Surowe materiały – przepis na oryginalny dom?

Alicja Olko Alicja Olko
Google+
Loading admin actions …

Dziś pokażemy Wam dom, do którego budowy wykorzystano nietypową mieszankę materiałów- beton i cegłę. Ich surowy charakter nie przeszkodził architektom w stworzeniu przyjemnego, oryginalnego i nowoczesnego domu.  Być może to właśnie innowacyjne materiały są współczesną receptę na sztampę i nudę w architekturze i pozwolą budynkowi wyróżnić się na tle sąsiednich domów na osiedlu. Ten z pewnością jest prawdziwym oryginałem- obejrzyjcie go w szczegółach i przekonajcie się sami!

Od strony ulicy

Z tej perspektywy dom przywodzi na myśl niedostępny bunkier. Otacza go betonowy mur z wbudowaną w niego ciężką, stalową bramą w oliwkowym kolorze. Umożliwia ona dostęp do domu jedynie pojazdom- normalne wejście znajduje się po lewej stronie, ukryte w niszy pomiędzy murami. Surowe materiały oraz chłodna kolorystyka odpowiadają za wyjątkowy charakter tego domu- z pewnością nie jest to projekt dla wszystkich, jako że swoją stylistyką nawiązuje do brutalizmu w architekturze. Z innych perspektyw pokazuje jednak swoje różne oblicza.

Wejście

Strefa wejścia wyznaczona została przez hojne użycie cegły. Ten materiał, w swojej najbardziej surowej formie, łączy się z betonem w industrialną całość. Ceglana ściana pełni nie tylko funkcję oddzielającą strefę wejścia od pozostałej części ogrodu, ale także spełnia rolę dekoracyjną. Ciekawie łączy się z betonem, drewnem drzwi oraz białymi płytkami, którymi wyłożono ścieżkę prowadzącą do wejścia. Co za niespotykana mieszanka materiałów!

Taras

Po drugiej stronie ceglanego muru znajduje się wspaniały zadaszony taras. Z tej perspektywy możemy podziwiać strukturę domu w jego pełnej okazałości, dostrzegając dominację betonu jako głównego materiału budowlanego. Na taras wychodzi się prosto ze strefy dziennej, dzięki czemu wnętrze oraz obszary zewnętrzne pozostają w stałym kontakcie. Wielkopowierzchniowe przeszklenia dbają o odpowiednie doświetlenie środka domu, a także czynią go bardziej dostępnym, otwierając go optycznie na otoczenie.

W środku

Także w środku zdecydowano się na wykończenia przy użyciu surowych materiałów- dominuje zwłaszcza cegła. Aby nie uczynić wnętrza zbyt ciemnym i przytłaczającym, pod i nad ceglaną ścianą stworzono otwory na wąskie okna, dzięki którym naturalne światło ma swobodny dostęp. Także dzięki niewielkim wypustkom w ścianie wnętrze to jest jaśniejsze. Wykorzystano je także na miejsce do ekspozycji dekoracji i pamiątek.

Patio

Po drugiej stronie ściany znajduje się patio. Na tym zdjęciu dokładnie widzimy, w jaki sposób zapewniono dostęp światła do wnętrza- za pomocą wypustek w ścianie, dużych przeszklonych drzwi oraz szklanego sufitu.  Patio dzieli obszar domu na strefę prywatną oraz strefę gospodarczą. Jest to ciekawy pomysł na odrobinę zieleni w domu oraz na wygodny pokój hobbystyczny.

Beton to jeden z najmodniejszych materiałów budowlanych ostatnich lat. Nie wierzycie? Obejrzyjcie stylowy dom z tego właście materiału w artykule homify 360°: dom z betonu w Stuttgarcie.

Jak Wam się podobają domy z betonu?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Darmowa konsultacja

Znajdź inspirację do Twojego domu