Media domowe w inteligentnym wydaniu!

A.D. A.D.
A Truly Smart Home: Hata Smart Home, Finite Solutions Finite Solutions Nowoczesny salon
Loading admin actions …

Rozwiązania inteligentnych systemów sterowania domem wydają się tak doskonałe, że aż nierealne – jak z filmu science fiction. Kilka kliknięć w smartfona, nawet z drugiego końca świata, może podkręcić temperaturę w domu, włączyć światło czy nakarmić zwierzęta. Do tego ma szereg innych zalet poprawiających bezpieczeństwo oraz obniżających koszty eksploatacji domu. Dodatkowo system jest tak elastyczny, że dopasujecie go do swoich potrzeb i wykorzystacie tylko tam gdzie wydaje się Wam niezbędny. Inteligentne rozwiązania automatyki pełnią rolę mózgu domu. Integrując poszczególne urządzenia w jeden system, optymalizują ich pracę oraz dostosowują do potrzeb każdego domownika. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o inteligentnych domach to jest to najwyższa pora aby dowiedzieć się więcej na temat ich zalet!

Inteligentny dom czyli wszystko pod kontrolą

Lista procesów, które można zautomatyzować w domu, jest tak duża jak ludzka wyobraźnia. Jeżeli inwestor ma wyobraźnię i oczywiście środki, to można zintegrować właściwie wszystko. Zacznijmy od prostej automatyki domowej – oświetlenie, bramy, żaluzje, urządzenia domowe, otwieranie okien, podlewanie ogrodu, audio – to dziś podstawowe zadania. Ta lista może być uzupełniona o zintegrowane zarządzanie, czyli pełne sterowanie systemem wentylacji i rekuperacji z ogrzewaniem i chłodzeniem powietrza, basenem, zużyciem mediów, zarządzaniem odnawialnymi źródłami energii (ogniwami fotowoltaicznymi, małymi turbinami wiatrowymi, kolektorami słonecznymi), zbieraniem i analizą tych wszystkich danych w dowolnym czasie. Te typowe zadania to jedno ale system może wykonywać także bardzo niestandardowe zlecenia np. automatyczne opróżnianie szamba czy karmienie psa i kota z możliwością podglądu przez internet. Innymi słowy inteligentny dom panuje nad większością obowiązków i wykonuje je za domowników. A to tylko jedna z jego licznych zalet!

Bezpieczeństwo

System alarmowy to podstawowy sposób zabezpieczenia twojego domu i dobytku przed nieproszonym gościem. Wyjący alarm zazwyczaj wystarczy by odstraszyć złodzieja. Ale złodzieje to tylko jedno z zagrożeń dla Waszego domu.  Zintegrowane zarządzanie przyda się w sytuacji, gdy podczas nieobecności domowników pęknie rura, rozszczelni się instalacja gazowa, czy dojdzie do przegrzania instalacji. System inteligentnego domu zarządzający budynkiem oprócz poinformowania użytkowników o zaistniałym zdarzeniu np. o zalaniu, będzie w stanie w takiej sytuacji automatycznie zamknąć główny zawór dopływu wody do budynku i powstrzymać proces bez udziału człowieka. Podobnie może być w przypadku wszelkich innych stanów zagrożenia życia czy zdrowia domowników. Oprócz stanów krytycznych istnieją jeszcze inne, na przykład przegrzanie kominka czy paneli solarnych, które wprawdzie nie powodują wprost zagrożenia życia i nie muszą prowadzić do dużych zniszczeń, jednak mogą być powodem awarii. Inteligentna instalacja przez podłączone aktory, takie jak pompy awaryjne czy obwody zrzutu ciepła, doprowadzi do rozwiązania problemu i niezależnie poinformuje o tym domowników.

Minimum obowiązków

Inteligentny dom - system zarządzania instalacjami, Inteligentny Budynek Polska Inteligentny Budynek Polska Skandynawski salon dom inteligentny,knx
Inteligentny Budynek Polska

Inteligentny dom – system zarządzania instalacjami

Inteligentny Budynek Polska

System domu inteligentnego pozwala racjonalizować zużycie prądu i energii cieplnej. Oszczędność energii odbywa się samoczynnie, bez Waszego udziału. Budynek inteligentny kontroluje bowiem jej zużycie i nie dopuszcza do marnotrawstwa a tym samy wykonuje za Was wiele obowiązków. Wyłączy światło w tych pomieszczeniach, w których nie ma nikogo a także zmniejszy ogrzewanie, gdy odnotuje wzrost temperatury na zewnątrz lub w pomieszczeniach. W godzinach nocnych wyłączy wszelkie oświetlenie zarówno w środku jak i na zewnątrz, zasłoni rolety. W ogrodzie też ułatwi Wam wiele. Funkcja zautomatyzowanego podlewania wodą deszczową działa tak, że system reaguje, kiedy zbiornik z deszczówką jest pełny. Steruje podlewaniem ogrodu w sekcjach: rośliny i trawnik oraz drzewa. Sami ustalacie częstotliwość podlewania ale  kiedy nie ma takiej potrzeby, a zbiornik z deszczówką się przepełnia, system uruchamia pompę – woda jest odprowadzana np. do oczka wodnego.

Instalacja

O sterowaniu budynkiem inwestor musi pomyśleć już przed budową domu i w jej trakcie. Na etapie układania instalacji elektrycznej należy rozprowadzić dodatkowy przewód. Kabel powinien być doprowadzony do miejsc, gdzie będą gniazda i łączniki, oraz w pobliże planowanych urządzeń elektrycznych. Po otynkowaniu ścian jest już za późno na układanie kabli – wymagałoby dodatkowego wkłuwania się w ścianę. System inteligentnego sterowania jest sprawą kosztowną więc jeśli nie stać Was na niego w momencie budowy możecie jedynie zainwestować w instalację a gotowy system dokupić w przyszłości. Samo okablowanie to koszty około 500-1500 zł w zależności od metrażu. Na etapie prac instalacyjnych trzeba wiedzieć, czym będziecie chcieli sterować w budynku dlatego potrzebny Wam będzie dobry projekt inteligentnych instalacji.

Oszczędność

Automatyka ułatwia racjonalne wykorzystanie energii w domu i mieszkaniu. W domach, w których instalujemy systemy automatycznego sterowania i monitoringu, nie ma mowy o niepotrzebnych stratach energii. Mieszkańcy mogą odpowiednio programować ogrzewanie czy oświetlenie, dostosowując je do swoich potrzeb. Jeśli nie ma ich w domu, system optymalizuje prace urządzeń grzewczych i wyłącza te niepotrzebnie pracujące. W godzinach nocnych, gdy mieszkańcy śpią – obniża temperaturę, wyłącza oświetlenie, zasłania rolety. Intensywność ogrzewania dostosowuje do zmieniającej się pogody. Takie rozwiązania będą standardowe w każdym domu już za kilka lat, ponieważ zgodnie z wymogami unijnymi budynki powstające po 2020 r. mają charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. A korzyści finansowe związane z mniejszym zużyciem energii to jeden z ważniejszych czynników zachęcających do inwestowania w energooszczędne rozwiązania.

Przeczytajcie również: 6 rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę budując dom energooszczędny!

Inteligentna rozrywka

A Truly Smart Home: Hata Smart Home, Finite Solutions Finite Solutions Nowoczesny salon
Finite Solutions

A Truly Smart Home: Hata Smart Home

Finite Solutions

Smart TV to nowość w dziedzinie rozrywki. Dzięki nim możecie rzecz jasna obejrzeć interesujące programy w bardzo dobrej jakości, ale od niedawna wprowadzane są także do nich dodatkowe funkcje – korzystanie z internetu, portali społecznościowych, Skype’a, a także obsługa odbiornika nie tylko pilotem, lecz również smartfonem. A co najciekawsze system inteligentnego domu może być sterowany z każdego TV wyposażonego w złącze HDMI. W praktyce oznacza to, że kiedy oglądacie film a ktoś dzwoni do drzwi to obraz telewizora pokazuje widok z kamery przed domem, automatycznie włączają się światła zewnętrzne a Wy za pomocą pilota otwieracie furtkę. Inteligentną rozrywkę zapewni Wam także funkcja multiroom audio. Umożliwia słuchanie ulubionej muzyki przemieszczając się po domu. Kiedy wchodzicie do kuchni, głośnik kuchenny włącza się a odbiornik nadaje muzykę. Po Waszym wyjściu wszystko cichnie. Czujniki obecności umieszczone w każdym pomieszczeniu wykrywają ruch i aktywują muzykę. Co więcej! W sytuacji kryzysowej np: pożaru, wszystkie urządzenia audio nadadzą określony komunikat, by chronić domowników.

Jeśli jesteście zainteresowani systemem inteligentnego domu koniecznie skontaktujcie się z Inteligentny Budynek Polska. To jeden z liderów branży automatyki w Polsce – od ponad 13 lat kompleksowo realizuje systemy inteligentnego domu. Na swoim koncie mają kilkaset inteligentnych instalacji w Polsce i Europie.

Czy i Wam marzy się taki dom z przyszłości?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu