bez żadnego okna, a drzwi wychodzą w miejscu w którym wcale tego nie chcemy – wolelibyśmy mieć je z drugiej strony. 

Chcielibyście zamieszkać w takim domu, czy wolicie domy parterowe?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu