Drzwi przesuwne? Obowiązkowo w każdym domu! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Drzwi przesuwne? Obowiązkowo w każdym domu!

homify.Pl homify.Pl
Nowoczesne okna i drzwi od MOVI ITALIA SRL Nowoczesny
Loading admin actions …

Jeżeli nasz dom jest przestronny i duży, kwestia przestrzeni zabieranej przez tradycyjne drzwi na zawiasach z pewnością nie spędza nam snu z powiek. Co innego, gdy nasza rezydencja jest raczej filigranowych rozmiarów. Drzwi przesuwne to strzał w dziesiątkę dla wszystkich tych, którym przestrzeni nigdy zbyt dużo. Otwarte drzwi, które zajmują pół pokoju już nigdy więcej nie będą powodem frustracji! Podobnie, jak sytuacje, gdy nie możemy drzwi otworzyć na oścież, bo przeszkadza w tym jakieś łóżko, biurko, czy szafa. Czas postawić na swobodę, czas postawić na drzwi przesuwne!

Zalety: efektywne wykorzystanie przestrzeni

Drzwi przesuwne to takie, które nie otwierają się w tradycyjny sposób lecz są, jak sama nazwa wskazuje, po specjalnych szynach przesuwane w bok. W ostatnich latach znacząco zyskały na popularności na rynku europejskim. Główną zaletą drzwi przesuwnych jest minimalizacja zajmowanej przestrzeni zarówno podczas ich otwierania, jak i zamykania. Dzięki temu nie stanowią one praktycznie żadnego ograniczenia przy aranżowaniu pomieszczenia, do którego przynależą. Nie są przeszkodą ani dla biurka, ani dla najokazalszego łoża. W ich obrębie bez zbędnych komplikacji można usytuować wiele przedmiotów i mebli. Dzięki drzwiom przesuwnym przestrzeń danego pomieszczenia wydaje się ponadto znacznie większa. Dodatkowo, drzwi przesuwne to rozkosz dla wszystkich, którzy nie znoszą odgłosu trzaskania. Dźwięk wydawany przez drzwi przesuwne podczas ich otwierania i zamykania jest łagodny i miły dla ucha.

Zalety: regulacja ilości światła

Drzwi przesuwne to nie tylko efektywne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki drzwiom przesuwnym samym w sobie, ale także dzięki różnym ich wzorom, bez trudu można regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Jeżeli pragniemy odpocząć odrobinę w pomieszczeniu przyciemnionym, wystarczy drzwi zamknąć. Jeżeli pragniemy, aby pokój był dobrze oświetlony, wystarczy drzwi otworzyć albo zdecydować się na przykład na jakiś wzór z wbudowanym okienkiem, jak na zdjęciu. Takie okienko pozwala ponadto na dyskretne obserwowanie i nadzorowanie sytuacji mającej miejsce w sąsiednim pokoju, w tym przypadku dziecięcym. Co więcej, drzwi przesuwne nie blokują przestrzeni w mieszkaniu. Gdy są otwarte, a zatem niewidoczne, z kilku pomieszczeń robi się jedno. Takie drzwi to szczególnie dobry pomysł na połączenie kuchni z jadalnią. Ciekawym rozwiązaniem byłoby także zamontowanie drzwi całkowicie wykonanych ze szkła. Wówczas widoku na sąsiednie pomieszczenie nic by nie zaburzało, jednak o regulację ilości światła byłoby trudniej.

Z jakiego materiału drzwi przesuwne?

Sliding frameless glass doors od Ion Glass Nowoczesny Szkło
Ion Glass

Sliding frameless glass doors

Ion Glass

Drzwi przesuwne wykonywane są z różnych materiałów. Mając na uwadze przestrzeń oraz kwestie oświetleniowe, najczęściej produkuje się je z aluminium lub drewna, ewentualnie ze szkła. Istotnym ich elementem jest szyna, zwykle ze stali, dzięki której możliwe jest otwieranie i zamykanie drzwi. Choćby nie wiadomo jak trudną decyzją byłby wybór odpowiednich drzwi przesuwnych, to i tak warto się na nie zdecydować. Ich zalety przyćmiewają zalety drzwi tradycyjnych, skrzydłowych. Zawsze ciekawie i elegancko prezentują się drzwi szklane, które są bardzo pomocne również przy zachowaniu otwartości przestrzeni. Otoczenie ich jasnobrązową ramą, jak na zdjęciu, to strzał w dziesiątkę. Przytulności i ciepła domostwu dodają jednak drzwi drewniane.

Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe

od homify Wiejski

Kiedy myślimy o drzwiach przesuwnych, w naszej głowie zwykle ukazuje się obraz drzwi jednoskrzydłowych, otwieranych za pomocą pchnięcia w lewą lub prawą stronę. Jednak czasami bywa i tak, co unaocznia załączone zdjęcie, że drzwi przesuwne mają dwa skrzydła – jedno przesuwane w prawą, drugie w lewą stronę. Drzwi ze zdjęcia, nazywane poprawnie rozsuwanymi, zaprojektowała i wykonała niemiecka firma Lignum Schreinerei GMBH. Są to drzwi proste, ale jednocześnie stylowe. Na ich elegancję wpłynęło bez wątpienia połączenie szkła oraz drewna pomalowanego na biało. Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku, gdy w swojej rezydencji posiadamy przestronną salę jadalnianą połączoną otwartym planem z kuchnią lub salonem. Taki rozstaw pomieszczeń oraz zaproponowane na zdjęciu drzwi to zdecydowanie odrobina tak niezbędnego w każdym domu luksusu.

Trudny wybór: drzwi przesuwne typu zewnętrznego, czy wewnętrznego?

Zgodnie z miejscem montażu szyny drzwi przesuwne można podzielić na drzwi typu zewnętrznego oraz drzwi typu wewnętrznego. Pierwsze z nich, drzwi typu zewnętrznego, nie cieszą się zbyt wielką popularnością, gdyż wieńcząca je szyna jest całkowicie widoczna. Jej eksponowanie sprawia wrażenie, że drzwi otacza bałagan. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na drzwi tego typu, najlepiej, aby szyna kolorystycznie współgrała z barwą ściany, w której zamontowane są drzwi. Chcą oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, zwłaszcza, gdy jesteśmy miłośnikami porządku i ładu, powinniśmy postawić na drzwi przesuwne typu wewnętrznego z szyną ukrytą w ścianie. Z drugiej strony, choć dzięki takiemu rozwiązaniu nic nie zaburzy już czystej i eleganckiej atmosfery domu, kwestią istotną jest grubość ścian. W zbyt wąską ścianę szyny nie można wbudować. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania.

Kolor pokoju a drzwi przesuwne

Klasyczna łazienka od homify Klasyczny

Drzwi przesuwne dostępne są w różnych kolorach. Jeżeli nie wiemy, która z barw będzie najodpowiedniejsza, spójrzmy na podłogę lub ściany znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi. Kolor drzwi powinien z nimi współgrać. Ostatnio, z racji tego, że coraz modniejszy staje się styl skandynawski, w przypadku montażu drzwi drewnianych stawia się na ich naturalną barwę, a farby odkłada się na bok. Drewniane dodatki zawsze dodają pomieszczeniu stylu oraz elegancji. W przypadku drewna nie obowiązuje zasada o dopasowywaniu jego barwy do barwy przyległych ścian, czy mebli. Czyż widoczna na zdjęciu łazienka nie zawdzięcza drzwiom swojego wyjątkowego charakteru? Drewno i biel to idealne zestawienie. Jeżeli zdecydujemy się jednak na tak ciemny odcień drewna, zniewalający nasz wzrok, warto sięgnąć również po elementy szklane, które zapewnią oczom odrobinę relaksu.

Drzwi przesuwne, które emitują światło

Drzwi tradycyjne, na zawiasach, zabierały nam dotąd wiele przestrzeni. Ale już dłużej nie musi tak być, zwłaszcza w małych domach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Drzwi przesuwne widoczne na zdjęciu zamontowano właśnie w niewielkiej rezydencji. Nie tylko przyczyniło się to do zaoszczędzenia miejsca i optycznego powiększenia pomieszczeń. Łącząc ze sobą drewno i matowe szkło osiągnięto niepowtarzalny efekt wizualny. Taka gra świateł jest z pewnością miła dla oka wszystkich domowników, jak i nie tylko.

A co Wy sądzicie o drzwiach przesuwnych?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu