Zaprojektuj swoją kuchnię: zalety kuchni z układem L | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Zaprojektuj swoją kuchnię: zalety kuchni z układem L

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Skandynawska kuchnia od Ekaterina Donde Design Skandynawski
Loading admin actions …

Wybór odpowiedniej zabudowy kuchennej jest niezwykle istotny dla funkcjonalności naszego pomieszczenia kuchennego. Przede wszystkim stanowi swego rodzaju bazę, która decyduje o charakterze i stylu naszego pomieszczenia. Każdy z nas pragnie praktycznego wnętrza o spójnym i reprezentatywnym wyglądzie. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam zalety zastosowania kuchni z układem L. Pokażemy Wam, że tego typu zabudowa jest dobrym rozwiązaniem do każdego rodzaju pomieszczenia. 

Każda przestrzeń, nawet ta niewielka czy wąska powinna posiadać odpowiednio dostosowaną zabudowę do swoich wymiarów. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrealizować swoje marzenia o posiadaniu nie tylko praktycznej, ale także ergonomicznej i nowoczesnej kuchni. Nasze projekty zwykle uwzględniają kolorystykę ścian, wyposażenia, blatów, a także odpowiednie oświetlenie, natomiast nie zastanawiamy się nad właściwym dopasowaniem zabudowy kuchni. Dziś chcielibyśmy Was szczególnie na to uczulić i przedstawić zalety wykorzystania układu L w naszej przestrzeni kuchennej. 

Trójkąt roboczy

Podczas projektowania kuchni musimy zwracać szczególną uwagę na wiele elementów. Najważniejszy z nich to zdjęcie odpowiednich wymiarów oraz dopasowanie sprzętów o właściwej wielkości. Ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni kuchennej jest istotnym czynnikiem w przypadku funkcjonalności naszego pomieszczenia, natomiast funkcjonalność odpowiada za komfort oraz wygodę użytkowania przestrzeni. Aranżując to wnętrze w wybranym przez nas układzie powinniśmy pamiętać o zachowaniu złotej zasady, czyli tzw. trójkąta roboczego. Obrazuje on ustawienie trzech najważniejszych elementów wyposażenia kuchni, czyli lodówki, kuchenki oraz zlewozmywaka. Ta prosta zasada sprawia, że wszystkie niezbędne sprzęty i produkty są w zasięgu ręki, usytuowanie niedaleko od siebie, co znacznie wpływa na komfort pracy. Dzięki temu możemy się cieszyć ergonomiczną kuchnią dostosowaną do naszych potrzeb. 

Ciągłość pracy

Odważna i gościnna - kuchnia w Nakle Śląskim by Zawolik Design Nowoczesna kuchnia od ZAWOLIK DESIGN Nowoczesny
ZAWOLIK DESIGN

Odważna i gościnna – kuchnia w Nakle Śląskim by Zawolik Design

ZAWOLIK DESIGN

Kuchnia w kształcie litery L jest najczęściej stosowaną zabudową w polskich mieszkaniach. Na jej popularność wpływa przede wszystkim możliwość wykorzystania w każdym pomieszczeniu, szczególnie tym małym i wąskim. Dzięki temu bez problemu stworzymy wnętrze, w którym będziemy mogli zachować ciągłość naszej pracy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy projektując kuchnię powinniśmy trzymać się kilku zasad, a w szczególności tej, która mówi nam o rozplanowaniu przestrzennym najważniejszych sprzętów. Kuchnia jako serce każdego mieszkania powinna wyróżniać się komfortowymi warunkami pracy, które zostaną odpowiednio dostosowane do potrzeb gospodarzy. Pokonywanie nadprogramowych metrów w przypadku intensywnej pracy w kuchni może okazać się uciążliwe i niewygodne, dlatego chcąc tego uniknąć powinniśmy możliwie jak najlepiej zagospodarować wnętrze, poprawiając tym samym nasze warunki. 

Miejsce do przechowywania

Eklektyczna kuchnia od Bronx Eklektyczny

W każdej kuchni liczy się swoboda poruszania się oraz odpowiednia przestrzeń do pracy. Takie warunki możemy uzyskać tylko i wyłącznie zapewniając sobie właściwą ilość miejsca do przechowywania. Kuchnia w kształcie litery L najczęściej wykorzystywana jest w małych pomieszczeniach, w których każdy centymetr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota. W tym przypadku warto postawić na maksymalne zagospodarowanie pionów, które umożliwią nam przechowywanie m.in. sprzętów, zastawy czy produktów spożywczych. Bardzo często nie korzystamy z walorów wysokościowych naszego wnętrza mylnie sądząc, że może to przytłoczyć nasze pomieszczenie i spowodować, że będzie prezentowało się na mniejsze i cięższe. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie odpowiedniej kolorystyki oraz oświetlenia, które sprawią, że każda kuchnia stanie się widniejsza i bardziej rozjaśniona. 

Dodatkowy zlew

Sprzęty oraz elementy wyposażenia kuchni powinny być właściwie dopasowane do osobistych potrzeb właścicieli. Tylko w ten sposób uda nam się zaprojektować ergonomiczną oraz funkcjonalną kuchnię, w której codzienna praca stanie się dla nas przyjemnym obowiązkiem, a nie uciążliwą i męczącą harówką. Mała rodzina, małe potrzeby. Od takiego założenia powinniśmy wychodzić aranżując nasze wnętrze. W przypadku niewielkiej rodziny nasze potrzeby są ograniczone i w zupełności mogą je zaspokoić skromne sprzęty, takie jak dwupalnikowa płyta grzewcza czy jednokomorowy zlewozmywak. Jednak kiedy do czynienia mamy z większą rodziną, powiedzmy czteroosobową, wtedy nasze potrzeby wzrastają, a więc wyposażenie powinno spełniać oczekiwania gospodarzy. Wtedy warto zrobić wszystko co w naszej mocy, aby uzyskać odpowiednią ilość miejsca nie tylko do pracy, ale także do zainstalowania dodatkowego zlewu czy większej płyty grzewczej. 

Blat

The Original British Standard Kitchen Wiejska kuchnia od British Standard by Plain English Wiejski Drewno O efekcie drewna
British Standard by Plain English

The Original British Standard Kitchen

British Standard by Plain English

Blat, czyli potocznie zwany powierzchnią roboczą, jest podstawowym elementem naszego pomieszczenia kuchennego. To dzięki szerokim blatom nasza praca staje się łatwiejsza, przyjemniejsza, bardziej zorganizowana i szybsza. W kuchni o zabudowie L powierzchnia robocza wypełnia dwie przyległe do siebie ściany. Dzięki temu w zasięgu ręki znajduje się wszystko co jest nam potrzebne do sprawnego przygotowania posiłków. Projektując to wnętrze niepotrzebnie skupiamy się na wielu mało istotnych elementach, których obecność nie jest priorytetowa, jak w przypadku blatów. Każdy kto uwielbia gotować i przygotowywać posiłki dla swojej rodziny rozumie jak ważna jest to przestrzeń i jaką rolę odgrywa w naszych codziennym użytkowaniu tego pomieszczenia. Układ kuchni w kształcie litery L, mimo tego, iż jest pozbawiony wygodnej wyspy kuchennej to jest niezwykle funkcjonalny i ergonomiczny.

Wielofunkcyjność

Kuchnia z zasady ma spełniać wiele funkcji, a więc jest to pomieszczenie, w którym liczy się wielofunkcyjność. Jako serce każdego mieszkania, powinna przede wszystkim zapewnić odpowiednie warunki pracy dla gospodarzy, a następnie miejsce dla gości. Każdy z nas, niejednokrotnie uczestniczył w towarzyskim spotkaniu, którego cała akcja w pewnym momencie trwania imprezy, przeniosła się do kuchni. Warto zatem otworzyć tę przestrzeń na salon, jeżeli jest to możliwe i stworzyć wnętrze spójne, harmonijne, które dopełnia się. Dzięki temu zyskamy nie tylko odpowiedni metraż, który umożliwi nam swobodne poruszanie się po kuchni, ale także poczucie przestronności. Wielofunkcyjność kuchni w układzie L polega na wykonywaniu wielu czynności w jednym czasie. Duże powierzchnie robocze, właściwe rozmieszczenie sprzętów kuchennych pozwala nam na maksymalne wykorzystanie potencjału tej przestrzeni. 

Ta przestronna i widna kuchnia widoczna powyżej to projekt architekta wnętrza Arkadiusza Grzędzickiego, który w sposób funkcjonalny i ergonomiczny zaaranżował to wnętrze. 

Gdzie stosować zabudowę L?

Porthleven Eklektyczna kuchnia od LEIVARS Eklektyczny
LEIVARS

Porthleven

LEIVARS

Zabudowa kuchni w kształcie litery L jest idealnym rozwiązaniem do każdego typu kuchni – dużej, małej, wąskiej oraz szerokiej, jednak najczęściej stosuje się ją w małych pomieszczeniach. W przestronnych wnętrzach głównie stawiamy na zabudowę w kształcie litery L, która umożliwia nam zaaranżowanie barku czy wyspy kuchennej, a więc dodatkowej powierzchni czy przestrzeni do zagospodarowania. Dzięki zabudowie L nawet mała i wąska kuchnia, może stać się funkcjonalnym i wygodnym pomieszczeniem. Ważne, abyśmy w początkowej fazie projektowania tej przestrzeni odpowiednio dostosowali do niej rodzaj zabudowy. W ten sposób stworzymy miejsce doskonale zaaranżowane, w którym każdy kąt maksymalnie wykorzystamy, bez poczucia zmarnowanego potencjału. Kuchnia w kształcie litery L jest odpowiedzią na wszystkie Wasze pytania!

Czy zastosowalibyście ten rodzaj zabudowy w swojej kuchni?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu