Niestandardowe sposoby na ozdobienie tradycyjnych schodów! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Niestandardowe sposoby na ozdobienie tradycyjnych schodów!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Rustykalny korytarz, przedpokój i schody od Staging Factory Rustykalny
Loading admin actions …

Wydawałoby się, że poza samą konstrukcją schodów i materiału z jakiego są wykonane, nic więcej nie jest w stanie wyróżnić w sposób szczególny tego ważnego, z punktu widzenia funkcjonalnego, elementu w domu. Owszem, schody mogą być dekoracyjne same w sobie, jednak za pomocą kilku trików można nadać im niecodziennego lub świeższego wyglądu. Wbrew pozorom, oprócz często przez nas prezentowanego oświetlenia (które zawsze powinno się przy nich znaleźć głównie z powodu bezpieczeństwa użytkowania), jest mnóstwo pomysłów na to, by udekorować i charakterystycznie wyróżnić nasze schody spośród wszystkich standardowych. Dlatego w tym artykule chcemy przedstawić Wam niektóre z nich. 

Zobaczcie pięknie podkreślone schody w Katalogu Inspiracji Schody w pełnym blasku! Zapraszamy!

Dywan

Bellevue, Harrow on-the-Hill Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od London Building Renovation Klasyczny
London Building Renovation

Bellevue, Harrow on-the-Hill

London Building Renovation

Dobrym pomysłem na podniesienie bezpieczeństwa korzystania ze schodów jest zamocowanie na ich stopnicach elementów, które zwiększą tarcie pod stopami. Mogą to być nakładki na schody, pojedyncze na każdym stopniu lub jak na powyższej propozycji, bardziej elegancka wersja dłuższego, wąskiego dywaniku. Ciągnie się on po całej długości schodów, ładnie i szczelnie oplatając każde załamanie. Najefektowniej wygląda na schodach jednobiegowych, ale na innych też dobrze się sprawdzi w roli funkcjonalnej i dekoracyjnej. 

Taki dywanik może też chronić powierzchnię schodów przed nadmiernym wytarciem w newralgicznym miejscu, jakim jest środek biegu schodowego.

Gradacja kolorów na balustradzie

kolorowe tralki od lululaj Rustykalny
lululaj

kolorowe tralki

lululaj

Balustrada to także część schodów. Ją natomiast można udekorować na wiele sposobów. Najszybciej przychodzącą nam na myśl metodą, jest użycie do tego farb. Kolorowe tralki balustrady zrobią wrażenie na domownikach i gościach. Można wziąć przykład z powyższej fotografii; wybrać pastelowe odcienie, by nie były zbyt nachalne lub zrobić coś w rodzaju gradacji koloru, czyli przechodzącego odcienia – od mocniejszej barwy do bardziej wyblakłej. Ten sposób może być też tańszy od poprzedniego, gdyż musimy kupić tylko jeden kolor plus białą farbę, która stopniowo będzie rozcieńczać poprzednie tony.

Zerknijcie na ciekawe propozycje w Katalogu Inspiracji Drewniane balustrady – którą wybrać?

Kolor na schodach

Schody można też pomalować na pewien kolor. Jeśli schody są wyeksponowane we wnętrzu, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na ich wygląd. Jeśli mamy niewyróżniające się, tradycyjne schody drewniane możemy je pomalować na mocny, wesoły kolor. Całe lub ich część, która nie jest narażona na ścieranie jak widać na powyższym przykładzie.

Dyskretne dekoracje

Na schodach bez balustrady, otwartych na pomieszczenie poustawiać można dekoracje. Najlepiej jednego rodzaju i większych rozmiarów, by nie zginęły we wnętrzu i nie plątały się pod nogami oraz nie stwarzały zagrożenia przy przechodzeniu. To pomysł na ozdobę schodów, który możemy zrealizować w mig!

Co na podstopnicach?

Podstopnice to powierzchnia schodów, prostopadła do poziomej powierzchni stopni. Wchodząc po schodach bardzo dobrze je widzimy, a że innego zajęcia poza patrzeniem, podczas wchodzenia po schodach nie wykonujemy, to warto je ciekawie udekorować! Jest to powierzchnia, której niestety nie poświęca się uwagi i szczególnego zainteresowania – niesłusznie, gdyż to miejsce idealne na ozdobę nie tylko schodów, ale też całego wnętrza. Co może się na nich znaleźć? Czytajcie poniżej!

Zobaczcie najciekawsze i najbardziej oryginalne schody w Katalogu Inspiracji Spiralne schody, od których kręci się w głowie!

Tapeta

ferm LIVING Image Photos od ferm LIVING Skandynawski
ferm LIVING

ferm LIVING Image Photos

ferm LIVING

Na podstopnicach można przykleić tapetę. Najlepiej we wzór powtarzający się, aby schody wyglądały spójnie. Natomiast jeśli zechcemy przykleić grafikę, która jest rozległa, pamiętajmy o tym, by ciąć w jednym miejscu i nie robić ubytków w obrazie, tak aby był idealnie przechodzący. Nasz mózg poskleja te puzzle w jedną całość, a my będziemy zachwyceni efektem!

Naklejki i motto

Łatwiejszym sposobem na udekorowanie podstopnic jest przyklejenie na nich zwykłych naklejek. Jednak zastanówmy się nad ich wyborem. Takich naklejek można szukać w sklepach z tapetami lub najłatwiej w Internecie. Mogą to być najzwyklejsze naklejki, jednak dobrze będą się prezentować tylko te, większych rozmiarów. Co powiecie na takie delikatne piórka, które zainspirują nas do lekkiego wspinania się na szczyt?

Kolejnym pomysłem na ekstrawaganckie podstopnice są hasła, motta, sentencje, które zapisane od dołu w górę mogą przekazywać szczególną dla właściciela treść. Takie rzeczy można bez problemu wykonać samemu przy użyciu standardowych pisaków, ale jeśli zależy nam na precyzji, można wyciąć szablony liter z papieru, na którym wcześniej wydrukowaliśmy motto.

Chorągiewki

British Union Jack Bunting Wall Stickers Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od homify Nowoczesny
homify

British Union Jack Bunting Wall Stickers

homify

Kolejnym łatwym pomysłem na ozdobę schodów są chorągiewki. Na cienkim sznureczku można zamocować takie lub inne dekoracje na schody. Jest wiele pomysłów. Na przykład zdjęcia z polaroidów? Przy takiej opcji musimy wziąć pod uwagę szerokość stopni, by nie zahaczać stopami o te ruchome dekoracje. Można pomóc sobie taśmą klejącą dla pewności. 

Dekoracje na sznureczku są łatwo wymienne, więc można je dostosowywać do okazji, na przykład do świat lub nawiązując do pór roku.

Który pomysł podoba Wam się najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu