Jak dotrzeć do korzeni problemu usunięcia drzewa | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak dotrzeć do korzeni problemu usunięcia drzewa

A.D. A.D.
Minimalistyczne domy od estudio aire Minimalistyczny
Loading admin actions …

Z rozłożystych konarów lipy czerpał natchnienie poeta Jan Kochanowski. Wpływ drzew doceniał też znany myśliciel, pisarz i miłośnik przyrody Wolfgang Goethe, który chętnie korzystał z inspirującego oddziaływania leśnych olbrzymów. Przy drzewach, my ludzie czujemy się lepiej. Spacery wokół nich poprawiają nastrój. Olejki eteryczne wydzielane przez drzewa leczniczo wpływają na nasze organizmy. Drzewa pobudzają nas lub uspokajają, cieszą, wywołują myśli i uczucia, łagodzą stresy. Dlatego warto się nimi otaczać i sadzić je w swoim ogrodzie. Przeczytajcie także: Dobierz odpowiednie drzewa do swojego ogrodu! 

Jeśli jednak drzewo rozrośnie się tak bardzo, że zagraża konstrukcji budynku lub jeśli jest chore czy uschnięte należy je usunąć. Wycinka drzew to temat trudny i skomplikowany jeśli nie czujecie się w tej dziedzinie pewnie, zawsze możecie zlecić tę pracę fachowcom. Z naszego artykułu dowiecie się jak dotrzeć do korzeni problemu usunięcia drzewa.

Wycinanie drzew a prawo

W Polsce obowiązuje prawo zabraniające samowolnego wycinania drzew. Za wycinkę drzew i krzewów bez pozwolenia, na własnej posesji grożą wysokie kary. Zanim przystąpicie do usuwania rośliny zgłoście się po zgodę. Wniosek składa się w urzędzie gminy, w wydziale zajmującym się ochroną środowiska i adresuje do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Gdy działka leży na obszarze chronionym, zgodę wydaje dyrektor parku narodowego, regionalny dyrektor ochrony środowiska albo wojewódzki konserwator zabytków. Ani za wniosek, ani za zezwolenie nie wnosi się opłaty skarbowej. Przed wydaniem decyzji w sprawie wycinki pracownik urzędu dokona oględzin drzewa w obecności właściciela. Bez zezwolenia wolno wycinać na własnej działce tylko drzewa i krzewy, których wiek nie przekracza dziesięciu lat, oraz zwykłe owocowe. Na wycięcie wszystkich pozostałych drzew i krzewów trzeba uzyskać w gminie zezwolenie, nawet gdy roślina choruje albo wręcz uschła.

Potrzebne narzędzia

Zanim przystąpicie do pracy musicie zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Oczywistym jest, że niezbędna będzie pilarka – jaki rodzaj sprzętu wybrać dowiecie się z dalszej części artykułu. Niezbędne okazuje się także zabezpieczenie w postaci ochronnego stroju. Odłamki drewna latające w powietrzu mogą być bardzo niebezpieczne dlatego pamiętajcie, że nie należy używać piły, jeżeli w pobliżu znajdują się dzieci, zwierzęta domowe i osoby nie ubrane w odzież ochronną. Odzież taka składa się z kombinezonu, wzmocnionych butów, kasku ochronnego, koniecznie z szybką chroniącą oczy, słuchawek tłumiących dźwięki oraz rękawiczek ochronnych. Zawsze przed użyciem piły należy uważnie przeczytać instrukcję obsługi, dołączona do urządzenia.

Zasady bezpieczeństwa

Ścinanie drzewa to sprawa tylko z pozoru łatwa. Jeśli już przebrniecie przez kwestię prawną i po przemyśleniu zdecydujecie, że sami jesteście w stanie podjąć się tego zadania kluczowe będzie zadbanie o bezpieczeństwo pracy. Pamiętajcie aby zawsze przestrzegać tych reguł: Nie wolno podchodzić do drzew zawieszonych na linii lub urządzeniu energetycznym. Nie wolno także ścinać i obalać drzew, które mogą sięgnąć linii lub urządzeń energetycznych lub telekomunikacyjnych, bez odpowiedniego nadzoru. Promień strefy zagrożenia przy ścince i obalaniu drzew wynosi co najmniej dwie wysokości ścinanych drzew. Ścinkę i obalanie drzew o średnicy w miejscu cięcia większej niż 20 cm należy wykonywać za pomocą pilarki i odpowiedniego sprzętu pomocniczego. Drzewa o mniejszej średnicy w miejscu cięcia można wykonywać: pilarką bez sprzętu pomocniczego, pilarką z uchwytem pionowym, pilarką z urządzeniem tnącym na wysięgniku.

Ścinanie drzewa – część 1

Przed rozpoczęciem ścinki, konieczne jest wykonanie kilku czynności przygotowawczych. Najważniejsze to ustalenie czy jest miejsce na położenie drzewa oraz wstępne określenie przybliżonego kierunku obalania. Przystępując do ścinki, kierunek obalania wytycza się już dokładnie- odpowiedzialne za to jest podcięcie. Możemy je wykonać na wiele sposobów. Najczęściej stosowane, jest podcięcie z wycięciem klina. Polega ono na cięciu poziomym a następnie wykonaniu ukośnego wcięcia , które stworzy klin. Jeśli wszystko wykonane jest dokładnie, z dużą precyzją, klin wyjdzie bez problemu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest zawisa.Utrzymuje ona drzewo, w początkowej fazie obalania i trwa to aż do momentu jej zerwania. Nie bez znaczenia jest też pewne spowolnienie upadku drzewa. Ze względu na swą rolę w obalaniu drzewa, zawiasa powinna mieć wymiary dostosowane do warunków ścinki. Szczególnie dokładnie i precyzyjnie ukształtowana musi być przy ścinaniu trudnego drzewa, kiedy istnieje ryzyko szkód. 

Ścinanie drzewa – część 2

Nowoczesny dom LIV 3 G2 - przytulnie i pięknie! Nowoczesne domy od Pracownia Projektowa ARCHIPELAG Nowoczesny
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Nowoczesny dom LIV 3 G2 – przytulnie i pięknie!

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Najczęściej spotykaną metodą obalania drzewa jest metoda obalania klinem. Kliny mogą być drewniane lub plastikowe, mają różne rozmiary. Nacięcie na klin wykonuje się z drugiej strony drzewa aby ułatwić jego obalenie. Nacięcie na niego musi być dużo głębsze niż to, które wyznacza kierunek spadania. Kolejnym krokiem jest  włożenie po stronie głębszego nacięcia klin, który posłuży za dźwignię, ułatwiającą prawidłowe pchnięcie przeciętego pnia i właściwe nakierowanie upadającego drzewa. Bezpośrednio przed upadkiem drzewa daje się słyszeć pierwszy trzask. Ze względu na bezpieczeństwo należy odłożyć piłę i odsunąć się na odległość co najmniej 5 metrów. Drzewo upadnie samo.

Piękne projekty domów znajdziecie na stronie PRACOWNIA PROJEKTOWA ARCHIPELAG.

Cięcie pnia na mniejsze kawałki

Obalone drzewo należy potem pociąć na mniejsze kawałki. W pierwszej kolejności musicie obciąć mniejsze gałęzie. Za pomocą drąga lub dźwigni przetoczcie pień, tak, by całkowicie spoczął na ziemi. W razie potrzeby, dodatkowo unieruchomcie go. Grube konary należy wyciąć, stosując taką samą technikę, jak w wypadku drzewa stojącego. Należy mocno trzymać piłę, stać w wyprostowanej pozycji i w lekkim rozkroku. Sam pień ciąć, rozpoczynając od wierzchniej strony pnia, na głębokość 1/3 jego średnicy. Następnie obrócić pień i ciąć po przeciwnej stronie, tak, aby oba cięcia spotkały się. Powstaną okrągłe pieńki, które z łatwością porąbiecie na drewno kominkowe.

A cz Wy kiedyś mieliście problem z niechcianym drzewem?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu