Piękne ścieżki ogrodowe za małe pieniądze! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Piękne ścieżki ogrodowe za małe pieniądze!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Ogród w pigułce Kolonialny ogród od GREENERIA Kolonialny
Loading admin actions …

Ścieżki ogrodowe wcale nie muszą być drogie, aby dobrze wyglądać. Materiał, który na nie wybierzemy, powinien pasować do stylu naszego ogrodu. Bardziej kosztowne, pracochłonne ścieżki nie w każdym ogrodzie będą prezentowa się dobrze. Tańsze i łatwiejsze w wykonaniu ścieżki nierzadko sprawdzą się lepiej, zwłaszcza w tych ogrodach, w których właścicielom zależy na stworzeniu nieformalnej atmosfery. Wyglądają z reguły dużo naturalniej niż sztywno wytyczone, droższe ścieżki. Chociaż wszystko sprowadza się do stylu naszego ogrodu, tak jeśli zależy nam na trzymaniu się geometrycznie wytyczonego planu, to znajdziemy tańsze rozwiązania także i w tym kierunku.

Dlaczego w ogóle tworzenie ścieżek ogrodowych jest istotne? Dzięki ścieżkom możemy chodzić po ogrodzie nie depcząc roślin, nie potykając się o kamienie i ciernie. Wytaczając ścieżkę zapobiegamy naturalnemu wydeptaniu jej na naszych trawnikach. Chronimy się przed błotem, przed poślizgnięciem się. Oprócz tych praktycznych zastosowań ścieżki spełniają także funkcje estetyczne, sprawiają, że projekt ogrodu staje się kompletny, przydają mu uroku. Architekci krajobrazu zawsze wiedzą, jaka ścieżka ogrodowa najlepiej sprawdzi się w ogrodzie w naszym ulubionym stylu.

Oto pomysły profesjonalistów homify na ścieżki w ogrodzie, które nie nadwyrężą portfela!

Płyty betonowe

Ogród w pigułce Kolonialny ogród od GREENERIA Kolonialny
GREENERIA

Ogród w pigułce

GREENERIA

Nasz wybór ekonomicznych ścieżek ogrodowych rozpoczynamy nietypowo, bowiem właśnie od ścieżki ściśle geometrycznej, doskonale nadającej się do nowoczesnych ogrodów. Eksperci z Greenerii, zajmujący się architekturą krajobrazu oraz wnętrz, w ogrodzie przydomowym w Józefosławiu zaproponowali uszlachetnione płyty betonowe. Te popularne płyty zwane chodnikowymi są bardzo tanie, płytę nieuszlachetnioną kupić możemy już za ok. 5 zł, uszlachetniona kosztować nas będzie pomiędzy 7 a 8 zł. Ażurowe rozmieszczenie płyt ścieżki zapewnia nam dodatkowe oszczędności. Musimy jedynie podkopać miejsce pod płytę, nie stosujemy żadnego spoiwa. W ogrodzie przedstawionym powyżej wybrano płyty w kolorze białym, silnie kontrastujące z zielenią trawnika. Geometryczny kształt ścieżki prezentuje się zachwycająco! W naszych ogrodach możemy zdecydować się także na inne kolory czy nawet desenie imitujące droższy kamień naturalny.

Ścieżki z kamienia

Wkopane w ziemię płaskie kamienie to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy chcą zapewnić sobie maksymalny kontakt z naturą. Kamień może nawet nie być szlifowany, przez co może okazać się mniej stabilny zwłaszcza podczas deszczu. Za to będzie prezentował się znakomicie! Kamień, który z każdej strony okala trawa wygląda znakomicie. Obserwujemy tutaj podobny kontrast co w przypadku poprzedniego zdjęcia. Jeśli mieszkamy na obszarach wiejskich, kamienie znaleźć możemy sami i w ten sposób dodatkowo zaoszczędzić. Pamiętajmy jednak, że prezentujące się kusząco płaskie kamienie rzeczne nie powinny być wybierane z koryt rzek – może grozić to nawet ich wylaniem. Oszczędzajmy z głową!

Ścieżki z kamienia… i geometria

Nowoczesny ogród od Terra Nowoczesny

Nieregularny kamień naturalny sprawdzi się również w projektach z silniejszym akcentem na geometrię. Powyższy przykład doskonale to ilustruje. Granice wyłożonej płaskimi kamieniami ażurowej ścieżki zostały wyznaczone przez kwiatowe rabaty, które wyznaczają zdecydowane linie proste. W efekcie powstała naturalna ścieżka doskonała dla osób kochających porządek i dobrą organizację. Kamieni oraz płyt betonowych nie musi okalać trawa, możemy zdecydować się na innego typu roślinność, na przykład na mech. Dopracowanie takiej aranżacji będzie jednak droższe.

Żwir w ogrodzie

Żwir, czyli okruchowa skała osadowa o luźnej postaci, złożona z różnych skał i minerałów o średnicy większej niż 2 mm, jest bardzo popularnym materiałem do budowy ścieżek ogrodowych. Te najtrwalsze wykonywane są z podbudową oraz krawężnikiem. Nie musi to być jednak nasz przypadek. Wytyczenie ścieżki i wysypanie jej żwirem może okazać się jak najbardziej wystarczające. Jeśli na naszej ścieżce nie planujemy kłaść płyt betonowych bądź z kamienia, to pamietajmy, aby nie decydować się na żwir z kamienia rzecznego, który jest zaokrąglony. Im bardziej nieregularna powierzchnia, tym bardziej stabilny żwir.

Ścieżki z grysu

Choć bardzo podobny do żwiru, grys to tworzywo specjalnie łamane. Wygląda bardzo podobnie. Jego ostre krawędzie zapewniają doskonałą stabilizację podczas chodzenia. Wybierając ścieżkę z kruszywa powinniśmy mieć świadomość tego, że prawdopodobnie jej kamyczki już niedługo znajdą się wszędzie, szczególnie wtedy, kiedy w domu są dzieci. Z czasem kruszywa trzeba będzie dokupywać i dosypywać na ścieżkę.

Ścieżki drewniane

Party garden in Sevenoaks, Kent Nowoczesny ogród od Earth Designs Nowoczesny
Earth Designs

Party garden in Sevenoaks, Kent

Earth Designs

Jeśli naszym ulubionym materiałem jest drewno, to możemy zastanowić się nad jego wykorzystaniem także w charakterze ścieżek w ogrodzie. Drewniane panele będą funkcjonować w ten sam sposób co w przypadku tarasu. Wymagają dokładniejszego mocowania. Możemy jednak postawić także na deski z recyklingu, które z czasem będą oczywiście niszczały, ale w sposób, w jaki zadecydujemy. Inny popularny sposób wykorzystania drewna w ogrodzie? Ścieżki wysypywane korą drzew. Jest to sposób bardzo szybki i estetycznie przyjemny, chociaż niestety niezbyt trwały.

Ścieżki do ogrodu na spadku terenu

Wydaje się, że spadek terenu na działce może oznaczać tylko jedno – większe wydatki! Jakkolwiek budowa domu na nierównym podłożu faktycznie będzie nas sporo kosztować, tak budowa dróżek w naszym ogrodzie już niekoniecznie. Jak to możliwe? Oszczędzamy wtedy, kiedy rezygnujemy ze sztywnego projektu, kiedy nie wykorzystujemy spoiwa. Stopnie w ogrodzie możemy wykonać sami poprzez wykopanie ich w glebie, a następnie wzmocnienie podstopnicy z pomocą drewnianych belek czy też naturalnych kamieni. Tego typu schody oczywiście nie będą najtrwalsze, jednak okalać je będzie romantyczna atmosfera. Taka jak na powyższym zdjęciu.

Wytyczyć ścieżkę

Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2 Śródziemnomorski ogród od Pink Pug Design Interior Śródziemnomorski
Pink Pug Design Interior

Ogród w okolicach Skierniewic – 3,5 tys. m2

Pink Pug Design Interior

Nie zawsze istnieje potrzeba dodatkowego wzmacniania ścieżki, czasem wystarczy jedynie ją wytyczyć. Jeśli posiadamy duży ogród, to może okazać się, że budowa ścieżki w jego najdalszym zakątku będzie mijać się z celem. I tak nie będziemy jej używać w złą pogodę, a w dobrą nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy przespacerowali się po trawniku. Te trawiaste ścieżki mogą także być otoczone murkiem, rabatami z roślinnością. Sprawdzą się dobrze w ogrodach, gdzie rabaty wysypane są jasnym żwirem. Pamiętajmy, żeby każdą naszą decyzję podejmować analizując indywidualne cechy naszego ogrodu oraz nasz sposób jego użytkowania. 

Podoba Wam się takie naturalne rozwiązanie lecz nie wiecie Jak zasadzić nowy trawnik? Ten Katalog Inspiracji rozwieje Wasze wątpliwości!

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu