Zrób swoją piwnice win!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Zrób swoją piwnice win!

A.D. A.D.
Jak stara fabryka w sercu lasu Industrialna piwnica win od RAJEK Projektowanie Wnętrz Industrialny
Loading admin actions …

Własna piwnica na wino wielu wydawać się może zbytkiem luksusu. Biorąc jednak pod uwagę zbawcze właściwości tego trunku, warto się nad taką inwestycją zastanowić. Korzyści zdrowotne są bowiem zarówno psychiczne jak i fizyczne. Porównując Polskę do krajów zachodnich, w szczególności tych z regionu Morza Śródziemnego, które cechuje utrwalona i długoletnia tradycja winiarska wciąż jesteśmy nowicjuszami. Ale kultura picia wina z roku na rok zyskuje nowych zwolenników.

Wina szlachetne dojrzewają w beczkach lub butelkach. Proces ten powinien zachodzić w spokoju, ciszy i należnym skupieniu. Prawidłowo zaprojektowane, wykonane i wyposażone miejsce do przechowywania wina powinno spełniać podstawowy warunek jakim jest stałe i niezmienne utrzymywanie takich samych warunków otoczenia. Wówczas, kolekcja będzie mogła być bezpiecznie przechowywana przez lata, nabierać wartości tak materialnej, jak i jakościowej. Natomiast sama piwniczka może stać się następną, po samych winach oczywiście, pasją życiową!

Usytuowanie i lokalizacja piwnicy

Niewielkie ilości wina na szybkie spożycie można przechowywać w salonie albo kuchennej szafce. Chcąc jednak stworzyć kolekcję z rocznikami do długiego leżakowania, warto zadbać o piwniczkę. Najwygodniej jest urządzić ją pod własnym domem, w istniejącym już podpiwniczeniu budynku mieszkalnego. Blisko, pod ręką, a by przynieść wino, nie trzeba wychodzić na zewnątrz. Dla posiadaczy niewielkich metraży jest rozwiązanie w postaci tak zwanej piwnicy spiralnej. Sam pomysł nie jest nowy, pochodzi 1978 roku z Francji i jest od tamtej pory z powodzeniem wykorzystywany przez koneserów. Ogromną zaletą jest to, że może się ona znaleźć w dowolnym pomieszczeniu od kuchni, poprzez salon a nawet w pokój do pracy. Wejście do schowka przykrywają stylowe drewniane drzwi, które może dopasować do każdego rodzaju wnętrza. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Trendy: spiralne piwnice na wino. W takiej piwnicy panują dobre warunki do przechowywania wina ale nie idealne. Najlepsze, są wolnostojące piwnice usytuowane na naturalnych podwyższeniach terenu takich jak pagórki czy skarpy. 

Temperatura idealna

Leżakujące wino wciąż dojrzewa. W tym procesie wymaga przede wszystkim stabilnych i niezmiennych warunków otoczenia: stałej temperatury na poziomie ok. 8–14°C, wilgotności 60–70% i zaciemnienia. Zmiany temperatury, nawet niewielkie, ale następujące gwałtownie, wpływają na starzenie się wina, podobnie jak światło. Zmiana temperatury nawet o kilka stopni ale stopniowo w czasie roku nie wyrządzi takich szkód, jak różnica 4°C między nocą, a dniem. Nagłe spadki i wzrosty temperatury sprawiają, że w winie zachodzą niepożądane procesy.

Odpowiednia wilgotność

Jak stara fabryka w sercu lasu Industrialna piwnica win od RAJEK Projektowanie Wnętrz Industrialny
RAJEK Projektowanie Wnętrz

Jak stara fabryka w sercu lasu

RAJEK Projektowanie Wnętrz

Kolejnym ważnym elementem, jest wilgotność powietrza. Optymalna wilgotność w piwnicy, to 60% – 70%. Celem stałego kontrolowania wilgotności należy zamontować w piwnicy higrometr. Suche powietrze sprawi, że wyschnie korek, a wino będzie wyparowywało, poza tym do butelki dostanie się powietrze, co z kolei spowoduje oksydację wina. Nadmierna wilgotność natomiast doprowadzi do rozwoju pleśni na korku, który straci szczelność i do wina przedostaną się niepożądane zapachy. Ponadto, o ile piwnica jest zbyt wilgotna, wówczas etykiety zostaną zniszczone. W takim wypadku dobrze jest zawinąć butelki w folię plastikową.

Wino lubi spokój

Nowoczesna piwnica win od homify Nowoczesny

Piwnice win to samodzielny rozdział w dziejach historii wina. Pojawiły się praktycznie z pojawieniem się wina, bo wino było trzeba gdzieś zmagazynować, by miało ono gdzie dojrzewać. Wielkie i najstarsze piwnice win są związane ze średniowiecznymi ośrodkami klasztornymi i feudalnymi. Urządzając swoją piwniczkę pamiętajcie, że wino nie cierpi żadnych gwałtownych ruchów. Stąd lepiej, aby w pobliżu piwnicy nie przebiegały tory kolejowe, czy droga szybkiego ruchu. Należy unikać też wibracji, wywoływanych przez różnego rodzaju maszyny i urządzenia. Piwnica powinna być miejscem spokojnym i nie narażonym na żadne drgania. Wibracje w środowisku otaczającym butelki, przeszkadzają wolno przebiegającym procesom biochemicznym zachodzącym w dojrzewającym winie i mogą spowodować zepsucie nawet najlepszych gatunków.

Umeblowanie piwniczki

Regały, które stanowią stojaki na wino ustawione na ogół wzdłuż ścian piwniczki powinny umożliwiać ułożenie butelek w pozycji horyzontalnej, tak, by korek stale był częściowo zanurzony w winie. Układając na gotowych już regałach butelki, kierujcie się następującą zasadą – bliżej wejścia należy umieszczać gatunki do wypicia w najbliższym czasie, w głębi te, które mają leżakować najdłużej. Choć większość miłośników wina uważa, że w piwniczce nie powinno znajdować się nic poza nim, wiele osób traktuje je równocześnie jako spiżarkę na przetwory warzywa i owoce. W takim przypadku regały i skrzynie na zimowe zapasy powinny znaleźć się we frontowej części – przy podręcznym zbiorze win do najszybszego wypicia. Od dalszej części piwniczki warto odgrodzić spiżarkę przepierzeniem, ograniczającym rozchodzenie się zapachów.

Stylistyka piwnicy

Piwniczka na wina, czy pod podłogą czy w ogrodzie, może stanowić intrygującą i ciekawą architektonicznie przestrzeń. Wystarczy zadbać o atrakcyjną aranżację wnętrza. Prawdziwymi mistrzami w budowie piwniczek są Węgrzy. Wzdłuż ulic małych miasteczek ciągną się różnokolorowe pasma piwniczek na wino zbudowanych ze znajdujących się w okolicznych kamieniołomach  regionalnych kamieni. Czerpcie z ich wiedzy i szukajcie u nich inspiracji. Cegła, kamień, drewno, szkło połączone z nowoczesnym oświetleniem i awangardowym stołem i krzesłami tworzącymi miejsce do konsumpcji to gotowa recepta na sukces. Więcej doskonałych inspiracji znajdziecie w Homify w zakładce Pomieszczenia i ’Piwnica win’. Szczególnie spodobał nam się projekt Polskiego architekta Bartka Włodarczykawięcej znajdziecie na jego stronie.

A czy i Wam marzy się przydomowa piwniczka? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu