Te pożeracze prądu sprawiają, że domowe rachunki rosną. Walcz z tym! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Te pożeracze prądu sprawiają, że domowe rachunki rosną. Walcz z tym!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Minimalistyczny salon od VSS ARQ Minimalistyczny
Loading admin actions …

Dorosłość i odpowiedzialność obarcza nas wieloma obowiązkami, które niestety musimy wziąć na swoje barki. Jednym z nich jest utrzymywanie domu lub mieszkania i regulowanie rachunków za zużywanie niezbędnych do życia dóbr czyli wody, prądu, energii i tak dalej. Dlatego prowadząc samodzielne życie oraz doświadczenie tego jak bardzo trudnym i wymagającym wysiłku zadaniem jest płacenie za wszelkie przywileje, postanawiamy żyć z myślą oszczędzania i robimy to coraz częściej już od samych podstaw, o których możecie przeczytać w Katalogu Inspiracji 6 rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę budując dom energooszczędny! 

Na szczęście najnowsze technologie i modna na eko życie pozwalają nam zaoszczędzić  w domu, w wielu jego dziedzinach. W tym artykule skupimy się na podstawowych urządzeniach wyposażenia domu, które błędnie używane mogą doprowadzić do tego, że nasze comiesięczne wydatki będą większym obciążeniem, a niżeli być powinny!  Zapraszamy do tej pożytecznej lektury!

Urządzenia pozostawiane w trybie czuwania!

Ciche pobieracze prądu to urządzenia, które na nasze wezwanie są zawsze gotowe do pracy. Mamy na myśli przede wszystkim telewizor, który z racji codziennego, częstego użytkowania, non stop podłączony jest do zasilania.  Jest dostępny na każde nasze wezwanie i wszystko byłoby naprawdę fajnie i wygodnie, gdyby nie fakt, że każdy z domowych sprzętów nie czuwa za darmo. Ich oczekiwanie na nasze polecenie ma swoją cenę. Pobierają one podczas swojego snu od 0,1W nawet do 17W! Niektóre starsze urządzenia (np. odtwarzacze wideo) potrafiły pobierać w trybie stand-by nawet 35W! Są to liczby niemałe, dlatego jeśli posiadamy telewizor „bo wszyscy mają i może się kiedyś przydać”, a jednak nie oglądamy transmisji zbyt często (szczególnie za dnia, kiedy jesteśmy w pracy), a zależy nam na oszczędnościach, pomyślmy o wyrobieniu nawyku odłączania go od kontaktu.

Złe oświetlenie!

A dokładniej nieodpowiednie żarówki to najczęstsze pożeracze prądu, które możemy znaleźć w polskich domach. Co o tym decyduje? Być może przyzwyczajenie lub wyższa cena oświetlenia ledowego, która omylnie daje wrażenie, że oszczędzimy na zakupach. Jednak w dłuższej perspektywie zupełnie się to nie opłaca. Upewnijmy się, że w całym domu mamy żarówki energooszczędne, które daje tak samo dobre światło jak te tradycyjne, a nawet lepsze, bo w różnych barwach, które sami możemy sobie wybrać, odpowiednio do konkretnego przeznaczenia i pomieszczenia. To ile można zaoszczędzić na dobrze dobranym oświetleniu przeczytacie w Katalogu Inspiracji Urządzaj modnie w stylu EKO!

Nieodpowiednio używana lodówka i zamrażarka!

Limonkowy Smeg Nowoczesna kuchnia od RED design Nowoczesny
RED design

Limonkowy Smeg

RED design

Lodówka i zamrażarka paradoksalnie pochłaniają więcej energii elektrycznej, gdy są puste. Dlatego szczególnie w zamrażarkach, jeśli nie przechowujemy żadnej żywności włóżmy do nich przynajmniej w połowie napełnioną butelkę wody. Wtedy oszczędzimy energię, a i sprzęt będzie lepiej chłodził. Oprócz tego zadbajmy o jej prawidłową izolację, by energia nie marnowała się. O tym i innych zasadach prawidłowego użytkowania sprzętów przeczytacie w Katalogu Inspiracji Kuchenka i lodówka: jak przedłużyć żywotność sprzętu?

Pozostawienie ładowarki w kontakcie!

Wildflowers - Phone Case od Holly Francesca Nowoczesny
Holly Francesca

Wildflowers – Phone Case

Holly Francesca

Często po odłączeniu telefonu komórkowego lub laptopa od zasilania, zapominamy by wyciągnąć ładowarkę z gniazda. Jest to błąd karygodny z perspektywy zasadnego pobierania prądu. Ładowarki nawet gdy nie są podłączone do urządzeń pobierają energię, lecz oddają ją w próżnię. Zawsze więc pilnujmy tego, by odłączać z gniazdek nieużywane przedmioty – tak dla pewności.

Oszczędzaj w praniu!

Utility Nowoczesny garaż od Perfect Stays Nowoczesny

To urządzenie zużywa 9% domowej energii elektrycznej. Aby zaoszczędzić warto do maksimum wykorzystać ładowność jej bębna lub włączać programy ekonomiczne. Nie zaszkodzi także kupować wydajniejszego proszku do prania. Wtedy można zmniejszyć temperaturę prania, a to powoduje oczywiście mniejsze zużycie prądu.

Poczytajcie o tym jak dbać o pralkę, by długo i sprawnie działała w Katalogu Inspiracji Tak sprawisz, że Twoja pralka będzie Ci służyć długie lata!

Dobierz odpowiednie sprzęty do konkretnego urządzenia!

Kuchenka elektryczna zjadająca aż 19% energii elektrycznej w naszym domu to prawdziwy pożeracz prądu. W tym przypadku istotne znaczenie ma rodzaj płyty – ceramiczna czy indukcyjna. Jeśli posiadasz tą pierwszą to pamiętaj o stosowaniu naczyń posiadających płaskie dno, by lepiej przywierały do spodu i szybciej się nagrzewały. Ten szczegół pomoże zaoszczędzić aż 50% energii w tej kwestii. Natomiast włączając piekarnik, warto stosować funkcje termo obiegu – w ten sposób oszczędzamy 20% prądu.

Jakie jeszcze znacie inne sposoby na oszczędzanie w domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu