Gwiazdy PRL-u: Fotele RM58 i 366

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Gwiazdy PRL-u: Fotele RM58 i 366

Aśka Warchał Aśka Warchał
RM58 classic od VZOR Nowoczesny
Loading admin actions …

Jeśli jeszcze kilka lat temu powiedzielibyśmy, że zachwyca nas design z PRL-u, wiele osób tylko złapało by się za głowę. Na szczęście od jakiegoś czasu zaobserwować możemy coraz szersze zainteresowanie projektami minionej epoki, które okazują się zaskakująco aktualne. Niektóre z nich doskonale nadają się nawet do najbardziej nowoczesnych aranżacji! Cieszą nie tylko renowacje starych mebli, które zyskują nowe życie, ale także fascynacja młodych dorobkiem starszego pokolenia. W dzisiejszym Katalogu Inspiracji skupimy się na dwóch klasycznych projektach foteli z okresu PRL-u, których produkcja została wznowiona przez młode i ambitne firmy. Mowa o prawdziwych klasykach: Fotelu RM58 produkowanym obecnie przez warszawski Vzor oraz Fotelu 366 wskrzeszonym przez łódzki 366 Concept Design & Lifestyle.

Ostatnio pisaliśmy dla Was o wszechobecnych krzesłach Eamesów. Dzisiaj przekonacie się, że i w Polsce mamy się czym pochwalić!

​Fotel RM 58 projektu Romana Modzelewskiego

RM58 classic od VZOR Nowoczesny
VZOR

RM58 classic

VZOR

Fotel RM 58 z laminatu poliestrowo-szklanego był jednym z pierwszych w Polsce i w Europie siedzisk z tworzywa sztucznego. Ten kultowy dziś mebel został opracowany przez projektanta, malarza i pedagoga Romana Modzelewskiego w 1958 roku, który miał już za sobą próby z równie nowoczesną wówczas sklejką. RM58 zaskakuje nie tylko nowatorstwem zastosowanej technologii, ale i zachwycającą, organiczną formą. Fotel szybko zyskał sławę poza krajem. Produkcją fotela we Francji interesował się sam Le Corbusier, niestety plany te nigdy nie zostały zrealizowane. Jeden z oryginalnych egzemplarzy fotela został zakupiony przez londyńskie Victoria & Albert Museum do kolekcji światowego designu. Zaprezentowano go tam na kultowej wystawie ’Cold War Modern: Design 1845-1970’.

Nowoczesność, która nie przemija

CC /_\ CONCRETE CONCEPT by KASIA ORWAT home design Minimalistyczny salon od WERONIKA TROJANOWSKA photographer Minimalistyczny
WERONIKA TROJANOWSKA photographer

CC /_\ CONCRETE CONCEPT by KASIA ORWAT home design

WERONIKA TROJANOWSKA photographer

W 2012 roku na rynku zadebiutowała firma Vzór :: VZOR. Za inicjatywą stoi Jakub Sobiepanek, który swego czasu nie mógł uwierzyć, że tak wyjątkowego projektu nigdy nie wprowadzono do produkcji masowej. Dzięki nieużywanej dotąd w polskim przemyśle meblarskim technologii rotoformowania odtworzono historyczny model fotela, który teraz wykonuje się z polietylenu. RM58 obecnie dostępny jest w dwóch wersjach wykończenia: wersja matowa to fotel z siedziskiem z polietylenu barwionego w masie, wersja classic to fotel z siedziskiem z polietylenu lakierowanego na wysoki połysk. Precyzyjnie opracowana forma stanowi stuprocentowe odwzorowanie względem oryginału.

Klasyka trafia pod strzechy

APARTAMET GRZYBOWKSA Nowoczesny salon od OIKOI Nowoczesny
OIKOI

APARTAMET GRZYBOWKSA

OIKOI

Innowacyjne podejście młodej meblarskiej firmy pozwoliło, by ikona polskiego designu, którą oglądaliśmy dotąd jedynie na wystawach, trafiała nareszcie do naszych domów i mieszkań. Można powiedzieć, że RM58 debiutuje ponownie! W nowoczesnych aranżacjach sprawdza się doskonale, trudno uwierzyć, że mamy do czynienia z prawie 70-letnim projektem… Vzór :: VZOR ma w planach reaktywację kolejnych kreacji Modzelewskiego i nie tylko – już nie możemy się doczekać!

​RM58 w sypialni

CC /_\ CONCRETE CONCEPT by KASIA ORWAT home design Minimalistyczna sypialnia od WERONIKA TROJANOWSKA photographer Minimalistyczny
WERONIKA TROJANOWSKA photographer

CC /_\ CONCRETE CONCEPT by KASIA ORWAT home design

WERONIKA TROJANOWSKA photographer

RM58 sprawdzi się nie tylko w salonie, chociaż to naturalne, że chce się go pokazywać gościom! Tutaj widzimy go w stylowej aranżacji sypialni, w kolorze szarym. Choć dzisiaj akurat pokazujemy Wam tego klasyka w szarościach i czerni, to wiedzcie, że występuje on także w kolorach: czerwonym, antracytowym i turkusowym. Chociaż najwięcej faktycznie jest szarości. Do wyboru mamy jasny szary, ciemny szary oraz gołębi.

Definicja polskiego retro: Fotel 366

PRL-owskim klasykiem, na którym każdy chyba siedział przynajmniej raz w życiu, jest Fotel 366. Fotel RM58 zawsze był uznawany za designerską perełkę. 366 z kolei był wszędzie i tak się opatrzył, że dopiero teraz zaczynamy na nowo doceniać niezwykłe walory tego znanego nam przecież mebla. Skąd go znamy? W latach 1962-1983 wyprodukowano ponad pół miliona egzemplarzy. Za zaskakująco akturalnym projektem stoi Jerzy Chirowski, który stworzył go w 1952 roku.

Fotel 366 – nowe życie

Odrestaurowany fotel, model 366 od Wzory i Kolory Nowoczesny
Wzory i Kolory

Odrestaurowany fotel, model 366

Wzory i Kolory

Chyba możemy śmiało powiedzieć, że Fotel 366 jest jednym z najczęściej restaurowanych mebli z okresu PRL-u, jako że wciąż dostępny jest szeroko na rynku wtórnym. Nowa tapicerka potrafi odmienić stary mebel nie do poznania oraz przystosować go do naszej wizji wnętrza. Na zdjęciu widzimy oryginalny model, którego ergonomicznej i minimalistycznej formy nie zdoła ukryć nawet najbardziej wzorzyste obicie!

Nowe szaty króla!

Maciej Cypryk przez kilka lat zarabiał właśnie na renowacji dostępnych egzemplarzy. Postanowił jednak rozwinąć interes i we współpracy z architektką wnętrz Agatą Górką pozyskał od spadkobierców prawa autorskie do fotela i reaktywował model 366. Udało im się go udoskonalić tak, że niewidoczna jest już śruba, co zawsze było celem Chirowskiego, jednak nie mógł on sobie na to pozwolić przy masowej produkcji tamtych czasów. Można powiedzieć, że 366 na wymarzoną przez projektanta formę fotel czekał ponad 50 lat! Powyżej nowy fotel z kolekcji Happy Hipster z tapicerką w modnym kolorze liliowym.

Fotel czy ławeczka?

Powstała w ten sposób firma 366 Concept, która w 2014 roku wznowiła produkcję słynnego fotela na wyłącznej licencji do praw autorskich. 366 Concept wzbudza szacunek także za poszanowanie intelektualnej własności autora i rozwoju projektu zgodnie z jego zamysłem! Oryginalny fotel 366 został wzbogacony o całą rodzinę mebli: stoliki, lampkę, sofę, fotel bujany, podnóżek. Zawsze jest miejsce na innowacje!

366 w nowoczesnym wnętrzu

Dobry design sprawdzi się w każdych warunkach i nie straszny mu jest upływ czasu. Doskonale udowadnia to powyższa minimalistyczna aranżacja katowickiego mieszkania po metamorfozie. Chociaż postawiono tutaj na współczesność, to Fotel 366 zdaje się być dokładnie na swoim miejscu, dopełniając wystrój małego lecz stylowego salonu. 

Chcecie dowiedzieć się więcej o polskim designie? Koniecznie zajrzyjcie do tego Katalogu Inspiracji: Polski design: krzesła, które sprawią, że usiądziesz z wrażenia.

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu