Jakie są możliwości energooszczędnego budynku? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jakie są możliwości energooszczędnego budynku?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Pond House_Passive House (Passivhaus) Nowoczesne domy od Forrester Architects Nowoczesny
Loading admin actions …

Domy pasywne, domy bioklimatyczne, domy inteligentne, domy ekologiczne, domy energooszczędne… Tak wiele jest definicji, które warto znać! Dlaczego? Ponieważ wiedza na temat nowoczesnych architektonicznych rozwiązań może przynieść nam wiele korzyści: mieć zbawienne skutki dla środowiska, ułatwić nam użytkowanie przestrzeni oraz zapewnić nam oszczędności. W dzisiejszym Katalogu Inspiracji skupimy się właśnie na tej ostatniej z korzyści, przemawiającej nie tylko do naszych ekologicznych ideałów, ale także do naszych kieszeni! Będziemy bowiem mówić o domach energooszczędnych, inaczej niskobudżetowych. W tego typu budynkach zużycie energii jest znacznie mniejsze od tego w domach tradycyjnych, a co za tym idzie, ich użytkowanie jest odczuwalnie tańsze i do tego przyjazne dla środowiska.  

Jesteście ciekawi co jest istotne przy budowie domu energooszczędnego? Jakie możliwości on daje? Zapraszamy do lektury i poznania projektów od naszych najlepszych architektów!

Energooszczędność od dnia zero

Podczas budowy energooszczędnego domu to pod ideę energooszczędności podporządkowuje się wszystko inne. Nie powinniśmy najpierw zastanawiać się, jak chcemy, aby wyglądało nasze przyszłe gniazdko, a potem myśleć w jaki sposób można sprawić, by stało się bardziej przyjazne środowisku i naszemu portfelowi. Sama bryła budynku będzie determinować to, czy nasz plan się powiedzie. Powinna być ona zwarta, dopasowana do klimatu konkretnej lokalizacji. Co mamy na myśli? Przyjrzyjmy się konkretnemu przykładowi. 

Na powyższym zdjęciu widzimy Casa SDLV znajdującą się na Morzu Karaibskim. Willa ta posiada prestiżowy certyfikat LEED – Leedership in Energy and Environmental Design. Za projekt odpowiada studio Sanzpont, które zaprojektowało bryłę zwieńczoną lekkim skosem spadów dachu. W tropikalnym klimacie uniemożliwiają one równomierne nagrzanie się całej płaszczyzny dachu oraz pomagają zebrać wodę deszczową. Roślinność pod oknami to nie tylko piękna dekoracja, pełni niezwykle istotną, praktyczną funkcję. Takie rozwiązanie ochładza powietrze, zanim wejdzie ono do wnętrza. Tarasy wraz ze spektakularnym zadaszeniem drugiego piętra uniemożliwiają promieniom słońca na bezpośrednie wdarcie się do wnętrza.

Zafascynowani? Koniecznie zajrzyjcie do tego Katalogu Inspiracji i poznajcie lepiej tę rezydencję: Prawdziwa perła wśród domów jednorodzinnych!

Mały dom

Pond House_Passive House (Passivhaus) Nowoczesne domy od Forrester Architects Nowoczesny
Forrester Architects

Pond House_Passive House (Passivhaus)

Forrester Architects

Budując i żyjąc energooszczędnie z pewnością często będziemy musieli odpowiedzieć sobie na wydawałoby się proste pytanie: czy naprawdę tego potrzebuję?. Najważniejsza kwestia, przy której powinniśmy je sobie zadać to wielkość naszego budynku. Każdy chyba marzy o ogromnej rezydencji, miejscu, gdzie będzie mógł zrealizować wszystkie swoje marzenia, nie tylko wnętrzarskie. Kto z nas jednak ostatecznie zdecydowałby się na jej budowę, gdyby rzeczywiście miał taką możliwość? Mniejszy projekt to mniejsze zużycie energii podczas budowy, podczas użytkowania – mniejsza przestrzeń do nagrzania lub schłodzenia.

Wykorzystać promienie słońca

Wykorzystanie kolektorów słonecznych w domach energooszczędnych jest coraz częstszą praktyką, jednak to nie ich obecność będzie decydować o tym, czy budynek będzie można uznać za energooszczędny czy nie. Zawsze jednak w projekcie wykorzystać należy słońce, jako niekończące się źródło energii. W miarę możliwości budynek powinno się postawić tak, aby promienie słoneczne jak najdłużej ogrzewały największą jego część. Mówimy tutaj oczywiście o projektach dopasowanych do polskich warunków klimatycznych, w tropikach przed zbytnim nasłonecznieniem czasem będziemy wręcz uciekać! Wracając do Polski – wszelkie ogromne przeszklenia zachować należy na fasadę od strony południowej. W ten sposób lepiej dogrzejemy i doświetlimy wnętrze. Pamiętajmy, że energooszczędność to nie tylko ciepło – staramy się ograniczyć także zużycie energii wykorzystywanej do oświetlenia.

Zanim przejdziemy dalej, dodajmy jeszcze, że prezentowany powyżej dom od Pracowni Projektowej Archipelag to budynek niskoenergetyczny o zużyciu energii użytkowej do ogrzewania i wentylacji poniżej 40 kWh/m²rok, dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jeśli chcielibyśmy wznieść taki na naszej działce, to za projekt musielibyśmy zapłacić 2600 zł.

Wybór okien do energooszczędnego budynku

Przez okna do wnętrza wchodzi światło i ciepło, które jednak jednocześnie potrafi przez nie uciekać w zimne dni. Każdy chyba wie, co oznacza wyrażenie, że ciągnie od okna. Dlatego też powinniśmy wybrać produkt od takiego producenta, który zapewni nam jego odpowiednie parametry. Im większe okno, tym niższy powinien być jego współczynnik przenikania ciepła U. Nowoczesne ramy okien nierzadko posiadają obecnie wkładki termoizolacyjne, a pomiędzy taflami szkła znajduje się próżnia. Nie zapominajmy także o szczelności drzwi! Mówiliśmy o tym, że te największe przeszklenia warto zaprojektować od dużo lepiej nasłonecznionej strony południowej. Logicznie, od strony północnej preferowane są małe okna, minimalizujące ewentualne straty ciepła. Warto włączyć tę wiedzę do rozwiązania problemu ochrony prywatności mieszkańców, od strony południowej projektując taras, od północnej główne wejście.

Inteligentna technologia

Dom energooszczędny w najprostszych słowach to taki, w którym oszczędza się energię. Nie postawimy znaku równości pomiędzy nim a domem inteligentnym, jednak wprowadzenie do naszych wnętrz inteligentnych rozwiązań może wpłynąć na ocenę całości projektu jako energooszczędnego. Na przedstawionych powyżej schodach zamontowano sensory ruchu, co nie tylko pomaga nam ograniczyć zużycie energii, ale także jest niezwykle praktyczne podczas nocnych wycieczek. Pod noskami stopni zainstalowano oczywiście taśmę LED. Tutaj każdy szczegół jest przemyślany, nie bez powodu odpowiedzialne za projekt studio architektury Zrobym z Mińska nazwało go Energohouse.

Wentylacja i ogrzewanie

Schoolmasters Nowoczesny salon od build different Nowoczesny
build different

Schoolmasters

build different

Mechaniczna wentylacja to kluczowy system w domach energooszczędnych. Z zerowym lub minimalnym zużyciem energii zapewniamy sobie ogrzewanie powietrza. Na powyższym zdjęciu widzimy dom, w którym udało wprowadzić się system wentylacji pasywnej dzięki temu, że jego centralną część domu pokryto ciekawym dachem: od frontu i od ogrodu prostym, w centrum dwuspadowym. Ogrzewanie zapewnia tutaj z kolei piec na biomasę, co jest rozwiązaniem ekologicznym i tanim, bowiem koszt biomasy porównywalny jest do ceny węgla. Dodajmy jeszcze do tego, że ten dom jednorodzinny wybudowany został z
prefabrykatów, a zatem z oszczędnością energii i maksymalnym ograniczeniem odpadów. Znajdziemy w nim także rozwiązania inteligentne.

Materiały

DOM ZE SŁOMY od KOZIEJ ARCHITEKCI Nowoczesny
KOZIEJ ARCHITEKCI

DOM ZE SŁOMY

KOZIEJ ARCHITEKCI

Budowla energooszczędna może zostać wzniesiona z różnych materiałów. Powyżej prezentujemy projekt studia Koziej Architekci z Łodzi. Proponują oni dom realizowany w technologi strawbale z drewnianą konstrukcją nośną. Wypełnienie ścian stanowią tutaj kostki słomy wykończone od zewnątrz tynkiem wapiennym, a od wewnątrz glinianym. W efekcie powstaje dom energooszczędny o doskonałym mikroklimacie!

Izolacja przegród i mostki termiczne

DOM ZAMYKANY Nowoczesne domy od KOZIEJ ARCHITEKCI Nowoczesny
KOZIEJ ARCHITEKCI

DOM ZAMYKANY

KOZIEJ ARCHITEKCI

W budynkach energooszczędnych ’izolacja przegród' to podstawa. Co kryje się za tą tajemniczo brzmiącą nazwą? Przegrody budowlane to inaczej dachy, stropy i ściany – czyli praktycznie wszystko! Dobrym materiałem do izolacji mogą być różne materiały drewnopodobne, które jednocześnie potrafią wprowadzić do wnętrz przyjemny mikroklimat. Skoro o izolacji mowa, to na jakąkolwiek się zdecydujemy, kluczową sprawą będzie traktowanie projektu całościowo. Jeśli pozwolimy sobie na beztroskie podejście do tzw. mostków termicznych, to całe nasze wysiłki zmierzające w kierunku wzniesienia domu energooszczędnego spełzną na niczym. Jak już wspominaliśmy, bryła budynku powinna być zwarta, co znacząco ograniczy straty ciepła.

W przedstawionym powyżej projekcie termoizolacyjności sprzyjają również rozwiązania architektoniczne w postaci stref buforowych, zamykanego ganku i tarasu, swoje znaczenie będą miały także zamykane okiennice, które doskonale odpowiadają formie okna.

Czy Wasze domy są energooszczędne? Co było dla Was najważniejsze przy ich projektowaniu oraz realizacji?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu