15 niesamowitych pomysłów na schody w domu! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

15 niesamowitych pomysłów na schody w domu!

Anna Stachurka Anna Stachurka
CM house od (dp)ªSTUDIO Śródziemnomorski
Loading admin actions …

Schody w domu to z jednej strony stały element konstrukcyjny, natomiast z drugiej świetna okazja do pięknej aranżacji i niezwykłej dekoracji nie tylko wnętrza domu, co udowodnimy Wam poniżej. W kwestii schodów to, o czym musimy pamiętać to zapewnienie bezpieczeństwa w ich użytkowaniu. Równocześnie istnieją przepisy w naszym prawie budowlanym, które regulują precyzyjnie minimalne szerokości biegu oraz maksymalne wysokości stopni. Warto, więc znać i mieć świadomość przepisów, które powstały z myślą o funkcjonalności oraz bezpieczeństwie. Drugi aspekt, który należy wziąć pod uwagę w przypadku projektowania schodów to możliwości techniczne, materiały i rozwiązania aranżacyjne oraz estetyczne. Tutaj na szczęście mamy dużą swobodę. Właściwie co raz mniej ograniczeń i coraz więcej możliwości.My część z tych możliwości postaramy się Wam przedstawić w przykładach, które zebraliśmy dla Was poniżej. Postaramy się pokazać Wam nie tylko różne materiały, z których możemy schody w domu zaprojektować, ale także sposoby na aranżacje, kształt czy miejsce. 

Wielkość ma znaczenie

Schody w domu, które robią wrażenie swoją wielkością i tym jak się prezentują. Jest to ogromna konstrukcja w tym wnętrzu, które w bardzo płynny sposób prowadzi nas ku kolejnej kondygnacji. Schody w domu przyjęły formę jakby skrojonej skórki pomarańczy, która swobodnie opada z owoca. W tej nowoczesnej formie, zapełniły wnętrze, które dla odciążenia zostało mocno doświetlone i przeszklone. W ten sposób całość pomimo wielkości schodów jest przyjemne i spójna w odbiorze.

Harmonia

Schody w domu możemy wyciągnąć na zewnątrz. Poprowadzić przejście na następną kondygnacje ich zewnętrzną wersją bądź stworzyć w ten sposób niezależną ścieżkę, prowadzącą na piękny taras. Koncepcja schodów wspornikowych prawdopodobnie jest części z Was doskonale znana, tworzą one efekt jakby zawieszonych w powietrzu stopni. Konstrukcyjnie są one wmontowane w jednej strony w ścianę, która je utrzymuje w stabilny i bezpieczny sposób.

Oryginalne elementy

CM house od (dp)ªSTUDIO Śródziemnomorski

Schody w domu, który jest stary. Czasem zdarzają się sytuacje, że wprowadzamy się do miejsce, które ma już swoją historię – przebudowujemy lub adaptujemy niestandardowe powierzchnie pod domy i mieszkania. Wtedy też mogą pojawić się elementy konstrukcyjne, które albo ciężko zmienić albo po prostu wyglądają na tyle klimatycznie, że szkoda się ich pozbyć. Możemy zatem pokusić się o zachowanie ich oryginalnego wyglądu próbując wpleść je w nowy styl, który chcemy w domu uzyskać. Często bowiem łączymy stare z nowym, odświeżamy stare, zachowujemy oryginały, a resztę dopasowujemy już do tego, co mamy w posiadaniu. Jest to ciekawy sposób na stworzenie bardzo wiarygodnej, klimatycznej i pięknej przestrzeni, która będzie przejawiać szacunek do swojej historii. 

Industrialne pomysły

Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od homify Klasyczny

Pomysł na schody w domu w postaci drabiny. To niezwykle interesujące wnętrze zostało po części zachowane w oryginalnej formie elementów konstrukcyjnych, natomiast w innej zostało stworzone poprzez niezwykle ciekawe dodatki. Przywodzi nam na myśl industrialny styl, który wykorzystuje ciemne drewno oraz ciężkie, fabryczne elementy, które możemy zauważyć w konstrukcji tych nietypowych schodów. 

Efektowność

LIVING GARDEN HOUSE Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od KWK Promes Nowoczesny
KWK Promes

LIVING GARDEN HOUSE

KWK Promes

Biel. Schody w domu w nieskazitelnej bieli, które wydają się nie mieć końca. Jest to piękny sposób na stworzenie majestatycznie wyglądającej konstrukcji w ekstremalnie minimalistycznym wydaniu. Odczuwamy tu niezwykłą świeżość, czystość i jasność. Długość biegu jest dość imponująca i bardzo wolno wznosi nas ku następnej kondygnacji. Bardzo efektowne schody w domu mają szansę na realizacje szczególnie wtedy, gdy dysponujemy dużymi powierzchniami i przestrzeniami, które będą wspólnie ze sobą korespondować w jednej, zgranej całości.

Projekt – KWK PROMES.

Subtelność

od homify Eklektyczny

Schody w domu to też myślenie o schodach prowadzących do domu. W tym przypadku zdecydowano się na bardzo dekoracyjną strukturę barierek i słupków, które przywołują na myśl koronkowe materiały. Symetrycznie są rozprowadzone wzdłuż całej długości schodów tworząc bardzo eleganckie i subtelne rozwiązanie. Dom jest utrzymany w stylu śródziemnomorskim i tam też należy szukać inspiracji oraz głównych motywów, które tutaj opanowały schody prowadzące do tego domu.

Prosta forma

Betonowe schody w domu. Coraz mocniej stajemy się związani z tym naturalnym materiałem. Pomimo jego chłodnego i surowego wyglądu uparcie staramy się go okiełznać i oswoić wprowadzając go do naszych wnętrz domów oraz mieszkań. To, co bardzo dobrze zgrywa się z tym materiałem jest minimalizm. Struktura betonu jest dość osobliwa i charakterystyczna, pozwala na wypowiedź samymi formami i kształtami elementów konstrukcyjnych, stąd też wziął się kształt i wyglądy schodów. Aby w jakiś sposób udekorować tę prostą formę zdecydowano się podświetlić je na całej długości.

Piękny ciężar we wnętrzu

od homify

Kolejny przykład na schody w domu prezentuje się na prawdę intensywnie. Solidne, lite, dużej grubości elementy drewna stworzyły konstrukcję, która została z nich bardzo gęsto utkana. Grubość oraz masywność tych elementów tworzy bardzo silny obraz, który od razu zwraca naszą uwagę. Dla kontrastu całość wnętrza została wykończona w bardzo jasnych i minimalistycznych formach, dzięki czemu ten konstrukcyjny element ma możliwość się wypowiedzieć, ale nie psuje wnętrza.

Klatka schodowa w domu

Schody w domu możemy zaaranżować w osobną klatkę schodową, którą najczęściej kojarzymy z budynkami publicznymi, natomiast jest to ciekawy sposób na interpretację tej konstrukcji w sferze prywatnej. W tym przypadku schody w domu utrzymanym w bieli i drewnie zostały wykończone w taki sam sposób tworząc spójny obraz wnętrza. Proste, ażurowe formy odciążają widok i tworzą ciekawą kompozycję linii oraz płaszczyzn przeplatających się wzajemnie w ciekawych konfiguracjach.

Delikatność we wnętrzu

Mieszkanie na poddaszu 85m2 Skandynawski korytarz, przedpokój i schody od Meblościanka Studio Skandynawski
Meblościanka Studio

Mieszkanie na poddaszu 85m2

Meblościanka Studio

Kręcone i urocze schody w domu. Jest to piękne wykończenie tego klasycznego wnętrza. Bardzo prosta, lekka i ażurowa forma wprowadza świeżość i delikatność do wnętrza. Ciekawym pomysłem na zaaranżowanie tej przestrzeni było wykorzystanie cotton balls, które swobodnie i uroczo przyozdobiły całą konstrukcję. Niewielkie wnętrze potrzebowała aranżacji, która je powiększy i oswobodzi z nadmiaru elementów, stąd też te schody, które realizują założenia z pełną gracją.

Projekt – Meblościanka Studio.

Drewno

Schody w domu, w którym panuje drewno. Wyglądają pięknie i wyjątkowo! Drewno, które w całości pokryło całą konstrukcje umożliwiło zabawę samą tylko formą. W ten sposób powstało żebrowanie, szereg desek, które stworzyły ażurową formę, pięknie grającą ze światłem w pomieszczeniu. Jasne drewno wygląda świeżo i naturalnie. Całość jest delikatna, wprowadza nas w dobry nastrój i w dodatku ekologiczna.

Biel

Dom jak z bajki. Skandynawski korytarz, przedpokój i schody od Miśkiewicz Design Skandynawski
Miśkiewicz Design

Dom jak z bajki.

Miśkiewicz Design

Białe schody w domu wyglądają pięknie i elegancko, część jednak z Was zarzuci im trudność w utrzymaniu ich w czystości. Właściwie każde rozwiązanie niesie ze sobą ryzyko dobrych i złych stron i nie inaczej jest w tym przypadku. Nie jest też tak, że białe schody w domu kompletnie się nie nadają do schludnego ich utrzymania w czystości zawsze jest to kwestia rozwiązań materiałowych. Tutaj dodatkowo ciekawie się prezentują w połączeniu z retro szachownicą na podłodze.

Projekt – Miśkiewicz Design.

Schody w pokoju

Skandynawski od homify Skandynawski

Schody w domu, znów opanowały tylko jedno pomieszczenie. Temat – schody w domu jest dość szeroki i daje nam możliwość różnych interpretacji, z czego chętnie korzystamy pokazując Wam najładniejsze i najciekawsze pomysły oraz aranżacje. Tutaj wysokość pomieszczenie umożliwiła podniesienie poziomu, na którym znalazło się łóżko i zaaranżowania jej w bardzo naturalny, jasny i ciekawy sposób. Zabudowa została kontynuowana wzdłuż sąsiadującej ściany i tutaj też znalazły się liczne szafki oraz półki chowające wszystkie skarby lokatora. Schody uroczo prowadzą wprost do łóżka.

Lekka forma

od homify Nowoczesny

Schody w domu, które nie łączą dwóch kondygnacji budynku, lecz są rozwiązaniem stosowanym w ramach jednego pomieszczenia – a więc antresola. Antresola jest sposobem na dodatkową przestrzeń w pomieszczeniach, które nie należą do mniejszych. Lub, gdy są wysokie, a więc trudne do ogrzania. Nie jest tajemnicą, że ciepłe powietrze w tej sytuacji kumuluje się tuż pod sufitem, tam więc będzie najcieplej. Najkorzystniej jest z punktu widzenia ekonomi ogrzewania zaprojektować w tej przestrzeni strefę służącą do spania. Tutaj dodatkowo wykorzystano miejsce pod lekką konstrukcją schodów pod szafy. Schody w domu wyglądają tu jak szarfa, która została uformowana i zawieszona w powietrzu!

Nieaktualny kształt

Kręcone schody w domu. Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim stosunkowo niewielka przestrzeń, która jest potrzebna do aranżacji tego elementu. Kręcone schody są bardzo efektowne, mogą być mniej lub bardziej ozdabiane. Tutaj są subtelnie wykończone dekoracyjnymi sposobem poprowadzenia elementów między słupkami, co kojarzy nam się z elegancją starego budownictwa. Są też stosunkowo wąskie, za ich pomocą będzie więc trudno wnieść cięższe i większe meble na wyższą kondygnację. 

Które rozwiązanie najbardziej przypadło Wam do gustu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu