Dlaczego miałbym żyć na parterze? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Dlaczego miałbym żyć na parterze?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Rustykalne domy od HUGA ARQUITECTOS Rustykalny
Loading admin actions …

Budując dom lub rozglądając się za odpowiednim do kupienia, musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań, a jednym z nich jest to, czy chcemy, aby dom był piętrowy. Oczywiście w przypadku większych rodzin lub osób które po prostu uwielbiają przestrzeń, bardziej prawdopodobny będzie wybór domu z piętrem, jednak postaramy się przybliżyć, dlaczego dom parterowy też jest świetnym rozwiązaniem. Biorąc pod uwagę domy przyszłości, są one raczej małe, ergonomiczne i odpowiednio zagospodarowane, a dodatkowo wykorzystują odnawialne źródła energii. 

Ogród

Zdecydowanym plusem domu parterowego jest jego bezpośrednie połączenie z ogrodem. Jeśli pokusimy się o wielkoformatowe okna, to możemy być pewni, że do wnętrza przedostanie się duża ilość światła a widok na ogród będzie zachwycać o każdej porze roku. Tworząc dom na tej samej płaszczyźnie, będziemy mogli wychodzić wprost do ogrodu lub na taras, mając wrażenie, że po prostu przechodzimy do dalszej, integralnej części naszego domu. Ogród to nasza oaza spokoju i miejsce w którym możemy odpocząć, dlaczego by nie stworzyć z niego drugiego salonu?

Rachunki

Drugim powodem przemawiającym za domem parterowym są niższe rachunki. Oczywiście dom parterowy nie oznacza jednocześnie mniejszej powierzchni od tego piętrowego, ale z reguły przestrzeń jest lepiej zagospodarowana i po prostu nieco mniejsza. Zupełnie inną kwestią jest koszt budowy, który możemy podłączyć pod rachunki, choć raczej jest to jednorazowa opłata podczas budowy domu. Z pewnością dom parterowy wyniesie nas po prostu mniej – poza tym możemy zainwestować w solary, które pozwolą nam na przetwarzanie energii słonecznej, a dzięki temu oszczędzimy na elektryczności i przyczynimy się do lepszego stanu środowiska.

Brak schodów i windy

Domy parterowe nie wymagają od nas montowania schodów lub w niektórych przypadkach nawet windy i nie jest to po prostu stworzenie możliwości łatwiejszego poruszania się po domu dla wszystkich domowników, ale przede wszystkim ogromna pomoc w przypadku osób starszych i dzieci. Jak wiemy schody wymagają pewnej koordynacji ruchowej oraz wysiłku fizycznego – dla niektórych może to być zbyt duże wyzwanie stające się codzienną uciążliwością. Oczywiście innym rozwiązaniem jest winda, jednak jej montaż jest skomplikowany i drogi, rzadko spotykamy ją w prywatnych domach.

Dwa wejścia do domu

Możemy stworzyć dwa niezależne wejścia do domu, które będą prowadzić do różnych pomieszczeń, ale jednocześnie znajdować się na tej samej płaszczyźnie. Przykładowo jedno wejście od strony bramy, a drugie od ogrodu – wyjście na taras lub chociażby otwarta kuchnia na ogród. Dzięki temu będziemy mogli poczuć to połączenie z naturą i ogromną przestrzeń jaką mamy wokół siebie. Jeśli lubimy czuć taką swobodę, to ten dom jest stworzony dla nas!

Mniej remontów

DOM W WARSZAWIE NA BIAŁOŁĘCE Nowoczesne domy od Nowak i Nowak Architekci Nowoczesny
Nowak i Nowak Architekci

DOM W WARSZAWIE NA BIAŁOŁĘCE

Nowak i Nowak Architekci

Skoro mamy mniejszą przestrzeń, w dodatku nie musimy się obawiać, że łazienka na piętrze nas zaleje, zdecydowanie będziemy mieć mniejszy kłopot z remontami. Zamiast zastanawiać się nad wyburzeniem ściany, będziemy mogli po prostu to zrobić – o ile nie narazimy stropu, ale nie musimy się przejmować tym, że nad nami jest jeszcze jedno piętro i taka decyzja mogłaby źle wpłynąć na konstrukcję domu. 

Zwiększone ryzyko włamania – czy to prawda?

PROJEKT DOMU Ralf G1 – nowoczesny i energooszczędny dom do 100 m² Nowoczesne domy od Pracownia Projektowa ARCHIPELAG Nowoczesny
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

PROJEKT DOMU Ralf G1 – nowoczesny i energooszczędny dom do 100 m²

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

To zdecydowanie mit! Dom narażony jest na włamania niezależnie od tego, czy jest piętrowy, czy parterowy. W obu przypadkach należy się odpowiednio zabezpieczyć i zainstalować system antywłamaniowy. Pamiętać o roletach, gdy wychodzimy z domu i zamknięciu wszystkich drzwi, jak i okien. Z tego względu zastanawiacie się nad oknami wielkoformatowymi, czy może lepiej postawić na mniejsze przez które na pewno żaden rabuś nie przejdzie? Sprawdźcie wady i zalety takich okien tutaj: Wielkoformatowe okna – wady i zalety. Odpowiednie zabezpieczenie pozwoli nam na montaż takich okien, jakie chcielibyśmy mieć. 

To, czy dom jest parterowy, nie ma żadnego znaczenia dla złodzieja. 

Chcielibyście mieszkać w domu parterowym?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu