Powiew przeszłości! Odkopanie historii własnego domu | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Powiew przeszłości! Odkopanie historii własnego domu

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
dom w Wawrze Rustykalne domy od Marek Rytych Rustykalny
Loading admin actions …

Dziś przygotowaliśmy coś specjalnego dla poszukiwaczy przygód rodem z powieści w której głównym bohaterem jest Indiana Jones. Często odkupujemy dom i zastanawiamy się nad tym, jak go odnowić, zaaranżować, gdzie będzie sypialnia, a gdzie pokój dla gości. Jednak aby poczuć się jak u siebie, nie wystarczy zadbać tylko o komfortowe meble i dodatki przypominające nam wspaniałe chwile w życiu. Warto poznać przeszłość domu w którym mieszkamy. Czy są tu jacyś chętni na detektywistyczną przygodę?

Sprawdź dokumenty

Decydując się na kupno domu jednorodzinnego powinniśmy otrzymać od właściciela aktualny odpis księgi wieczystej, wypis z ewidencji gruntów, pozwolenie na budowę, projekt budowlany i protokoły odbiorów instalacji. Już po tych dokumentach będziemy w stanie co nieco wywnioskować. Jednak jak poznać prawdziwą historię domu, a nie tylko historię jego powstawania? Kto w nim wcześniej mieszkał? Czy może znajdziemy tajne skrytki? Czy dom stał od wieków i został przebudowany, ale dokumenty się nie zachowały?

Przejrzyj stare gazety

Rustykalne domy od Z_Lab Rustykalny

Z pewnością w publicznej bibliotece znajdującej się w dzielnicy będziemy mogli znaleźć stare wydania lokalnych gazet w których możemy znaleźć wiele ciekawych informacji. Lokalne gazety mają to do siebie, że gromadzą wszelkie informacje dotyczące okolicy, czyli m.in. o inwestorach, którzy rozpoczynają prace w danej miejscowości, ogłoszenia kupna i sprzedaży, jak również wynajmu. Choć ten pomysł może wydawać się dziecinny i przywoływać na myśl seriale dla nastolatków, w których bohater próbuje rozwikłać zagadkę przesiadując w szkolnej bibliotece, to możemy się zdziwić, jak po kilku stertach przejrzanych gazet nagle ujrzymy w jednej zdjęcie naszego domu! Oczywiście zrobione 50 lat temu.

Przyjrzyj się posiadłości

Przyznajemy, że to może się wydawać równie dziecinnym pomysłem, ale… czy zaglądaliście w każdy kąt? Nie zawsze podczas remontu zajmujemy się wszystkimi pomieszczeniami, a już szczególnie dotyczy to ogrodu. Może czas dokładnie przyjrzeć się tej klapie w piwnicy lub sprawdzić, dlaczego uzyskujemy głuchy dźwięk stukając w jedną ze ścian? Może za nią kryje się np. sekretny schowek, a my nie znaleźliśmy nigdy sposobu, jak go otworzyć?

Zapytaj sąsiadów

Wprowadzając się do nowego domu, nowa jest dla nas również okolica – warto zapoznać się z sąsiadami. Oczywiście chodzi przede wszystkim o życzliwość, którą należy pielęgnować przebywając w jednej wspólnocie (w tym wypadku sąsiedzkiej). Coraz częściej zdarza się nam zapominać, że sąsiedzi to ludzie, tacy jak my, tylko mieszkający w innym domu i jeśli zabraknie nam cukru, a sklep będzie już zamknięty, to lepiej jest zapytać, niż upiec niesłodkie ciasto… Poza codzienną uprzejmością oraz sporadycznymi spotkaniami z sąsiadami lub poradami w razie potrzeby, możemy zapytać tych dłużej żyjących w okolicy, kto mieszkał w naszym domu wcześniej, jak ten budynek wyglądał i czy zmieniali się właściciele – oko sąsiada ma to do siebie, że widzi o wiele więcej, niż moglibyśmy sobie to wyobrazić!

Zadzwoń do dawnego właściciela

Jeśli szukamy informacji, które są nam przydatne podczas remontu lub chcielibyśmy dogłębnie znać stan budynku, możemy spróbować skontaktować się z poprzednim właścicielem, który powinien nam udzielić wszelkich informacji. Nie zapominajmy, że tak jak my teraz, poprzedni właściciel też mieszkał w tym domu i z pewnością darzy go sentymentalnym uczuciem. Zawsze możemy porozmawiać o historii tego miejsca. Kto wie, może babcia poprzedniego właściciela, która urodziła się w tym domu, była słynną poetką?

Napisz nową historię

dom w Wawrze Rustykalne domy od Marek Rytych Rustykalny
Marek Rytych

dom w Wawrze

Marek Rytych

Teraz, skoro znasz już przeszłość domu, czas na rozpoczęcie nowej karty w jego historii. To, jak zmienisz posiadłość i jak będziesz ją użytkować, za jakiś czas będzie zagadką do rozwiązania dla spadkobierców lub nowych właścicieli!

A jeśli nie chcesz odkupować domu, tylko wolisz go zbudować, ale nie wiesz jeszcze jak, to sprawdź kilka porad zawartych w tym artykule: Od fundamentu po sam dach, czyli budowa domu krok po kroku!

Chcielibyście poznać historię własnego domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu