Kompletny przewodnik o tym jak oprawić obraz! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Kompletny przewodnik o tym jak oprawić obraz!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Skandynawski salon od alba najera Skandynawski
Loading admin actions …

Najlepszym sposobem na dekorowanie ścian są obrazy lub grafiki. Można je często zmieniać, w przeciwieństwie do trwałych, ściennych ozdób, na przykład wymyślnych tapet. Jest to niewątpliwie uczta dla oczu, kiedy możemy zaaranżować własną galerię w domu, ulubionymi dziełami sztuki klasycznej lub nowoczesnej. Dla każdego coś dobrego! Nie ma granic w tym sposobie dekorowania mieszkania, a niektóre ścienne zdobycze mogą być naprawdę bardzo satysfakcjonujące i wyrażające nasze zainteresowania, na które z dumą możemy spoglądać co dzień. Aby tak było musimy przemyśleć ich odpowiednią i staranną oprawę! W tym artykule podpowiemy Wam na co zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu domowej galerii, gdyż każde niuanse mają znaczenie w pięknym wyglądzie całości!

Niektóre pomysły możecie podejrzeć w Katalogu Inspiracji Zapomnij o tradycyjnych ramkach – tak się teraz dekoruje zdjęciami! Zapraszamy!

Wybierz dzieło

Najpierw zastanowić się trzeba jaki rodzaj sztuki nas interesuje. Jeśli wolimy styl klasyczny, zapewne bardziej przypadną nam do gustu obrazy olejne malowane na płótnie, jeśli zaś nowoczesny – minimalistyczne grafiki będą bardziej do nas przemawiały. Temat ściennej galerii może być jednolity jak na powyższym przykładzie lub różnorodny. Nie ma tu lepszego rozwiązania, jednak jeśli pokusimy się o artystyczny eklektyzm w jednym miejscu musimy starannie dobrać ramy i zaplanować rozmieszczenie dzieł w sposób, który będzie równoważył wrażenie odmiennej ciężkości i wielkości ram. Ale o tym poniżej…

Eklektyzm w galerii na ścianie dobrze ukazuje zdjęcie w Katalogu Inspiracji Zaimponuj swoim gościom piękną galerią w salonie!

Pomyśl o rozmiarze

Queens Park House Nowoczesna kuchnia od Honeybee Interiors Nowoczesny
Honeybee Interiors

Queens Park House

Honeybee Interiors

To, że znaleźliśmy odpowiednie do naszego mieszkania obrazy lub grafiki nie znaczy, że to koniec kombinowania. Rozmiar każdego obrazka można w sumie zmienić wedle życzenia! Bezapelacyjnie pomocne jest w tym passepartout, które dodaje obrazowi niezwykłej elegancji, ale też praktycznej przejrzystości!  Zastanówmy się więc, które grafiki chcemy bardziej wyeksponować, dodając im większego marginesu, a które chcemy zostawić w zbliżonym do oryginału rozmiarze. Dopiero po tym można ewentualnie planować rozkład obrazków na ścianie w ostatecznej formie.

Wybierz ramę

Następnie przechodzimy do wyboru ramy. Ich stylów jest tyle ile nurtów w projektowaniu wnętrz, w niezliczonej ilości! Jak już wcześniej wspominaliśmy, można łączyć je w sposób pozornie niedopasowany lub zdecydować się na jeden konkretny rodzaj, by połączyć różne dzieła w jedną, zgraną całość. Pamiętajcie, że równie dobrze pasować będzie złota rama do prostej grafiki, jak i prosta, ledwie widoczna listewka do kunsztownego dzieła. Zadbajcie tylko o zamysł, a wszystko będzie dobrze wyglądało!

Szyba czy plastik?

Gdańsk, Ul.Chmielna Skandynawska łazienka od Raca Architekci Skandynawski
Raca Architekci

Gdańsk, Ul.Chmielna

Raca Architekci

Niuansem, o którym nie wszyscy mogą pomyśleć, a który warty jest przemyślenia to materiał, z którego wykonana jest transparentna powierzchnia w oprawie. Jest to istotna kwestia z natury bezpieczeństwa, ponieważ szyba jest z natury dużo cięższa niż plastikowa dykta. Tę drugą szczególnie polecamy do pokojów dziecięcych, by nie stwarzać zagrożenia w bezpieczeństwie pociechy, która nieumyślnie mogłaby stłuc obraz lub doprowadzić do jego upadku z wysokości. Poza tym plastik jest dużo tańszym rozwiązaniem, jednak nie wygląda tak elegancko i efektownie jak szklana szyba. Wybór należy do Was.

Montowanie i zawieszanie

od Versat Nowoczesny

Montowanie jest dziecinnie proste, jednak w niektórych ramkach różnią się zaczepy. Mogą to być standardowe, wystające, aluminiowe płytki lub plastikowe haczyki, wypierające szybę w ramie. Chodzi tu głównie o zawieszenie obrazka. Na to też jest kilka sposobów: albo płasko na powierzchni ściany, albo lekko pochylnie. Do tego drugiego rozwiązania musimy użyć żyłki mocowanej do dłuższych boków ramy.

Obrazek można zawiesić na gwoździu, wkręcie lub na specjalnych taśmach przyklejanych do ścian. To ostatnie rozwiązanie jest na pewno mniej inwazyjne w stosunku do kondycji naszej ściany, niż te standardowe. Warto zachować ściany w nienaruszonym stanie. Pomyślcie i o tym!

Zadecyduj o kompozycji

Na koniec sama przyjemność, jednak być może najtrudniejsza. Jak poukładać nasze ramy, by wyglądały spójnie z wnętrzem? Osobom preferującym minimalizm i geometrię polecamy symetryczne rozwieszenie obrazków, natomiast osobom spontanicznym – obrazkowy misz masz! Aby dobrze wizualizować sobie planowane przez nas rozmieszczenie, wytnijmy z papieru kształty obrazków i przyklejmy na próbę taśmą klejącą do ściany. Wtedy wszystko będzie dla nas bardziej czytelne!

Ciekawy pomysł: obrazy 3D

Na koniec chcieliśmy podsunąć Wam nietuzinkowy pomysł na obraz na ścianie. Co powiecie na takie powyższe rozwiązanie? Bardzo kreatywne wyeksponowanie ulubionej rzeczy! Wystarczy odrobinę sztukaterii lub kawałek listewki przyklejonej do ściany, by powstała ciekawa dekoracja ściany. 

Oryginalne ozdoby na ściany w domu znajdziecie w Katalogu Inspiracji Nietypowe ozdoby na ścianę – 10 propozycji!

Jaki jeszcze inny szczegół dodalibyście od siebie w tym zestawieniu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu