Zaprojektuj swoją kuchnię: zalety kuchni z układem U | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Zaprojektuj swoją kuchnię: zalety kuchni z układem U

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
DOM - BOCHNIA od stabrawa.pl Skandynawski
Loading admin actions …

Dopasowanie kształtu zabudowy kuchennej do danego pomieszczenia ma decydujące znaczenie w kwestii funkcjonalności naszej kuchni. Jest to miejsce, w którym spędzamy na prawdę dużo czasu, dlatego podstawowym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować jest jej ergonomiczność. W dzisiejszym artykule zajmiemy się aranżacją pomieszczenia kuchennego w kształcie litery U. Przedstawimy Wam wady oraz zalety takiego układu oraz podpowiemy w jakich pomieszczeniach sprawdzi się ono najlepiej. Zapraszamy! 

Jakiś czas temu pisaliśmy o zaletach kuchni z układem L, o tym gdzie warto ten typ zabudowy wykorzystać i jak sprawdza się w praktyce. Dziś sprawdźmy jak do rzeczywistości się ma kuchnia na planie literu U. Przed przystąpieniem do aranżacji naszej kuchni zastanówmy się do czego to pomieszczenie będzie nam głównie służyło. Czy będzie to przestrzeń tylko i wyłącznie robocza czy może mamy zamiar spędzać w niej czas z domownikami? Osoby lubiące wspólne biesiadowanie przy stole powinny to uwzględnić w swoim projekcie. O czym jeszcze warto pamiętać? 

Strefa magazynowania

Realizacja projektu wnętrza mieszkania w Krakowie Nowoczesna kuchnia od TIKA DESIGN Nowoczesny
TIKA DESIGN

Realizacja projektu wnętrza mieszkania w Krakowie

TIKA DESIGN

Ze względu na różnorodność wykonywanych prac kuchnię możemy podzielić na kilka stref, m.in. strefę magazynowania. To właśnie tutaj gromadzimy nasze zapasy oraz przechowujemy gotowe już posiłki lub półprodukty. Jest to niezwykle istotna strefa, ponieważ odpowiada za ogólną estetykę pomieszczenia, utrzymanie ładu i porządku w miejscu pracy, w końcu kuchnia to przede wszystkim przestrzeń robocza. W kuchni przechowywać i magazynować żywność możemy na wiele sposobów, jednak najprościej jest wyznaczyć odpowiednie szafki, w których będziemy przetrzymywać produkty. Nie proponujemy Wam przetrzymywać ich na półkach ściennych ze względu na różnorodność kolorów, rozmiarów itp. W ten sposób możecie wprowadzić chaos do pomieszczenia i dezorganizację, a przecież podstawą efektywnej pracy jest dobra organizacja! 

Kuchnia widoczna powyżej została zaprojektowana przez studio Tika

Strefa obróbki

Zapewne większość z Was domyśla się czego dotyczy ta strefa. To właśnie w tym miejscu przygotowujemy nasze posiłki, dlatego w bezpośrednim zasięgu ręki powinny znajdować się garnki, płyta grzewcza, piekarnik oraz wszystkie inne sprzęty, przedmioty niezbędne nam do przygotowywania np. obiadu. Pamiętajcie o jednej niezwykle istotnej kwestii, mianowicie dostosowaniu sprzętów do osobistych potrzeb Waszej rodziny. Jeżeli tworzycie wielodzietną, kilkuosobową rodzinę to warto zainwestować w takie sprzęty, których pojemność, pakowność będzie odpowiadała podstawowym potrzebom domowników. Na początku możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, jednak nie warto lekceważyć tego tematu, ponieważ w przyszłym użytkowaniu może dać nam się we znaki i sprawić, że praca w kuchni stanie się uciążliwym obowiązkiem, aniżeli przyjemnością. 

Trójkąt roboczy

Dom prywatny, Osiedle Konstancja w Warszawie. Współpraca: Agnieszka Orlińska Nowoczesna kuchnia od Marchitektka Nowoczesny
Marchitektka

Dom prywatny, Osiedle Konstancja w Warszawie. Współpraca: Agnieszka Orlińska

Marchitektka

Kuchnia o wygodnym układzie powinna mieć tak zaplanowane i rozłożone strefy funkcjonalne, czyli lodówkę, zlewozmywak oraz płytę grzewczą, abyśmy poruszali się między nimi zaznaczając kształt trójkąta. Kuchnia z takim układem jest najbardziej efektywna, a droga pokonywana między tymi trzema strefami, możliwie jak najkrótsza. Oczywiście wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, jego kształtu oraz rodzaju zabudowy, jednak w kuchni o kształcie litery U jest największa możliwość stworzenia funkcjonalnego trójkąta roboczego. Miejsca o tym typie zabudowy to najczęściej duże, nowoczesne kuchnie, w których nie brakuje przestrzeni. Zatem nasza praca oraz poruszanie się odbywają się w sposób swobodny, wygodny i komfortowy. Taki rodzaj kuchni zapewne zadowoliłby każdego z Was! 

Strefa podawania

Apartament Warszawa Nowoczesna kuchnia od 3deko Nowoczesny
3deko

Apartament Warszawa

3deko

Ta przestrzeń powinna zawierać przede wszystkim blat o odpowiedniej i dostosowanej do potrzeb domowników szerokości, a także miejsca do spożywania posiłków. Pamiętajcie jednak, aby zachować odpowiedni odstęp pomiędzy krzesłami, tak by komfort domowników czy gości był na odpowiednim poziomie. Wygoda oraz swoboda ruchów przy stole czy miejscu spożywania posiłków jest równie istotna co samo przygotowywania potraw. Będąc niezadowolonymi z ciasnego miejsca na rogu stołu, na pewno ani atmosfera przy nim panująca ani posiłki, nie będą nam tak smakowały, jak w przypadku komfortowego, przestronnego miejsca. Aranżując tę strefę pamiętajmy o właściwym dopasowaniu wysokości oraz głębokości blatu do indywidualnych potrzeb domowników. Dzięki temu sprawimy, że praca w kuchni będzie przyjemna, łatwa i lekka. 

Półki

DOM - BOCHNIA od stabrawa.pl Skandynawski
stabrawa.pl

DOM – BOCHNIA

stabrawa.pl

W kuchni o zabudowie typu U powinniśmy pamiętać o zachowaniu przestronności i lekkości, dlatego jeśli jest to możliwe, dobrze byłoby wykorzystać półki zamiast górnego szeregu szafek. W ten sposób odciążymy wnętrze i sprawimy, że będzie prezentowało się bardziej przestronnie. Dzięki ciekawym aranżacjom półek możemy stworzyć oryginalną i niepowtarzalną ekspozycję, która będzie zdobiła wnętrze naszego pomieszczenia kuchennego. Jeżeli jednak Wasza kuchnia to małe pomieszczenie, a Wy cenicie sobie porządek i schludny wygląd to zastosujcie jasne, lakierowane fronty szafek kuchennych. W ten sposób światło wpadające do jej wnętrza będzie odbijało się od błyszczących nawierzchni i rozjaśniało przestrzeń, tym samym optycznie ją powiększając. Taki trik szczególnie przyda się właścicielom małych powierzchni. Warto zapamiętać i w przyszłości wykorzystać w swoim mieszkaniu. 

Strefa oczyszczania

Jak sama nazwa wskazuje, strefa ta służy nam do dalszej obróbki produktów, a więc czyszczenia, obierania, mycia itp. Głównym wyposażeniem tej części powinien być właściwych rozmiarów zlewozmywak. Natomiast za kolejne podstawowe sprzęty uważa się zmywarkę oraz część do gromadzenia i segregowania odpadów. W pobliżu tej strefy powinny znajdować się narzędzia służące nam do obróbki produktów, a więc noże, obieraczki itp. przyrządy. Ważnym elementem wyposażenia tej części kuchni jest właściwe oświetlenie. Światło jest istotnym czynnikiem, który wpływa na jakość naszej pracy oraz jej komfort. Warto zadbać o odpowiednią barwę oraz stopień natężenia światła, tak aby był dostosowany do warunków panujących w tym pomieszczeniu. 

Czy zastosowalibyście ten rodzaj zabudowy w swojej kuchni?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu