Ile będzie kosztował mnie dom? | homify

Ile będzie kosztował mnie dom?

mszpakowska mszpakowska
homify Nowoczesne domy
Loading admin actions …

To pytanie zadaje sobie każdy, kto zamierza rozpocząć budowę własnego domu lub waha się pomiędzy kupnem gotowego domu lub mieszkania a rozpoczęciem budowy. Z czym musimy się liczyć i ile kosztuje budowa domu tak naprawdę? Wszystko zależy od tego jakiej wielkości chcemy mieć dom, ilu mamy domowników, czy wolimy duże przestrzenie, czy wystarczą nam mniejsze pokoje, a może chcemy jedną przestrzeń wspólną? W rzeczywistości największe koszty nie są związane z wykończeniem domu, a z samym dojściem do tzw. stanu deweloperskiego. Jednak budowa domu nie jest już tak kosztowna jak mogłoby się zdawać. Nawet jeśli będziemy musieli zainwestować nieco więcej niż planowaliśmy, to możemy być pewni, że dzięki zastosowaniu ekologicznych materiałów, sporo będziemy w stanie zaoszczędzić w trakcie eksploatacji.

Zaczynamy od projektu

Tak naprawdę to właśnie w głównej mierze od projektu będzie zależało, ile kosztuje budowa domu marzeń. Nie dotyczy to tylko kosztów projektu, ale przede wszystkim jego realizacji. Powierzchnia użytkowa, liczba kondygnacji i kształt bryły bezpośrednio wpływają na mniejszy lub większy koszt budowy domu. Wybierając projekt możemy albo zdecydować się na już gotowy, których ceny zaczynają się od 3 tysięcy złotych albo możemy pokusić się o projekt indywidualny, jednak musimy pamiętać, że taka usługa będzie nas kosztowała kilka razy więcej niż w przypadku gotowego projektu. 

Jeżeli planujemy dom parterowy z użytkowym poddaszem, to projekt tego typu jest najtańszy w porównaniu do złożonych i niesymetrycznych budowli.

Niestety to, ile kosztuje budowa domu, nie opiera się wyłącznie na projekcie i jego realizacji. Musimy liczyć się również z kosztem skompletowanej dokumentacji, która musi przedstawiać mapę sytuacyjno-wysokościową, warunki przyłączenia wszystkich mediów, informacje dotyczące zagospodarowania terenu i warunków zabudowy. Zebranie wszystkich dokumentów to koszt rzędu kilku tysięcy złotych i musimy się ze wszystkim uporać jeszcze zanim przystąpimy do jakiejkolwiek realizacji projektu.

Stan surowy

To ile kosztuje budowa domu, jak już wspomnieliśmy, zależy od wielu czynników. Po uporaniu się z całą dokumentacją i z gotowym projektem, wreszcie możemy przystąpić do działania. Prace rozpoczynamy od ogrodzenia terenu budowy i wylania fundamentów, co pochłania kolejne wydatki. Nie warto też oszczędzać na tzw. robociźnie, ponieważ jak wiadomo, fundamenty są podstawą dla naszego domu, więc zarówno materiały, jak i wykonanie powinno być na wysokim poziomie.

Zakładając, że przestrzeń użytkowa naszego domu będzie mieć 100 metrów kwadratowych, to za samo położenie fundamentów wraz z materiałami zapłacimy w zaokrągleniu 25 tysięcy złotych. Oczywiście zależy to od jakoś materiałów, cennika firmy budowlanej i wielu innych czynników. Jednak przyjmując, że dom powstaje ze średniej jakości materiałów – taka będzie cena w przybliżeniu.

Czas na instalacje

Wreszcie nasz dom przypomina dom, a nie tylko plac budowy. Przed nami jeszcze sporo pracy, ale coraz bliżej spełnienia marzeń. Na tym etapie musimy liczyć się z kolejnymi wydatkami – nie możemy oszczędzać na instalacjach. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o instalację wodno-kanalizacyjną, czyli podłączenie bieżącej wody, wszystkich toalet, umywalek, wanny i prysznica, Następnie musimy zadbać o instalację elektryczną – w tym celu należy zatrudnić odpowiedniego fachowca, który zadba o przyłącza elektryczne. Zostaje jeszcze instalacja grzewcza i montaż grzejników. Ten etap jest równie indywidualny jak i poprzednie, ale możemy założyć, że całość instalacji uda nam się zrealizować za 30 tysięcy złotych.

Energooszczędnie

Jeżeli jesteśmy na etapie instalacji, to warto zastanowić się nad założeniem np. solarów słonecznych na dachu, dzięki którym będziemy w stanie zaoszczędzić na energii i ogrzewaniu. Domy energooszczędne są coraz częściej wykonywane, ponieważ jest to inwestycja, która po kilku latach się zwraca.

Koszt wykończenia

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje budowa domu, nie kończy się na fundamentach i postawieniu ścian nośnych. Do tego dochodzi również koszt elewacji i wykończenia. Etap wykończeniowy, który obejmuje tynkowanie, montaż parapetów, posadzki i podłogi oraz elewację domu, może nas kosztować około 30 tysięcy złotych, o ile doliczymy do tego robociznę. Jeśli nie boimy się remontów i majsterkowania, to możemy się podjąć wykonania niektórych prac, dzięki czemu zaoszczędzimy nawet kilka tysięcy. Na tym etapie sumując wszystkie poprzednie wydatki, nasza inwestycja wyniesie około 150-160 tysięcy złotych. Przypominamy, że są to ogólne wyliczenia uwzględniające materiały budowlane średniej jakości.

Wyposażenie domu i ogród

Mając już wreszcie ukończoną budowę, możemy podjąć się aranżacji wnętrz. Oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji i takie kwestie, jak dobór ścian, czy materiałów wykończeniowych, które mają przede wszystkim podkreślić stylizację, zależą od indywidualnych upodobań, a co za tym idzie – kosztów realizacji. Jednak warto mieć na uwadze, że niektóre prace, które teraz są zdecydowanie lżejsze w porównaniu do poprzednich etapów, możemy wykonać sami, tak jak chociaż malowanie ścian i montowanie mebli. Nie jest nam do tego potrzebny fachowiec, a dzięki temu będziemy mogli nieco zaoszczędzić.

Stawiając dom powinniśmy zaplanować również ogród, który będzie rozwijał się z roku na rok. Jako że jest to inwestycja stała, to zasadzenie młodych drzewek, które będą rosły przez lata, możemy zrobić tuż po wybudowaniu domu. Poza tym po tak ciężkim okresie, wreszcie będziemy mogli wypocząć na naszym własnym trawniku, a do tego podziwiać nasz dom marzeń.

Alternatywa – gotowe domy

Jeżeli chcemy mieć własny dom, ale cały etap jego budowania wcale nas nie interesuje, to dobrym wyjściem jest zakup domu prefabrykowanego, czyli wcześniej przygotowanego. Taki dom jest zazwyczaj ekologiczny i energooszczędny. Zamiast wylewać fundamenty i stawiać ścianki działowe, otrzymujemy dom, który po transporcie i montażu, jest gotowy, abyśmy się do niego wprowadzili. Ceny takich domów są zazwyczaj o wiele wyższe niż koszt budowy domu, ale ta inwestycja się zwraca, ze względu na energooszczędność domu. Kilka  gotowych domów można znaleźć w tym artykule: Gotowe domy – kilka przykładów!

Jaki dom chcielibyście wybudować

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu