Deszczówka - jak ją wykorzystać? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Deszczówka – jak ją wykorzystać?

homify.Pl homify.Pl
Rural Garden Nowoczesny ogród od Bestall & Co Landscape Design Ltd Nowoczesny
Loading admin actions …

Prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie żyć bez wody i płacimy za nią duże pieniądze. Człowiek średnio dziennie zużywa około 80 litrów wody, z czego jedynie około 5 litrów na cele spożywcze. Większość wykorzystuje się na kąpiel, mycie naczyń, mycie podłóg, podlewanie roślin, itd. Spłuczkę w toalecie też napełniamy wodą. Teraz, wyjrzyjmy za okna i zobaczmy jak wyglądają nasze ogrody. Stoi w nich fontanna podłączona do systemy wodociągowego? Zastanówmy się jednak nad tym troszkę głębiej. Deszcz to też woda! Dlaczego tego nie wykorzystać? W dzisiejszym świecie, w którym otaczają nas mury, asfalt i cegła, w świecie, w którym płacimy za wodę, nawet tą niepitną, doszło do tego, że odprowadzamy deszczówkę do kanalizacji, ponieważ nie ma ona możliwości naturalnego wchłonięcia się poprzez asfalt. Brak odpowiedniego drenażu może się okazać poważnym problemem dla naszej nieruchomości. Skoro i tak musimy odprowadzać deszczówkę, dlaczego nie zrobić tego w kreatywny i ekonomiczny sposób? Wyobraźmy sobie ile rzeczy możemy zrobić przy użyciu deszczówki. 

W jaki sposób ją zebrać i przechowywać, oto jest pytanie! Nic trudnego. Wystarczy zbiornik, większy lub mniejszy, ustawiony pod rynną. Możemy też zdecydować się w studzienkę odprowadzającą wodę do zbiornika podziemnego. Inną alternatywą jest otwarty zbiornik. Zbiorniki wody deszczowej mogą dodać naszemu ogrodowi uroku. Nie musimy się bać, że zniszczymy pracę ogrodnika, wręcz przeciwnie!

Dlaczego warto zbierać wodę deszczową?

Lion Head Water Fountain Wiejski ogród od Unique Landscapes Wiejski
Unique Landscapes

Lion Head Water Fountain

Unique Landscapes

Jak już wspomniałam, na co dzień używamy ogromne ilości wody. Deszczówka często w ogromnej mierze z rynien trafia do kanalizacji, za co też płacimy. Pomyślmy więc o naszym budżecie. Czy nie warto zaoszczędzić trochę pieniędzy wydawanych na coś, czego dostarcza nam Matka Natura? Szczególnie, że w Polsce na brak deszczu nie możemy narzekać. Po drugie, woda opadowa jest miękka, przez co doskonale nadaje się do prania – wymaga użycia mniejszej ilości detergentów, nie zostawia osadów z kamienia w toalecie – jeżeli podłączona do spłuczki, a także i przede wszystkim, jest bardzo dobra dla roślin. Podłączenie deszczówki pod instalację wodno kanalizacyjną, tak aby można nią napełniać spłuczkę w toalecie lub pralkę wymaga wiele pracy i dużej inwestycji w odpowiednią instalację. Jednak nie musimy od razu porywać się na tak duże wyzwania. Może na początek zadbajmy o użycie deszczówki w naszym ogrodzie. Jeżeli mamy fontannę lub ozdobny zbiornik wodny w ogródku, napełniając go skorzystajmy z deszczówki.

Duży zbiornik wodny

Duże przedsięwzięcie wymaga dużego zbiornika. Ale kto powiedział, że zbiornik na deszczówkę musi znajdować się pod ziemią? Duży, murowany silos na wodę to zdecydowanie bardzo ciekawy dodatek do dużej posiadłości. W tym przypadku, ciężko powiedzieć, żeby był to element ozdobny ogrodu, ale raczej część składowa nieruchomości. Trzeba przyznać, że jest to dość imponująca część.

Tak ogromny zbiornik pozwala na wykorzystanie deszczówki do większych celów niż tylko podlewanie kwiatów lub mycie podłogi. Odpowiednia instalacja pozwala na wykorzystanie wody opadowej w domu.

Otwarty zbiornik

ZBIORNIK NOWOCZESNY ze ścianą wodną w systemie WATER FALL od Ogrodowa Sceneria Nowoczesny
Ogrodowa Sceneria

ZBIORNIK NOWOCZESNY ze ścianą wodną w systemie WATER FALL

Ogrodowa Sceneria

Zbieranie się wody opadowej może okazać się szkodliwe dla naszej nieruchomości. Dlatego tak ważne jest odpowiednie jej odprowadzenie. Szczególnie w miastach, spotykamy się z problemem stojącej wody, która nie ma jak wchłonąć się w ziemię przez warstwę betonu. Jednak podobny problem dotyczy również działek poza miastem. Interwencja człowieka w środowisko sprawia, że wody opadowe często nie mają gdzie odejść, przez co fundamenty nieruchomości są podtapiane, a cała konstrukcja traci na stabilności. Dobrym pomysłem jest stworzenie swego rodzaju zbiornika retencyjnego. Oczywiście, w skali jednej działki mowa tu o oczku wodnym, lub bardziej nowoczesnej formie otwartego zbiornika, jaki widzimy na zdjęciu. Dodatkowy element dekoracyjny w postaci fontanny sprawia, że całość jest niezwykle szykowna i nie zdradza swojej prawdziwej natury. Taki zbiornik nie tylko doda naszemu ogrodowi elegancji i uroku, ale również będzie niezwykle funkcjonalny! Z powodzeniem możemy wykorzystać zebraną tu deszczówkę do podlewania rabatek lub kwiatów w domu, i nie tylko.

Kaskady

Deszczówkę możemy wykorzystać jako cudowny element dekoracyjny naszego ogrodu! Wystarczy odpowiednio poprowadzić rynny, stworzyć kilka stopni w naszej konstrukcji i pozwolić wodzie spływać wyznaczonym korytem. Oczywiście, odpowiedni mechanizm pomp może wprawić wodę w ruch, tworząc cykl zamknięty. Taka dekoracja to wspaniały element dodatkowy, który pojawi się w naszym ogródku w porach podeszczowych. Jeżeli woda ma wyrzeźbić w naszym ogrodzie swoje koryta, to lepiej zawczasu się przygotować i kontrolować ten proces.

Studnie

Jedną z najlepiej znanych metod magazynowania deszczówki są studnie! Woda z rynien doprowadzana jest do odpowiednio przygotowanej studzienki, gdzie jest w bezpieczny sposób magazynowana. Żeby korzystać z deszczówki magazynowanej w studni możemy albo postawić na wiaderka spuszczane na linie, albo zainstalować system pomp. Na zdjęciu widzimy, że pompa w stylu rustykalnym nadaje ogrodowi niezwykłego uroku. Nawet jako element dekoracyjny, jest to świetny sposób na wypełnienie pustej przestrzeni w ogrodzie. Decydując się na pompę możemy wybierać spośród milionów beczułek, wiaderek, waz i kani, do których woda będzie pompowana. Gliniana waza sprawdza się idealnie i dopełnia aranżacji!

Wykorzystanie zadaszenia

od homify Klasyczny

To, gdzie będziemy magazynować deszczówkę to jeden z elementów, o które powinniśmy zadbać. Jednak zanim będziemy mogli wodę opadową gdziekolwiek magazynować, pomyślmy o tym, w jaki sposób ją zbierzemy. Najbardziej oczywistą odpowiedzią jest: odpływ rynien spod dachu naszej nieruchomości. Jak najbardziej, największą ilość deszczówki zbierzemy dzięki odpowiedniemu systemowi rynien i rur przy dachu, jednak możemy poszerzyć ten zakres o dodatkowe elementy zadaszeniowe i połączyć przyjemne z pożytecznym. Zadaszenie alejki prowadzącej do wejścia domu pozwoli nam w deszczowe dni suchą stopą przejść przez ogród, a odpowiednio ukierunkowane tekstylia, plastik lub panele wykorzystane przy tworzeniu zadaszenia pozwolą na zbieranie wody i magazynowanie jej w wybranym miejscu. Połączenie przyjemnego z pożytecznym jest zawsze świetnym rozwiązaniem.

Jeżeli interesują Was różne sposoby na zadaszenie tarasu i miejsc relaksu w ogrodzie, mam dla Was 10 propozycji, które na pewno Was zachwycą!

W jaki sposób magazynujecie i wykorzystujecie deszczówkę? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami!
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu