4 m2: błyskotliwe rozwiązania do małej łazienki!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Mieszkanie - Warszawa - 45 m2, Mprojekt Mprojekt Nowoczesna łazienka
Loading admin actions …

Kłopot z urządzeniem niewielkiej łazienki miewamy niestety dość często. Kiedy przestajemy ubolewać nad małym metrażem, zaczynamy zastanawiać się nad praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem na aranżacje małej łazienki, razem z umiejętnym rozmieszczeniem sanitariatów. Ale oczywiście oprócz tego, najpierw pragniemy, by była po prostu piękna i oczarowywała gości. Chcemy podejść do tego trudnego tematu ze sprytem, aby pomieścić wszystkie niezbędne urządzenia i jeszcze wygospodarować miejsce na przechowywanie. Niestety aranżacje małej łazienki często uniemożliwiają większą zabudowę, w której możemy ukryć rzeczy, a jak głosi stara prawda „mniej znaczy więcej”, powinniśmy ograniczyć do minimum zarówno meble, jak i dodatki. A więc reasumując, aranżacje małej łazienki w głównej mierze organizuje wystrój ścian. Najlepszym wyborem do małych łazienek są jasne płytki, w klasycznej bieli, beżach lub szarościach, które potęgują wrażenie światła i przestronności.

W tym wydaniu chcieliśmy Wam pokazać, jak zręcznie można urządzić łazienkę o niewielkim metrażu, by była wygodna i sprawiała wrażenie przestronnej. Więcej porad dla nieustawnych, małych wnętrz znajdziecie w Katalogu Inspiracji:  12 fantastycznie urządzonych wąskich przedpokoi! Zapraszamy!

Wąska a długa

Jeśli mamy wąskie i długie pomieszczenie najczęściej łapiemy się za głowę i od razu zastanawiamy się nad tym jak umeblować tak trudne pomieszczenie. Rozwiązanie jest jedno, takie jak na powyższej fotografii! Wzdłuż długich ścian rozmieszczamy meble i wannę, która dzięki temu może być dowolnie długa. Na samym środku instalujemy toaletę. Takim sposobem wszystko się zmieści, a będzie przy tym również ergonomicznie.

Bez płytek

Pomysłem na tę małą łazienkę jest jej gładka aranżacja ścian. Dzięki takiemu zabiegowi aranżacje małej łazienki wydają się być bardziej pokojowe i przytulne niż typowo, sterylnie higieniczne. W sklepach znajdziemy teraz szeroką gamę wodoodpornych farb, które możemy zastosować w tym pomieszczeniu, a nawet pod prysznicem. Nie ma kafli na ścianach, a więc nie ma też uciążliwych w utrzymaniu czystości fug, które również przy źle dobranym kolorze, mogą optycznie dawać wrażenie „pokratkowanej ściany”. Dlatego też coraz częściej wybieramy duże kafle, które te dwa problemy ograniczają. Aranżacje małej łazienki w gładkich ścianach możemy urozmaicić, po prostu oryginalnym kolorem. Co o tym nowoczesnym podejściu myślicie?

W idealnej kolorystyce

Aby rozświetlić małą przestrzeń nie tylko wybieramy jasne płytki, by tworzyły złudzenie optyczne przestronnego wnętrza, ale też odpowiednie oświetlenie. Najczęściej są to halogeny, które zajmują mało miejsca, wręcz jej znikomą ilość, a przy tym również dają białe, klarowne światło. Na oświetlenie dekoracyjne jest mało sposobów, ale powyższa aranżacja może Wam podpowiedzieć jak ją przemycić. Podwieszane sufity, z których przebija się ledowe światło – to hit nie tylko w łazienkach, ale przede wszystkim w salonach i przedpokojach. Warto więc wykorzystać je również na oryginalną, dekoracyjną aranżację małej łazienki!

Zwróćmy uwagę na połączenie różnych deseni i kolorów na ścianach. To rozwiązanie pięknie wpisuje się nawet w małą łazienkę.

Z lustrami

Duże lustra to dobra sztuczka nadająca skromnej łazience iluzorycznej przestrzeni. Jeśli znajdują się one na więcej niż jednej ścianie, odbijają się w sobie i nadają pomieszczeniu głębi – wrażenia incepcji. Do tego świetnie też odbija się w nich światło, co nadaje niewielkiej łazience dodatkowej jasności, a przy zastosowaniu pięknie oprawionych punktów świetlnych – atrakcyjności. Jest to aranżacja małej łazienki przy pomocy prostego i sprawdzonego triku!

Na przekór ciasnocie

Mamy idealną przestrzeń na wannę, pomiędzy którą, a ścianą jednak nie zmieści nam się podłączenie i armatura. Co wtedy? Może warto pomyśleć o takim rozwiązaniu jak na powyższym zdjęciu? Albo o wolnostojącym podłączeniu, jak to się robi przy wannach umieszczonych na środku pokoju? Przy pomocy dzisiejszych rozwiązań technicznych, nic nie jest niemożliwe! Warto więc szukać sposobu do końca, tak by mała przestrzeń w łazience była wykorzystana jak najlepiej! Wysiłki, trud i czasami większe fundusze zwrócą się z nawiązką w postaci zadowolenia z korzystania ze skromnej, małej, ale świetnie pomyślanej łazienki!

Miejsce do przechowywania

Na koniec jeszcze jeden sprawdzony trick architektów wnętrz. Najlepszym rozwiązaniem na przechowywanie w małej łazience jest kompleksowa zabudowa szafkowa, całej ściany, aż do sufitu! Najlepiej na wymiar, z płyty na wysoki połysk, by odbijała światło. Jeśli nie jest to możliwe pomyślcie o szafkach podwieszonych, one optycznie zabierają bardzo mało miejsca dzięki czemu wydają się być lekkie i idealnie wpasowują się w ograniczony metraż.

Co jeszcze jest dobrym sposobem na urządzenie małej łazienki?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu