Czego mogą uczyć się moje dzieci poprzez DIY? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Czego mogą uczyć się moje dzieci poprzez DIY?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Domek Namiot Tipi od Lucky Kids Nowoczesny
Loading admin actions …

Tak naprawdę przygodę z DIY, czyli Do It Yourself (Zrób To Sam!) zaczynamy już gdzieś w przedszkolu, a może jeszcze wcześniej… Wykonując samodzielnie kartki z życzeniami, łącząc różne materiały tak, aby powstały nowe zabawki i zamieniając funkcje różnych przedmiotów przez dodanie dekoracji.

 Dekoracje zrobione przez nas samych zawsze będą bardziej cieszyć niż kupione akcesoria, ponieważ zdajemy sobie sprawę, ile poświęciliśmy energii i czasu na ich wykonanie. Dodatkowo stanowią przejaw naszej indywidualności niezależnie od tego, czy jest to stolik z palet, lampion ze słoika, czy ręcznie wyszywana poszewka na poduszkę. W czasach, kiedy wszystko można kupić i to w ilościach hurtowych, własnoręcznie wykonane dekoracje będą stanowić wyjątkową ozdobę, a my będziemy z niej dumni za każdym razem, gdy tylko na nią spojrzymy. Własnoręcznie możemy wykonać wiele rzeczy, takich jak meble, wykończenie aranżacji, czy właśnie dekoracje, które nadają każdemu wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Dzieci mogą się całkiem sporo nauczyć podczas takich zajęć, a my możemy cieszyć się wspólną chwilą majsterkowania wraz z pociechą. To od czego zaczynacie?

Zacznijcie od czegoś prostego

Domek namiot tipi miętowe trójkąty od Lucky Kids Nowoczesny
Lucky Kids

Domek namiot tipi miętowe trójkąty

Lucky Kids

Z prześcieradeł, koców, poduszek i wszystkich innych dostępnych w pokoju przedmiotów użytku codziennego – namioty dla dzieci to wyjątkowe miejsce zabawy, odseparowane od reszty pokoju kawałkiem materiału, a mimo to, tworzące niezwykłą atmosferę. Dlatego właśnie tworzone są od dawna i chyba każdy przechodził ten etap budowniczego namiotów we własnym pokoju. Ci, którzy mieli nieco więcej szczęścia i umiejętności, mogli też spróbować swoich sił w lesie, budując prawdziwy szałas, jak z książki przygodowej dla dzieci.

Na całe szczęście namioty, nawet te bardziej stabilne niż z koca, są wyjątkowo proste w wykonaniu. Tworząc wraz z dzieckiem taki namiot dajemy mu miejsce do zabawy i niesamowitą satysfakcję z tego, że przyczyniło się do jego wykonania pomagając podczas powstawania namiotu. 

Podstawowe akcesoria

Drewniana skrzynia na zabawki "True love" od NOBOBOBO Skandynawski
NOBOBOBO

Drewniana skrzynia na zabawki True love

NOBOBOBO

Skoro namiot macie już wykonany, to przejdźcie to równie podstawowych zadań, ale jednak w efekcie bardziej praktycznych, jako że nie służą wyłącznie do zabawy – mogą być również świetnym miejscem na przechowywanie różności – od zabawek po książki. Wykonanie takiego pudełka nie przerośnie możliwości nawet początkującego majsterkowicza, a dzieci dowiedzą się jak składać ze sobą deski, dlaczego warto uważać przy używaniu młotka i gwoździ, i jak to możliwe, że ta skrzynka jeździ! Poza przyglądaniem się naszym pracom, będą mogły ją na koniec udekorować.

Różne materiały

Romantycznie od Lilla Sky Rustykalny
Lilla Sky

Romantycznie

Lilla Sky

Oczywiście nie musimy zabierać się za prace tylko z drewnem w roli głównej! Możecie spróbować rozwinąć zdolności  powiązane z szyciem – np. zaczynając od obszywania poduszek wraz z dzieckiem. Najpierw wybieramy materiał, wycinamy formę, a następnie zszywamy (cierpliwi posłużą się igłą i nitką zamiast maszyny do szycia). Dzięki temu dziecko nauczy się, że materiał można wykorzystywać na wiele sposobów oraz jak zszywać dwa osobne kawałki, aby stanowiły całość. No i ten rozwój cierpliwości, której tak często nam brakuje!

Wspólny remont

Skandynawski pokój dziecięcy od homify Skandynawski

Dla nieco bardziej podrośniętych dzieci zadania powinny być dopasowane do ich potrzeb. Jeśli nie jest to karmnik dla ptaków, czy skrzynka na zabawki, a np. zmiana wystroju własnego pokoju, zaproponujmy wspólne przeprowadzenie remontu. Dzięki temu dziecko nauczy się, jak wykonywać proste prace, jak np. malowanie ściany, czy przygotowanie podłoża, dbanie o porządek podczas remontu. Oprócz tego będzie świadome konsekwencji wyborów. Dzięki temu zastanowi się dwa razy zanim znów zechce na ścianie mieć różowego słonia, który po tygodniu może się znudzić i lepiej byłoby wybrać coś mniej oryginalnego…

Bardziej skomplikowane projekty

Komoda dziecięca od PatyNowy Nowoczesny Drewno O efekcie drewna
PatyNowy

Komoda dziecięca

PatyNowy

Będąc na średnio-zaawansowanym etapie majsterkowania możemy przejść do bardziej skomplikowanych projektów, jak np. budowa całego mebla lub jego renowacja. W ten sposób dziecko poza podstawową konstrukcję mebla oraz będzie go bardziej szanować, bo wie, ile pracy i czasu włożyło wraz z rodzicem w jego wykonanie. Jeśli jesteście ciekawi, jak stworzyć taką komodę do pokoju dziecięcego, to przeczytajcie ten artykuł: Zrób to sam – piękna komoda dziecięca!

Satysfakcja gwarantowana

Tworząc przedmioty codziennego użytku samodzielnie, będziemy je bardziej doceniać. Poza tym po wykonaniu zadania, trudach i rozwiązywaniu powstałych problemów podczas realizacji, dziecko będzie odczuwać satysfakcję z samodzielnie (lub z rodzicem) wykonanej pracy. W ten sposób nauczy się pracowitości i tego, że prawidłowe wykonywanie zadań daje dużo radości. Pokój dziecięcy będzie wyglądać oryginalnie, nasiąknięty weną twórczą i zdolnościami domowych majsterkowiczów!

Który pomysł chcielibyście zrealizować wspólnie z dzieckiem?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu