12 nowoczesnych schodów ażurowych! | homify

12 nowoczesnych schodów ażurowych!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
HPONCE ARQUITECTOS Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
Loading admin actions …

Schody w domu oprócz swojej oczywistej i użytecznej funkcji mogą być także piękną, rzucającą się w oczy ozdobą wnętrza. Szczęśliwie, przed budową schodów, głębiej zastanawiamy się nad ich konstrukcją, rodzajem i wyglądem. Dlatego coraz częściej w polskich domach pojawiają się nowoczesne schody, które definiują i w mocny sposób podkreślają styl aranżacji wnętrz w jakim zaprojektowany jest dom. Porzucamy nudne wybory, jakimi są schody pełne i skłaniamy się ku odważnym alternatywom. Taką niebanalną opcją mogą być schody dywanowe, wspornikowe lub schody ażurowe, których propozycje w tym wydaniu chcielibyśmy Wam pokazać.

Ażur to rodzaj zdobienia polegający na wycięciu otworów w materiale o ozdobnym kształcie. Dosłownie przekładając tę definicję na schody ażurowe, to są to schody bez podstopnia, czyli z wolną przestrzenią prostopadłą do podnóżka – płaszczyzny, na której stąpamy. Inaczej, prościej rzecz ujmując są to schody prześwitujące, przez które możemy spojrzeć na przestrzał na to co znajduje się za nimi. Schody ażurowe mają w sobie jedną bardzo ważną i przydatną cechę – wrażenie lekkości. Skoro wiemy, że projektowanie wnętrz to pewnego rodzaju sztuka wizualnego oddziaływania na ludzką podświadomość i manipulacja przestrzenią, schody te świetnie nadają się do wnętrz wąskich lub o małym metrażu.

Inne propozycje szalenie ciekawych schodów zobaczycie w Katalogu Inspiracji Schody wewnętrzne – 10 nowoczesnych przykładów! Nie bez powodu nazywamy Inspiracją nasze galerie zdjęć! Mamy nadzieję, że w przyszłości weźmiecie z nich przykład. Miłego oglądania!

Schody ażurowe przy betonowej ścianie

Schody ażurowe, wspornikowe w tym wnętrzu skomponowane zostały z kolorem podłogi. Stopnie pięknie kontrastują z betonową ścianą do której „przylegają”. Zwróćmy uwagę na otwory w podłodze i stropie. Wyglądają jak wycięte dziury, niczym ze sobą nie połączone. Takie wrażenie dają schody ażurowe, wspornikowe, których stopnie wydają się unosić w powietrzu. Dzięki prześwitowi pod schodami, jesteśmy w stanie dostrzec za nimi następne pełne schody schodzące w do niższej kondygnacji domu – podpiwniczenia. Jest to bez wątpienia nowoczesna, atrakcyjna i bardzo kusząca alternatywa dla tradycyjnych, jednobiegowych schodów pełnych!

Nowoczesne schody ażurowe w kontraście

Nowoczesność to biel i czerń w połysku! Takie jest też to wnętrze, do którego zaprojektowano nietuzinkowe schody metalowe w białym kolorze. Biała podłoga lub schody to barwa budząca wiele wątpliwości jednak dla takiego efektu warto zaryzykować! Te schody ażurowe mają wycięcia nie tylko w podstopniach, ale też wąską szczelinę w podnóżku. O taki zaskakujący dizajn i efekty specjalne nam tutaj chodzi! Świetne!

Schody ażurowe na belce

Wiemy, że ta piękna, patchworkowa ściana odwraca Waszą uwagę od istoty rzeczy, jednak przyjrzyjmy się tym oryginalnym schodom bliżej! Jednobiegowe schody ażurowe bez balustrady to wybór, do którego w swobodnym użytkowaniu trzeba się przyzwyczaić. Przestrzegamy, że budowa schodów bez balustrady jest przepisowo zabroniona, lecz takie ryzykowne wybory należą już do Was. Nie mniej jednak drewno wpisane lub otoczone surowym i zimnym materiałem w nowoczesnym kolorze zawsze prezentuje się modnie i świeżo!

Kręcone schody ażurowe

Te schody to ażur w podwójnej dawce! Nie dość, że wyglądają bardzo delikatnie to mają także bardzo ozdobne wycięcia w podnóżkach, przypominające wycinankę z papieru. W schodach kręconych najlepsze jest to, że zabierają bardzo mało miejsca, a są najbardziej dekoracyjnym rodzajem schodów jakie mamy do wyboru. Powyższy przykład jest tego twardym dowodem!

Schody ażurowe od ściany do ściany

Schody ażurowe w tym wąskim przejściu prezentują się bardzo efektownie. Wrażenie klaustrofobicznego tunelu jakie powodują te dwie, blisko siebie ustawione ściany, zyskuje oddechu dzięki pomysłowi na schody ażurowe. Świetnym pomysłem na oświetlenie schodowe zaproponowanym na tym obrazku jest umieszczenie długiego ciągu ledowych lampek pod poręczą! Funkcjonalnie i efektownie!

Podczepione schody ażurowe

Oto dowód, że schody to ogromne pole do popisu dla projektantów. Wymyślilibyście schody metalowe, finezyjnie podczepiane prętami na skosy, a przy tym stopniowo zamykające się podstopnie? Takie rozwiązanie przywołało nam na myśl pomysły na wystrój tych wąskich przestrzeni w tradycyjnych schodach. Podstopnie mogą być pomalowane lub ozdobione na różne sposoby mozaiką, tęczowymi kolorami albo nawet obklejone tapetą! Schody ażurowe pozbawione są takiej opcji dekoracji, ale takie pokazane powyżej, same w sobie bez dwóch zdań, rekompensują nam brak tej opcji!

Światłocienie

Kolejnym aspektem przemawiającym za wybraniem schodów ażurowych do swojego domu jest wrażenie i gra światłem. Światło przenika przez ich otwory i rzuca cień na płaszczyzny. To bardzo ciekawy efekt, który wzmocniony może być sztucznym światłem dekoracyjnym w mroku. Dom i jego kluczowe budulce, w dekoracyjnym oświetleniu mogą powodować oszałamiające wrażenie.

Betonowe schody ażurowe

Mimo tego co pisaliśmy wcześniej, powyższe schody ażurowe wyglądają ciężko, a to ze względu na to, że są betonowe. Szare, dość grube płyty – podnóżki – dają takie wrażenie. Przestrzeń między nimi nie jest zbyt znacząca, a same stopnie oddalone są w niewielkiej odległości od siebie w pionie (wysokości). Ale dzięki temu mogą być bardzo wygodne!

Lekkie, ultranowoczesne schody ażurowe

Schody ażurowe w tej przestronnej willi są niezwykle minimalistyczne. Grubość podnóżka i szklana balustrada najlepiej o tym świadczą. Schody są szerokie, przez co bardzo wygodne w użytkowaniu. Tak cienkie podnóżki prawie całkowicie odsłaniają widok pod nimi. Schody ażurowe wykluczają zabudowę. Wykorzystanie miejsca pod nimi można zaaranżować ustawiając w tym miejscu jakiś mebel, choćby komodę lub kanapę.

Pomysł na ściankę działową

W następujących schodach ażurowych pokuszono się na nietradycyjne i niezobowiązujące oddzielenie dwóch biegów metalowymi linkami. Pionowe linie wysmuklają sylwetkę i tak delikatnych schodów, nie pełnią mocnej i niezachwianej funkcji bezpieczeństwa, ale sama ich obecność daje takie wrażenie. To wnętrze połączone jest identycznym materiałem na drzwiach i schodach, dzięki czemu żadna podobna aranżacja nie ma prawa się nie udać!

Misterne schody ażurowe

ODEL Klasyczny korytarz, przedpokój i schody Żelazo/Stal Biały

Ten niezwykle cudowny przykład udowadnia jaką sztuką może być projektowanie stałych elementów konstrukcyjnych domu. Schody ażurowe w takiej odsłonie są dosłownym odzwierciedleniem znaczenia słowa jakim są określane. Piękne, delikatne zdobienia wzmacniają wrażenie lekkości dzięki białej barwie schodów, a całość przypomina nam wręcz haftowaną chusteczkę. Nie możemy się napatrzeć!

Schody ażurowe zewnętrzne

Ostatnim przykładem są schody z bardzo pomysłową balustradą, usytuowane na zewnątrz domu. Nowoczesne schody z pełną balustradą, która całkowicie zasłania widok na zewnątrz to odważny pomysł. Najciekawszą rzeczą w tych schodach jest to, że balustrada nie schodzi do samego końca, jest zaprojektowana tylko do momentu, w którym jest niezbędna. Na niższych partiach pozostawiono wolną przestrzeń. Ostatni stopień wyciąga się do końca tarasu, dzięki czemu mamy miejsce do wyhamowania biegu z góry i swobodnego skrętu.

Które schody ażurowe wybraliście?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu