16 fenomenalnych przykładów zadaszenia tarasu!

Anna Stachurka Anna Stachurka
Narigua House , P+0 Arquitectura P+0 Arquitectura Rustykalny balkon, taras i weranda
Loading admin actions …

Dach nad tarasem bardzo często jest stałym elementem konstrukcyjnym budynku, zatem za jego wygląd odpowiada zamysł całości i jest podyktowany formą oraz kształtem istniejącej już bądź planowanej dopiero budowli. Nawet jeżeli decydujemy się na zabudowę tarasu w już istniejącym budynku, to zawsze musi ona być spójna z bryłą domu i odpowiadać jego estetyce. Dach nad tarasem pełni kilka funkcji. To, co może nam zaoferować to zacienienie w bardzo słoneczne dni i na odwrót – osłonę przed deszczem i chłodem w te dni mniej słoneczne. Zapobiega też nadmiernemu nagrzewaniu się materiałów na podłodze tarasu oraz chroni go przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu możemy z niego korzystać częściej i bardziej niezależnie od pogody. 

To są plusy. A jakie minusy? Przede wszystkim jest to kwestia ograniczania dostępu światła do wnętrz bezpośrednio przylegających do tarasów, co w konsekwencji ogranicza dogrzanie tych pomieszczeń światłem podczas zimy. Poza tym dach nad tarasem może ograniczać widok za oknem. Zaczynamy się więc zastanawiać nad doborem technologi, materiału, struktury i formy, która najlepiej będzie odpowiadać potrzebom naszym i naszego domu. Przygotowaliśmy dla Was najpiękniejsze przykłady na to, że dach nad tarasem może oprócz tej praktycznej funkcji, pełnić funkcję niezwykle dekoracyjną. Pokażemy Wam różne pomysły, materiały z jakich korzystają architekci oraz formy, jakie dach nad tarasem mogą przyjąć po to, aby rozpalić Waszą wyobraźnię do własnych pomysłów i realizacji. 

Taras z przesuwnymi ścianami

Dach nad tarasem z przesuwnymi drzwiami to dobry pomysł na stworzenie ciekawej przestrzeni użytkowej zarówno w ciepłe jak i zimne dni. Tutaj całość tarasu znajduje się pod ogromnych dachem i posiada dwie otwarte powierzchnie. Montując przesuwne drzwi mamy możliwość w niekorzystnych warunkach całkowicie wyodrębnić pomieszczenie lub zamknąć je tylko z jednej strony. Taras ten pełni jeszcze jedną ciekawą funkcję – jest kuchnią i jadalnią, którą możemy wykorzystywać w ciepłe dni. Pomysł na letnią kuchnię na pewno doceni nie jedna Pani lub Pan domu.

Taras zadaszony

Dach nad tarasem tego domu został w bardzo nietypowy sposób uformowany. Poprzez swoje duże rozmiary i pochyłe ułożenie przyjmuje ciekawą perspektywę, która wpisuje się w skaliste i strome otoczenie gór. Ta niesamowita forma została przyozdobiona materiałem o miedzianym odcieniu, przywodząc na myśl czerwoną ziemię. Piękny komplet, który dekoruje taras wygląda równie niesamowicie zarówno w formie jak i materiale. Intensywna kolorystyka spotyka się w kontraście z neutralnym kamiennym podłożem. Wszystko ma formę, kolor i kształt egzotyki. Dach na tarasem w metalowej odsłonie prezentuje się pięknie w blasku intensywnego, górskiego słońca.

Taras bardzo zadaszony i w ogóle nie zadaszony

Ten ogromny dach nad tarasem został wykończony w materiale o kreskowanej strukturze. Ten sam deseń powielił się w drobno utkanej z drewna podłodze. Ułożenie nie było przypadkowe, dzięki niemu kształtuje się niesamowita perspektywa, która dodatkowo wydłuża przestrzeń. W tym przypadku taras jest częściowo zadaszony, a częściowo nie. Rozwiązanie zatem problemu zadaszenia zostało podjęte kompromisem – co oznacza zastosowanie dwóch sposobów jednocześnie. Całość poprzez swoje rozmiary i aranżację robi niesamowite wrażenie!

Taras lekko zadaszony

Zastosowanie kompromisowego rozwiązania przy problemie zadaszenia, może również przyjąć nieco inną formę. Dach nad tarasem został tutaj doprowadzony tylko do pewnego momentu. W dodatku moment ten pojawił się dość szybko, więc zadaszenie jest niewielkie i obejmuje właściwie niewielką umywalkę, która została zamontowana na elewacji budynku. Ten rodzaj zadaszenia właściwie bardziej służy balkonowi, który dzięki temu mógł swobodnie otoczyć całą bryłę budynku.

Taras czy salon?

Ten pomysł na dach nad tarasem jest wyjątkowo odmienny od standardowych rozwiązań. Przede wszystkim mamy wrażenie, że znajdujemy się wciąż wewnątrz budynku. Właściwie to w nim się znajdujemy. Co, więc czyni ten obiekt tarasem? Duża powierzchnia oraz brak przeszkleń. Otwory znajdujące się w ścianie oraz w suficie nie posiadają żadnych osłon wyodrębniających wnętrze. Pojawiamy się, więc w nietypowej formie salonu tarasowego – o ile tak to możemy nazwać. Inspiracją na pewno w dużej mierze jest patio, które wykorzystuje podobne patenty. 

Szklany dach nad tarasem

Szklany dach nad tarasem w tym wydaniu znowu atakuje nas lekko egzotyką. Ażurowe, bardzo piękne wyposażenie tej powierzchni tarasu bardzo ciekawie komponuje się z prześwitującym materiałem szkła. Dach nad tarasem został wyłożony na szynach konstrukcyjnych, które zabezpieczają tę dość ciężką, dużych rozmiarów formę. Szkło przepuszcza światło, a więc niweluje problem zacienienia przestrzeni, jest jednak dość problematyczne w utrzymaniu w czystości, co możemy zauważyć nawet tutaj.

Struktura

homify Minimalistyczny balkon, taras i weranda

Dach na tarasem lub balkonem może tworzyć strukturę, która w ciekawy sposób uatrakcyjni proste formy budynku. Tutaj zdecydowano się na żebrowanie z wykorzystaniem litego drewna. Widzimy je od spodu dachu, a także w formie ochronnej ciągnącej się wzdłuż podłogi. Sama podłoga również tworzy wrażenie żebrowania. Trzy różne kierunki, które wyznaczają deski, ale ta sama szerokość i sposób rozłożenia po powierzchni powoduje, że całość jest niezwykle efektowna pomimo prostego materiału i nieskomplikowanego pomysłu.

Taras dla odważnych

Dach nad tarasem z kolumną. Wszystko tutaj wygląda bardzo ekskluzywnie pomimo bardzo naturalnych elementów. Dach został pochylony w kierunku przepaści, która znajduje się gdzieś pod domem stojącym na skraju góry. Wykończono go pięknym kolorem drewna, którego naturalne usłojenie tworzy ciekawą mozaikę barw. Słup konstrukcyjny w tym przypadku został wykończony w połysku i ciekawie kontrastuje z naturalnością drewna. 

Blacha falista

Dach nad tarasem może być wykonany z różnych materiałów. W szczególności, gdy jest on dobudowywany na kolejnym etapie – przy istniejącym już budynku. Temat ten wróci tutaj jeszcze co najmniej parę razy, tutaj natomiast zatrzymamy się przy wykorzystaniu takiego materiału jak blacha falista. Nietypowe, wręcz moglibyśmy to nazwać mało ekskluzywne rozwiązanie. Jednak w przypadku nowoczesnych, prostych oraz betonowych form to rozwiązanie nie wydaje się chybione. Wręcz przeciwnie wprowadza ciekawą delikatną strukturę w towarzystwo surowych ścian.

Markizy nad tarasem

Materiały! Ruchome markizy na pewno będą świetnym rozwiązaniem w przypadku mieszkań. W budownictwie wielorodzinnym mamy bardzo ograniczoną możliwość ingerowania w konstrukcję budynku, którego wymaga dobudowanie dachu. Jest to duże przedsięwzięcie, które nie zawsze może się okazać opłacalne. Markizy jednak oraz materiały na dach nad tarasem z powodzeniem potrafią zrekompensować te ograniczenia, dając bardzo klimatyczną osłonę przed intensywnym oświetleniem w lecie.

Parasol tarasowy

homify Egzotyczny balkon, taras i weranda Meble

Gdy już jednak żadne z rozwiązań nie okażą się właściwe i możliwe do zrealizowania, to zawsze istnieją alternatywne formy radzenia sobie z problemami. Równie dobrze pomogą ochronić przed słońcem czy delikatnym deszczem. Parasol tarasowy to właśnie pomysł na mobilny dach nad tarasem. Jest praktyczny i również może w ciekawy sposób dopełnić aranżacji całej przestrzeni. 

Wykończenie

Dach nad tarasem to też dobre miejsce na wykorzystanie go pod dodatkowe elementy i wyposażenie. Równie ważnym aspektem, o którym warto pamiętać to oświetlenie, które ma nam ułatwić korzystanie z tej przestrzeni również po zmroku. Oprócz praktycznej funkcji, nie należy zapominać także o funkcji dekoracyjnej, którą możemy wykorzystać aranżując w ciekawy sposób całą tą przestrzeń. Tutaj zdecydowano się wykorzystać przestrzeń, znajdującą się pod dachem na wiatrak, który kojarzymy z biur, dający miłe orzeźwienie.

Huśtawki!

Ostatnim pomysłem na dach nad tarasem jest pomysł… , który właściwie łączy dwa poprzednie dodając coś nowatorskiego od siebie. Wysokość dachu jest imponująca. Pozostawiono na nim widoczną strukturę, która uatrakcyjnia przestrzeń. Pojawia się tu również pomysł przejścia, które znajduję się mniej więcej na poziomie jednej trzeciej wysokości całego budynku. To, co jednak bardzo ucieszy część z Was to fakt, że z tej ogromnej wysokości została wypuszczona konstrukcja utrzymująca te obłędne huśtawki nad tarasem.

Projekt – Anonimowi Architekci.

Warto też kliknąć po piękne domy z płaskim dachem, które znajdziecie tutaj.

Ścieżka nad tarasem

Nasi polscy architekci mają swój pomysł na dach nad tarasem. Nad jego fragmentem została poprowadzona ścieżka, która ciągnie się przez całą posesję tego domu. Taras w gruncie rzeczy pozostaje odkryty, jednak pomysł przeprowadzenia takiej konstrukcji, częściowo osłaniającej tę powierzchnię, jest niezwykle ciekawy i na z całą pewnością zasługuje na wyróżnienie. 

Ścieżkę do tego domu doprowadzili MOBIUS ARCHITEKCI PRZEMEK OLCZYK.

Drewniany dach nad tarasem

Dach nad tarasem w klasycznej, góralskiej – choć nie tylko – odsłonie, który wielu nam jest doskonale znany. Ta sama struktura, która znajduje się u części z nas na poddaszach pod warstwami zapraw oraz ociepleń, tu dekoruje taras. Drewno, które króluje w tym rozwiązaniu pięknie wygląda na tle skalistych, ośnieżonych gór. Nam kojarzy się z zimowymi feriami, ciepłą herbatą i kocem po aktywnym dniu. Taki sposób na dach nad tarasem, będzie tworzył ten klimat ciepła i naturalności wszędzie tam, gdzie się pojawi. Nie jest to jednak rozwiązanie, które wpisze się w każdą bryłę domu. Zawsze oczywiście możemy go wykończyć na swój sposób, tę konstrukcję traktując jako szkielet.

Luksusowy dach nad tarasem

Dach nad tarasem może znajdować się o wiele wyżej niż sam taras. W ten sposób tworzymy ogromną przestrzeń, która robi bardzo efektowne wrażenie. Wszystko wydaje się i de facto jest małe w porównaniu z wielkością całej bryły. Jest to styl niezwykle ekskluzywny, co dojrzymy w każdym detalu tego domu. Dach nad tarasem został dodatkowo wsparty na ogromnych podporach, które kształtują całą bryłę budynku.

Projekt – LK & Projekt Sp. z o.o.

Które rozwiązanie szczególnie przypadło Wam do gustu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu