Powiew przeszłości! Odkopanie historii własnego domu

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Powiew przeszłości! Odkopanie historii własnego domu

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
dom w Wawrze : styl , w kategorii Domy zaprojektowany przez Marek Rytych,Rustykalny
Loading admin actions …

Dziś przygotowaliśmy coś specjalnego dla poszukiwaczy przygód rodem z powieści w której głównym bohaterem jest Indiana Jones. Często odkupujemy dom i zastanawiamy się nad tym, jak go odnowić, zaaranżować, gdzie będzie sypialnia, a gdzie pokój dla gości. Jednak aby poczuć się jak u siebie, nie wystarczy zadbać tylko o komfortowe meble i dodatki przypominające nam wspaniałe chwile w życiu. Warto poznać przeszłość domu w którym mieszkamy. Czy są tu jacyś chętni na detektywistyczną przygodę?

Sprawdź dokumenty

Decydując się na kupno domu jednorodzinnego powinniśmy otrzymać od właściciela aktualny odpis księgi wieczystej, wypis z ewidencji gruntów, pozwolenie na budowę, projekt budowlany i protokoły odbiorów instalacji. Już po tych dokumentach będziemy w stanie co nieco wywnioskować. Jednak jak poznać prawdziwą historię domu, a nie tylko historię jego powstawania? Kto w nim wcześniej mieszkał? Czy może znajdziemy tajne skrytki? Czy dom stał od wieków i został przebudowany, ale dokumenty się nie zachowały?

Przejrzyj stare gazety

Projekty,  Domy zaprojektowane przez Z_Lab, Rustykalny

Z pewnością w publicznej bibliotece znajdującej się w dzielnicy będziemy mogli znaleźć stare wydania lokalnych gazet w których możemy znaleźć wiele ciekawych informacji. Lokalne gazety mają to do siebie, że gromadzą wszelkie informacje dotyczące okolicy, czyli m.in. o inwestorach, którzy rozpoczynają prace w danej miejscowości, ogłoszenia kupna i sprzedaży, jak również wynajmu. Choć ten pomysł może wydawać się dziecinny i przywoływać na myśl seriale dla nastolatków, w których bohater próbuje rozwikłać zagadkę przesiadując w szkolnej bibliotece, to możemy się zdziwić, jak po kilku stertach przejrzanych gazet nagle ujrzymy w jednej zdjęcie naszego domu! Oczywiście zrobione 50 lat temu.

Przyjrzyj się posiadłości

Przyznajemy, że to może się wydawać równie dziecinnym pomysłem, ale… czy zaglądaliście w każdy kąt? Nie zawsze podczas remontu zajmujemy się wszystkimi pomieszczeniami, a już szczególnie dotyczy to ogrodu. Może czas dokładnie przyjrzeć się tej klapie w piwnicy lub sprawdzić, dlaczego uzyskujemy głuchy dźwięk stukając w jedną ze ścian? Może za nią kryje się np. sekretny schowek, a my nie znaleźliśmy nigdy sposobu, jak go otworzyć?

Zapytaj sąsiadów

Wprowadzając się do nowego domu, nowa jest dla nas również okolica – warto zapoznać się z sąsiadami. Oczywiście chodzi przede wszystkim o życzliwość, którą należy pielęgnować przebywając w jednej wspólnocie (w tym wypadku sąsiedzkiej). Coraz częściej zdarza się nam zapominać, że sąsiedzi to ludzie, tacy jak my, tylko mieszkający w innym domu i jeśli zabraknie nam cukru, a sklep będzie już zamknięty, to lepiej jest zapytać, niż upiec niesłodkie ciasto… Poza codzienną uprzejmością oraz sporadycznymi spotkaniami z sąsiadami lub poradami w razie potrzeby, możemy zapytać tych dłużej żyjących w okolicy, kto mieszkał w naszym domu wcześniej, jak ten budynek wyglądał i czy zmieniali się właściciele – oko sąsiada ma to do siebie, że widzi o wiele więcej, niż moglibyśmy sobie to wyobrazić!

Zadzwoń do dawnego właściciela

Jeśli szukamy informacji, które są nam przydatne podczas remontu lub chcielibyśmy dogłębnie znać stan budynku, możemy spróbować skontaktować się z poprzednim właścicielem, który powinien nam udzielić wszelkich informacji. Nie zapominajmy, że tak jak my teraz, poprzedni właściciel też mieszkał w tym domu i z pewnością darzy go sentymentalnym uczuciem. Zawsze możemy porozmawiać o historii tego miejsca. Kto wie, może babcia poprzedniego właściciela, która urodziła się w tym domu, była słynną poetką?

Napisz nową historię

dom w Wawrze: styl , w kategorii Domy zaprojektowany przez Marek Rytych,Rustykalny
Marek Rytych

dom w Wawrze

Marek Rytych

Teraz, skoro znasz już przeszłość domu, czas na rozpoczęcie nowej karty w jego historii. To, jak zmienisz posiadłość i jak będziesz ją użytkować, za jakiś czas będzie zagadką do rozwiązania dla spadkobierców lub nowych właścicieli!

A jeśli nie chcesz odkupować domu, tylko wolisz go zbudować, ale nie wiesz jeszcze jak, to sprawdź kilka porad zawartych w tym artykule: Od fundamentu po sam dach, czyli budowa domu krok po kroku!

Chcielibyście poznać historię własnego domu?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd, Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu