Jak utrzymać bezpiecznie w domu babcię i dziadka z demencją?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak utrzymać bezpiecznie w domu babcię i dziadka z demencją?

AGNIESZKA ŁYSAK AGNIESZKA ŁYSAK
Nowoczesne domy od bdmp Architekten & Stadtplaner BDA GmbH & Co. KG Nowoczesny
Loading admin actions …

Nie ma wątpliwości co do tego, że babcia i dziadek są niezwykle ważnymi członkami każdej rodziny. Niestety wraz z wiekiem niektórzy z nich zaczynają cierpieć na demencję. Objawia się ona problemami z pamięcią. Początkowo zaczyna się od dość niewinnych sytuacji. Osoby starsze zapominają, gdzie położyli swoją ulubioną książkę, czy też okulary. Niestety zazwyczaj takie sytuacje przeradzają się w o wiele poważniejsze, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu ukochanego dziadka i babci. Nie od dziś wiadomo, że osoba cierpiąca na demencję potrafi zapomnieć nawet kim są jej najbliżsi. W takiej sytuacji koniecznie musicie podjąć takie kroki, by zapewnić starszym osobom pełne bezpieczeństwo. Dzisiaj razem z naszymi ekspertami postaramy się Wam podpowiedzieć na co powinniście zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury!

Zapytajcie swoją babcię i dziadka, dlaczego sami opuszczają sami dom

Pierwszy, podstawowy krok, który należy zrobić, jeżeli mieszkacie z osobą, która cierpi na demencję jest przeprowadzenie spokojnej rozmowy z ukochanym dziadkiem, czy też babcią. Zapytajcie dlaczego sami opuszczają dom. Wytłumaczcie im dlaczego niezwykle ważne jest to, by informowali Was o swojej chęci wyjścia na dłuższy spacer. Osoby starsze muszą wiedzieć, że mają w każdym momencie w Was oparcie i mogą zgłosić się do Was z każdą swoją potrzebą. Niektórzy z nich uważają się za obciążenie dla swoich bliskich, dlatego podejmują różnorodne działania bez wiedzy innych domowników. Uświadomcie im, że mogą na Was liczyć w każdej sytuacji!

Kontrolujcie czas, kiedy Wasi najbliżsi idą do łazienki

Jeżeli chcecie, by Wasza babcia i dziadek cierpiący na demencję byli bezpieczni, kontrolujcie czas, kiedy idą oni do łazienki. Czasami może zdarzyć się sytuacja, że zabłądzą po drodze i przypadkowo uderzą się o drzwi innego pokoju, co może mieć tragiczne skutki. Sprawdzajcie na bieżąco ile czasu upłynęło, czy jest to dziesięć minut, czy dwadzieścia. Porównajcie to ze średnim czasem, który zazwyczaj spędzają na wizycie w łazience i jeżeli znacząco przekracza on normę – koniecznie interweniujcie! Ostrożności nigdy za wiele!

Pozwólcie im spacerować w czasie dnia

Jeżeli w Waszym domu mieszka osoba z demencją niezwykle ważne jest pozwolić jej spacerować w trakcie dnia. Osoby starsze potrzebują dużego kontaktu z przyrodą i świeżym powietrzem, dlatego nie możecie tego bagatelizować! Jeżeli macie chwile czasu – wybierzcie się z Waszym ukochanym dziadkiem, czy babcią na krótki spacer wokół domu. Przysporzy im to dużo frajdy, a Wy będziecie mieć pewność, że macie ich na oku! Zorganizujcie taką trasę, która nie przysporzy im kłopotów, a dostarczy dużo pozytywnych bodźców.

Ukryjcie klucze

Niezwykle ważnym elementem każdego mieszkania są klucze do drzwi wejściowych. Mieszkając z osobami z demencją należy bezwzględnie wszystkie takie akcesoria przechowywać w bezpiecznym miejscu. Czasami starsze osoby mogą mieć pomysł, by wyjść na chwilę do znajomego z sąsiedniego domku i zabrać ze sobą klucze. Zazwyczaj takie pomysły nie kończą się dobrze. Zorganizujcie specjalne miejsce, gdzie będziecie przechowywać klucze, a z pewnością nie będziecie tego żałować.

Zainstalujcie alarm przy drzwiach

Bardzo praktycznym elementem w każdym domu, gdzie mieszka osoba z demencją jest alarm. On w prosty sposób może zasygnalizować Wam kiedy ukochana osoba bez Waszej zgody będzie chciała opuścić wspólny dom. Obecnie na rynku jest wielu fachowców, którzy profesjonalnie zajmują się tego typu zabezpieczeniami, więc mieszkając z osobami z demencją warto w nie zainwestować.

Spędzajcie więcej czasu wspólnie w jednej przestrzeni

Musicie pamiętać o tym, że osoby z demencją wciąż mają uczucia, dlatego nie należy odseparowywać ich od reszty członków rodziny i kierować do domu starców. Czasami wystarczy poświęcić im nieco więcej uwagi, porozmawiać na luźne tematy, a oni sami zaskoczą Was swoją wiedzą! Osobom z demencją brakuje pamięci, jednak podczas konstruktywnej rozmowy z bliskimi potrafią sobie przypomnieć szczegóły ze swojego życia o których nie mieliście pojęcia. Pamiętajcie, by nie przekreślać  najbliższych z demencją, ponieważ oni potrafią być prawdziwym skarbem całej rodziny.

Szukacie innych inspiracji związanych z aranżacją domu? Sprawdźcie koniecznie:

Warszawski apartament pełen klasy!

W jaki sposób Wy zapewnilibyście bezpieczeństwo w swoim domu osobom z demencją?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu