Sezonowa zmiana garderoby | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Sezonowa zmiana garderoby

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

Wiosna to czas zmian, nie tylko w przyrodzie, ale także naszym najbliższym, domowym otoczeniu. Po mroźnym okresie zimowym nadchodzą diametralne zmiany w wyglądzie naszego mieszkania oraz garderoby. Pozbywamy się grubych, wełnianych swetrów, puchowych kurtek i ciepłych kozaków na rzecz lżejszych ubrań, które wiosną będziemy użytkować częściej. Taka zmiana powinna odbywać się dwa razy do roku i polegać na gruntownym, regularnym przeglądzie naszych ubrań oraz dostosowaniu ich do odpowiedniej pory roku, takie zjawisko możemy określić jako sezonową rotację szafy i w dzisiejszym artykule właśnie tym zagadnieniem chcielibyśmy się zająć. 

Pod koniec marca, kiedy pogoda nieco się stabilizuje z naszej szafy znikają ubrania typowo zimowe. Z przyjemnością zamieniamy je na cieńsze i lżejsze okrycia wierzchnie, które przez najbliższe kilka miesięcy będą nam towarzyszyły. Jednak, aby nie tracić nerwów codziennie o poranku powinniśmy odpowiednio uporządkować naszą szafę i posegregować ubrania. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko nerwy, ale także czas spędzony na dobieraniu właściwego stroju. Sprawdźcie jak się do tego zabrać i od czego zacząć!

Wyrzuć to co uważasz za zbędne

od homify Nowoczesny

Wiosną w naszej szafie powinny się znaleźć tylko te ubrania, które nadają się do tej ciepłej i słonecznej pory roku. Niestety porządki w domu nigdy nie należą do łatwych i przyjemnych czynności, dlatego warto przed przystąpieniem do działania przygotować sobie listę tego co w danym dniu powinniśmy wykonać. W ten sposób, odhaczając kolejne podpunkty z listy, będziemy bardziej zmotywowani do działania i podbudowani tym, ile już udało nam się wykonać. Kolejnym krokiem powinno być posegregowanie ubrań i zadecydowanie, które części naszej garderoby pozostają z nami, a których możemy się pozbyć. Nie ma sensu przetrzymywać tony zbędnych ciuchów, skoro nie użytkujemy ich. Wolne miejsce w naszej szafie jest niezwykle cenne, zwłaszcza kiedy mieszkamy w małej przestrzeni, w której na wagę złota jest każdy centymetr kwadratowy powierzchni. 

Posortuj rzeczy na 4 sezony

Skandynawska garderoba od homify Skandynawski

Regularny przegląd szafy powinien odbywać się co najmniej 2 razy w roku. Odpowiednie dostosowanie naszej garderoby w przyszłości zaoszczędzi nam czas, a także cenną przestrzeń w szafie. Aby uniknąć kłopotów i trudności w co sezonowej zmianie ubrań powinniśmy posortować je na 4 sezony. Dzięki temu szafa stanie się bardziej uporządkowana, schludna i przejrzysta. Natomiast my, w ten sposób zaoszczędzimy mnóstwo czasu zmieniając jej zawartość wraz ze zmianą pory roku. Zadanie to jest pracochłonne i wymagające, natomiast warto poświęcić jeden dzień, aby stworzyć uporządkowany obraz wnętrza naszej garderoby. Zmiana okryć i ubrań będzie odbywać się znacznie szybciej i sprawniej, aniżeli to miało miejsce dotychczas. Sentymentalne przetrzymywanie ciuchów jest niepraktyczne, a już na pewno nie ekonomiczne. W późniejszej części artykułu podpowiemy Wam w jaki sposób możecie pozbyć się swoich nieużywanych rzeczy.

Poszukaj miejsca do przechowywania

Domy lub mieszkania, w których znajdują się schody są bardzo funkcjonalne ze względu na ogromny potencjał związany z możliwością przechowywania. Bardzo często zastanawiamy się jak praktycznie wykorzystać tę przestrzeń, która jest niezwykle trudna w aranżacji czy to pomieszczenia czy schowków. Konieczne jest zaangażowanie kogoś kto dostosuje do naszych indywidualnych wymiarów i potrzeb odpowiedni kącik, który nie tylko będzie funkcjonalny, ale i estetyczny. Większość z nas ma sentyment do przechowywania ogromnej ilości zbędnych bibelotów, czy to pamiątek, ubrań czy po prostu tekstyliów, które już od dawna nie były wyciągnięte z dna szafy. Warto raz na jakiś czas przepatrzeć te miejsca i zadecydować, która z tych rzeczy będzie mogła nam jeszcze posłużyć, a której warto się pozbyć. 

Organizacja

Jeśli pragniemy porządku i schludnego wyglądu naszej garderoby lub też szafy powinniśmy na początku zabrać się za jej organizację. A więc zacznijmy od początku. Podstawą są dopasowane do naszych potrzeb szafki, szuflady, półki oraz wieszaki, tak aby zapewnić funkcjonalne przechowywanie wszystkich naszych ubrań. Marynarki, koszule oraz jedwabne bluzki powinny wisieć na wieszakach, natomiast spodnie jeansowe możemy złożyć i położyć na półce. W przypadku spodni materiałowych warto zawiesić je w odpowiedniej części szafy, aby nie pogniotły się i nie straciły fasonu. Każda część naszej garderoby powinna posiadać właściwe miejsce, dzięki temu w szafie zapanuje porządek i przejrzystość, a my z pewnością nie będziemy szargać sobie nerwów bałaganem i chaosem panującym w garderobie

Nalep etykiety na pudłach

Nowoczesna garderoba od homify Nowoczesny

Po odpowiednim rozmieszczeniu wszystkich ubrań czas, aby właściwie je oznaczyć. Mamy na myśli, głównie te rzeczy, które zdecydowaliście się pochować do wiklinowych koszy czy papierowych pudeł. Warto zatem nalepić odpowiednią etykietę, na której zapiszemy zawartość naszego pojemnika. W ten sposób ułatwimy sobie poszukiwania naszego ulubionego kapelusza czy kostiumu kąpielowego. W przypadku obuwia mamy możliwość zakupienia plastikowych, transparentnych pojemników, dzięki którym widoczna jest zawartość pudełka. Natomiast jeżeli nie planujemy zakupu pojemników na buty możemy skorzystać w tych sklepowych, jednak warto właściwie je oznaczyć, np. zapisać która para butów znajduje się w środku lub zrobić zdjęcie, wydrukować je i nalepić na pudełko. Możliwości jest wiele, natomiast wszystko zależy od naszych chęci. 

Garderoba widoczna na zdjęciu powyżej to pomysł architektów wnętrz z pracowni Studio Projekt.

Dodatki

Każda kobieta posiada niezliczoną ilość dodatków – kapelusze, naszyjniki, bransolety, apaszki i wiele, wiele innych, które nie sposób za jednym razem wymienić. Bardzo często same nie wiemy gdzie co się znajduje i gdzie szukać ulubionej bransoletki czy apaszki. Dlatego proponujemy Wam dziś, abyście rozpoczęli wielkie porządkowanie Waszych akcesoriów! Naszym zdaniem każda biżuteria jest cenna, a więc warto ją zatrzymać. Co więcej nie zajmuje ona tyle miejsca co spodnie czy bluzka, dlatego nie pozbywajcie jej się. Jednak, aby być w stanie dobrać odpowiedni naszyjnik czy kapelusz do naszego stroju musimy wiedzieć gdzie co się znajduje. Na szczęście na rynku znajdziemy mnóstwo pudełek z wieloma przegródkami, które zostały specjalnie zaprojektowane dla kobiet posiadających ogrom dodatków. W ten sposób wprowadzimy ład i przejrzystość, a nasze wyjątkowe akcesoria już zawsze będą posiadały swoje miejsce w szafie. 

Sprzedaj niepotrzebne rzeczy

„Solid line” clothes rack od Phil Divi Product Design Eklektyczny
Phil Divi Product Design

„Solid line” clothes rack

Phil Divi Product Design

Co z ubraniami, których chcemy się pozbyć? Możliwości mamy kilka. Po pierwsze możemy oddać je dla potrzebujących. W każdym mieście znajduje się kilka punktów, do których możemy dostarczyć nieużywaną już przez nas odzież. Po drugie, jeżeli potrzebujemy gotówkę, możemy wystawić je na serwisy aukcyjne. Odpowiedni opis, ładne zdjęcia i zapewne znajdziemy kupca na ubrania. Po trzecie komisy odzieżowe. Warto rozejrzeć się za trzecią propozycją, ponieważ pozwala nam na uwolnienie się od dużej ilości ciuchów w szybkim czasie. Wszystko oczywiście zależy od nas i naszych potrzeb. Życzymy Wam powodzenia!

Jak Wy przygotowujecie się do sezonowych porządków w szafie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu