Wilgoć w murze - jak to się stało i jak można temu zapobiec?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Wilgoć w murze – jak to się stało i jak można temu zapobiec?

A.D. A.D.
Industrialna piwnica win od Ilaria Mora Industrialny
Loading admin actions …

Zniszczona lub źle ułożona izolacja przeciwwilgociowa albo przeciwwodna może sprawić, że mury domu niczym gąbka zaczną chłonąć wodę z różnych źródeł. Na pewno widzieliście niekiedy ciemne skupiska plam na ścianach, przy suficie lub w narożnikach pomieszczeń. Wyglądają nieestetycznie ale to nie jest ich największy problem. Są to ogniska pleśni, których przyczyną jest właśnie nadmierna wilgoć.  Pleśnie w domu wydzielają mikotoksyny, które stanowią duże zagrożenie dla zdrowia. Alergie, choroby reumatyczne czy układu oddechowego to tylko niektóre skutki przebywania w zawilgoconych murach. Oprócz tego, że wilgoć niekorzystnie wypływa na zdrowie ludzi, obniża wytrzymałość ścian i sprawia, że zmniejsza się trwałość okładzin z płyt gipsowo – kartonowych i tynków. Zawilgocony dom trudniej jest też ogrzać, bo przez mokre mury ucieka więcej ciepła. Jeśli i Was dotyka ten problem zacznijcie walczyć z nim już dziś. Podpowiemy Wam jak to skutecznie i szybko zdobić.

Wilgoć w piwnicy

Wilgoć w piwnicy to udręka wielu mieszkańców domów i bloków. Błędy, z których wynika ta niedogodność pojawiają się często już w projekcie. Ściany i podłoga piwnicy powinny mieć izolację przeciwwilgociową. W razie potrzeby, jeśli piwnica może być – choćby tylko podczas burzy – zalewana wodą, dom należy otoczyć drenażem. Odprowadza on nadmiar wody z gruntu i zmniejsza ciśnienie wody napierającej na ściany fundamentowe. Odprowadza również spływającą z dachu wodę deszczową, a wiosną – wodę z topniejącego śniegu. Wilgoć objawia się na różne sposoby: niekiedy na ścianach i podłodze wilgotnej piwnicy widać krople wody. Czasami są to kałuże wody na podłodze oraz zacieki, których przyczyną jest woda wypływająca ze szczelin i pęknięć ścian. Tylko znając źródła wilgoci, możecie wykonać skuteczne osuszanie piwnicy lub zmniejszyć jej zawilgocenie. Jeśli ich nie znajdziecie i zajmiecie się tylko skutkami, wilgoć będzie ciągle powracać. 

Przyczyny nadmiernej wilgoci

Istnieje 5 głównych rodzajów wilgoci występującej w budynkach. Każdy z nich ma inne przyczyny i wymaga innego sposobu osuszania. Aby skuteczne pozbyć się wilgoci trzeba najpierw rozpoznać jej rodzaj oraz przyczyny występowania. Rodzaje wilgoci kwalifikujemy według podstawowych przyczyn jej powstawania takich jak: zalanie, podciąganie kapilarne czyli wilgoć od ziemi, kondensacja pary wodnej, podwyższona higroskopijność materiałów budowlanych, roboty wykończeniowe lub remontowe w tym także źle wykonana wentylacja. Proces usuwania wilgoci zacznijcie od usunięcia przyczyny zawilgocenia. Bezie trzeba prawdopodobnie naprawić rury lub urządzenia AGD, wykonać odpowiednie zabezpieczenie murów przed wilgocią, poprawić wentylację lub zreperować przeciekający dach – wszystko zależy od przyczyny podmakania murów.

Wilgoć na parterze

Wzornictwo Yo2 designs od Wzorywidze.pl Nowoczesny
Wzorywidze.pl

Wzornictwo Yo2 designs

Wzorywidze.pl

I tutaj przyczyn pojawienia się zawilgoceń może być wiele. Najczęstsze z nich to wadliwie wykonane izolacje przeciwwilgociowe fundamentów i ścian. Wpływ na pojawienie się wilgoci ma również niedostateczne ocieplenie ścian lub ich newralgicznych elementów. Woda może zalewać ściany gdy są uszkodzone rynny, a do wnętrz dostaje się przez nieszczelne okna. System wentylacji też nie jest obojętny – gdy jest zatkany lub wadliwie zaprojektowany zaraz można to odczuć i zobaczyć. Efektem jest nadmierna wilgoć pomieszczenia a w dalszej konsekwencji pojawienie się pleśni i grzybów. Aby przeciwdziałać zawilgoceniu murów należy zadbać o usuwanie nadmiaru wilgoci. Zwłaszcza z takich pomieszczeń, które ze względu na swoją funkcję, tej wilgoci mają dużo czyli kuchnia, łazienka czy pralnia.

Wilgoć z wnętrza domu

Niektóre pomieszczenia w domu są w większym stopniu niż pozostałe narażone na gromadzenie się wilgoci. Podczas gotowania, prania czy kąpieli wytwarzana jest ogromna ilość wilgoci w postaci pary wodnej. W kuchni czy łazience można zastosować osuszacze domowe, które  obniżają ilość pary wodnej oraz likwidują przykry zapach. Tym samym likwidują problem pleśni i grzybów. W pralniach i suszarniach też mogą być przydatne. Pochłaniają nadmiar pary wodnej, skracają czas suszenia i zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów. Takie urządzenia są wręcz niezbędne w pomieszczeniach remontowanych – przyspieszają proces wysychania parkietu, farby czy tynku podczas przeprowadzanych prac.

Piękna, inspirująca i nowoczesna łazienka ze zdjęcia to projekt SEGMENTOPONTO4.

Zapobieganie wilgoci

Nowoczesna kuchnia od homify Nowoczesny

Pralnie, kuchnie czy łazienki są szczególnie narażone na działanie wilgoci. Jeśli mają być wykończone płytkami ceramicznymi, warto pod nimi zrobić przeponę wodochronną. Jeśli płytki nie są przewidziane lub gdy będą ułożone tylko do pewnej wysokości, pozostała część ścian i sufit powinny być pomalowane farbami wodoodpornymi. Farby tego typu zawierają w sobie pewną dawkę środków hydrofobowych, które zatrzymują wilgoć, dzięki czemu ta nie przedostaje się w głąb ścian. Przed położeniem płytek w łazience, kuchni lub pralni, fragmenty ścian szczególnie narażonych na działanie wody i podłogę można pokryć ciekłą folią hydroizolacyjną. W narożnikach ścian smarowanych folią trzeba ułożyć specjalne taśmy wzmacniające z włókna poliestrowego powleczonego kauczukiem. Lepiej zapobiegać niż później walczyć z nadmiarem wilgoci, gdyż jest to trudne i niestety dosyć kosztowne. Więcej na ten temat przeczytacie w tym tekście: Wodoodporna podłoga – tak unikniesz wielkiego problemu!

Osuszanie ścian

Wnętrze w stylu Country! Rustykalny salon od Seart Rustykalny
Seart

Wnętrze w stylu Country!

Seart

Jedną z prostszych i popularnych metod pozbywania się wilgoci jest osuszanie kondensacyjne. Polega ono na suszeniu powietrza w pomieszczeniach przez skroplenie zawartej w nim pary wodnej. W wyniku tego obniża się znacznie wilgotność względna powietrza, a wilgoć zawarta w murze – odparowuje. Następnie powietrze zasysane jest przez wentylator i przesyłane na oziębiający parownik. Tu następuje kondensacja pary wodnej. Kondensat zbiera się w zbiorniku, skąd pompa odprowadza go do kanalizacji. Osuszacze kondensacyjne działają skutecznie w temperaturze od 0° do +40°C. Są bardzo skuteczne, ale ich wydajność nie jest stała: zależy od temperatury i wilgotności pomieszczenia. Najlepiej pracują przy wysokiej temperaturze: 30 stopni Celsjusza i wysokiej wilgotności – 80%. W takich warunkach ich wydajność jest nawet 4 razy lepsza niż wydajność innych urządzeń tego typu. Ze względu na wbudowany mechanizm, osuszacze kondensacyjne są dość duże i ciężkie.

Czy i Was dotknął kiedyś taki problem?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu