Jak powinna wyglądać ergonomiczna przestrzeń biurowa? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak powinna wyglądać ergonomiczna przestrzeń biurowa?

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Nowoczesny salon od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

Zastanawialiście się kiedykolwiek co wpływa na efektywność Waszej pracy? Dlaczego tak trudno Wam się skupić i co może pomóc Wam w bardziej wydajnej pracy? Okazuje się, że wpływ na nasze twórcze i kreatywne myślenie ma wiele czynników, jednak tym zajmiemy się w dalszej części tekstu. Dziś chcielibyśmy Wam podpowiedzieć jak urządzić ergonomiczną przestrzeń biurową, pokażemy Wam w jaki sposób urządzić to miejsce, aby praca w nim była dla Was łatwa i przyjemna. 

Kwiatek w doniczce, właściwy fotel, dobry monitor czy biurko mają istotny wpływ na naszą wydajność oraz efektywność pracy. Zastanawiając się nad wyposażeniem gabinetu zazwyczaj bierzemy pod uwagę aspekt estetyczny. Czy kolor biurka będzie pasował do ścian, czy fotel nie będzie gryzł się z kolorem blatu, jednak rzadko rozmyślamy nad komfortowym fotelem czy właściwym dopasowaniu wysokości biurka do wzrostu osoby siedzącej przy nim, a są to podstawowe kwestie, od których zależy komfort naszej pracy oraz przede wszystkim zdrowie! Sprawdźcie jak urządzić wygodne i zdrowe dla kręgosłupa domowe biuro

Dostosuj wysokość biurka

Praca w domu wymaga od nas stu procentowego skupienia oraz dyscypliny. Nasze prywatne otoczenie doskonale potrafi zdekoncentrować nas i skupić naszą uwagę na kompletnie innych rzeczach, tylko nie pracy. Aby jednak zapewnić sobie odpowiednie warunki do twórczych działań powinniśmy przede wszystkim zadbać o nasz komfort pracy, a więc właściwie dobrane i dostosowane biurko oraz fotel. Chcąc wybrać idealne biurko przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na możliwość regulacji. Dzięki temu z łatwością dopasujemy jego wysokość do naszych warunków. Aby nasza praca była wygodna i komfortowa wysokość blatu powinna być tak wyregulowana by kąt między przedramieniem, a ramionami wynosił minimum 90 stopni. Jeśli jednak nie posiadamy możliwości ustawienia wysokości blatu warto zatem skorzystać z tego udogodnienia w fotelu. O właściwym dopasowaniu siedziska do miejsca pracy w dalszej części artykułu. 

Organizacja stanowiska pracy

Broadgates Road Nowoczesne domowe biuro i gabinet od Granit Architects Nowoczesny
Granit Architects

Broadgates Road

Granit Architects

Nasze stanowisko pracy powinno prezentować się schludnie, czysto i nienagannie. W żadnym wypadku nie powinno odwracać naszej uwagi czy skupiać jej na czymś innym. Dobrze, aby miejsce pracy znajdowało się w osobnym pomieszczeniu. Jeżeli jednak nasze warunki nam na to nie pozwalają, to pomyślmy o odpowiednim wydzieleniu strefy do pracy. Sprawdźcie nasz poprzedni artykuł dotyczący podziału przestrzeni w domu bez ścian. Na pewno znajdziecie ciekawe inspiracje dla siebie. Wracając do organizacji naszego stanowiska pracy…  Biurko powinno posiadać wystarczającą ilość miejsca na sprzęt oraz najpotrzebniejsze akcesoria. Natomiast wszelkiego rodzaju dokumenty czy istotne papiery, których często używamy podczas pracy powinny znajdować się w zasięgu ręki. Warto zatem zainstalować małą szafkę z szufladami lub biurkowy organizer, który schludnie uporządkuje nasze dokumenty. 

Odpowiedni fotel

Gabinet Klasyczne domowe biuro i gabinet od homify Klasyczny
homify

Gabinet

homify

Fotel to po biurku najistotniejszy element wyposażenia naszego ergonomicznego biura. Jak wybrać idealny, wygodny i niezawodny mebel? Przede wszystkim sprawdźmy czy model, który jesteśmy zainteresowani posiada możliwość regulacji, czyli dopasowania wysokości siedziska do biurka. Poza tym powinien być obrotowy i posiadać podłokietniki. W ten sposób damy odpocząć naszym spracowanym rękom i barkom, które cały czas pracują nie mając oparcia. Istotna jest także możliwość regulacji odchylenia oparcia. Dokonując zakupu odpowiedniego fotela biurowego nie kierujmy się jego wyglądem czy designem, ważne, aby spełniał podstawowe zasady, które mają istotny wpływ na efektywność naszej pracy. Sprawdźcie także czy wybrane przez Was siedzisko jest stabilne i jakąś liczbę podpór posiada. Z doświadczenia wiemy, że im większa liczba podpór, tym lepiej i bezpieczniej dla Was. 

Inspiracją dla Was powinna być przestrzeń powyżej, która zaprojektowana została przez architektów z pracowni Progetti. Odpowiednia kolorystyka, doskonałe krzesło biurowe oraz idealnie dopasowane biurko, czego chcieć więcej? 

Monitor

Jakość sprzętu oraz jego właściwe ustawienie ma kluczowy wpływ na wygodę i komfort naszej pracy przed komputerem. Pamiętajcie, aby umieścić monitor centralnie na wprost siebie, z zachowaniem 40 centymetrów odległości nieco poniżej linii wzroku. Jeżeli nie posiadacie funduszy na zmianę starszego monitora warto zaopatrzyć go w odpowiedni filtr, który pozwoli naszym oczom nieco odpocząć od szkodliwego promieniowania. Stanowisko z monitorem powinno być również odpowiednio oświetlone. Światło jest podstawowym czynnikiem w aranżacji każdej przestrzeni, bez znaczenia czy jest to przedpokój, sypialnia czy kuchnia, powinniśmy zadbać o właściwe oświetlenie. W przypadku miejsca pracy światło sztuczne powinno posiadać natężenie co najmniej 300 luxów. Pamiętajcie o tym, ponieważ od tego zależy kondycja Waszego wzroku!

Klawiatura

Mieszkanie w Warszawie w dzielnicy Kabaty Nowoczesne domowe biuro i gabinet od Schemat Nowoczesny
Schemat

Mieszkanie w Warszawie w dzielnicy Kabaty

Schemat

Klawiatura komputera powinna znajdować się co najmniej 10 cm od krawędzi biurka, tak aby osoba siedząca przy biurku mogła swobodnie i wygodnie ułożyć ręce na blacie. Jej położenie powinno być uzależnione od poziomu naszych łokci, co to oznacza? Że klawiatura powinna znajdować się w tym samym poziomie co łokieć lub ewentualnie nieco niżej. Kąt pomiędzy ramieniem, a przedramieniem powinien wynosić 100-110 stopni. Przestrzegając tych zasad zadbamy o zdrowie naszego kręgosłupa, który jest niezwykle ważny dla dobrej kondycji naszego organizmu. 

Oświetlenie

Gabinet główny. Nowoczesny salon od homify Nowoczesny
homify

Gabinet główny.

homify

Miejsce pracy bez odpowiedniego oświetlenia to jak kuchnia bez lodówki lub innego ważnego sprzętu. Jeżeli chcemy zapewnić sobie możliwie jak najbardziej komfortowe warunki do pracy przed komputerem powinniśmy zadbać o całe nasze otoczenie, nie tylko jakość sprzętu, właściwe biurko i krzesło, ale także oświetlenie. Pamiętajcie o tym, aby dobrać barwę oraz stopień natężenia światła. Nieodpowiednio dopasowana intensywność naszego sztucznego źródła światła może spowodować senność i ospałość. Zbyt ciepła barwa natomiast może spowodować zbytnie rozluźnienie i odprężenie. Oczywiście podczas pracy warto odpocząć i odprężyć się, jednak kiedy przy biurku panują takie warunki do pracy, wtedy nie myślimy o niczym innym jak o wygodnym łóżku. Wszystko co znajduje się wokół naszego miejsca pracy ma istotny i diametralny wpływ na nas i naszą efektywność. Postarajmy się zatem zadbać o odpowiednie i możliwie jak najlepsze warunki, dzięki temu nasza praca będzie bardziej twórcza i sprawniejsza. 

Czy Wy również dbacie o ergonomię w miejscu pracy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu