Stwórz ogród, który przyczynia się do ekosystemu | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Stwórz ogród, który przyczynia się do ekosystemu

A.D. A.D.
Klasyczny ogród od Landscapes & Cie Klasyczny
Loading admin actions …

Ekologia powoli opanowuje różne dziedziny życia – i bardzo dobrze. Moda na nią jest niezwykle pożyteczna i dobroczynna.  Na co dzień zastanawiamy się co zrobić aby żyć jak najbardziej w zgodzie z naturą a swoją obecnością na świecie nie szkodzić przyrodzie wokoło. Segregujemy śmieci, oddajemy makulaturę, baterie, żarówki do specjalnych pojemników, oszczędzamy wodę i energię. Czemu nie pójść o krok dalej i nie spróbować stworzyć swojego własnego ekologicznego ogródka, który przyczyni się do ekosystemu i będzie przydatny zwierzętom, ptakom i owadom? To wcale nie jest takie trudne. Musicie jedynie przestrzegać kilku zasad. W pierwszej kolejności należy zrezygnować ze sztucznych nawozów i wszelkiej szkodliwej chemii. Równie ważne jest kreowanie odpowiedniego środowiska stanowiącego atrakcyjny teren dla zwierząt. Zobaczcie jak to zrobić – Homify przychodzi z pomocą właśnie teraz w pierwszych dniach wiosny gdyż jest to idealny czas na planowanie zmian w ogrodzie!

Korzystaj z lokalnej roślinności

Lokalna roślinność jest dostosowana do lokalnego ekosystem dlatego w naturalny sposób go tworzy i pasuje do niego. Najłatwiej znosi warunki pogodowe panujące na danym terenie a także stanowi doskonałe schronienie dla zwierząt i owadów zamieszkujących to miejsce. Ogród ekologiczny powinien być w jak największym stopniu samowystarczalny dlatego Wy jako ekologiczni ogrodnicy powinniście samodzielnie rozmnażać rosnące w nim rośliny, produkować naturalne nawozy i w sposób naturalny dbać o ochronę roślin przed szkodnikami i chorobami. Jeżeli jest to konieczne, pozostałe, potrzebne rzeczy kupujcie i sprowadzajcie od regionalnych producentów. Czasami wystarczy pójść na spacer na pobliską polanę czy łąkę i przynieść sobie stamtąd starannie wykopaną sadzonkę jakiegoś zioła czy rośliny. W ten sposób będziecie mieć gwarancję, że roślina dobrze czuje w się na danym terenie.

Kompost – ekologiczny nawóz

Kompost jest dobrym i naturalnym nawozem  a także doskonałym sposobem na wykorzystanie odpadów roślinnych. Jest tanią i łatwą do uzyskania alternatywą dla obornika. Warto w swoim ogrodzie zbudować najprostszy kompostownik i wykorzystywać nawóz kompostowy do uprawy roślin. Dzięki kompostowaniu organiczne odpady można przekształcić w cenny nawóz – zupełnie za darmo. Wystarczy jedynie trochę pracy i odrobina cierpliwości. Resztki roślinne oraz inne materiały nadające się do kompostowania pojawiają się w domu i w ogrodzie przez cały rok. Świetnie do tego nadaje się ścięta trawa, liście, resztki roślin, chwasty, owoce, zużyte resztki herbaciane, popiół i szary papier. Możemy sami wykonać kompostownik lub posłużyć się gotowym produktem. Ostatnio popularne w sprzedaży są gotowe termokompostowniki plastikowe. Można je kupić w centrach ogrodniczych, marketach budowlanych lub zamówić przez internet. Dzięki zamkniętej formie zapewnia on stabilną wilgotność. Powietrze dochodzi do materii organicznej poprzez otwory w ściankach kompostownika. Plastikowe ścianki podczas słonecznej pogody nagrzewają się przyspieszając proces kompostowania. W czasie ciepłej pogody trwa ono zaledwie kilka tygodni.

Oczko wodne stanowi wodopój dla ptaków i owadów

Otoczone roślinami oczko wodne przyciąga uwagę i zdobi otoczenie. Wprowadza nastrój relaksu i uspokaja. W upalne dni poprawia mikroklimat ogrodu i daje wrażenie chłodu. Można je zrobić samemu. Jeżeli zdecydujecie się na jego budowę udajcie się wcześniej do specjalistycznego sklepu gdzie można kupić pełne jego wyposażenie – począwszy od materiałów uszczelniających dno, a skończywszy na roślinach i rybach. Jeżeli chcecie, aby oczko wodne było rzeczywiście ozdobą ogrodu i nie wymagało ciągłej pielęgnacji, powinniście stworzyć ekosystem, w którym dojdzie do powstania równowagi biologicznej. Taki stan jest możliwy tylko wtedy, gdy w określonym środowisku żyje znaczna ilość rozmaitych organizmów. Aby to osiągnąć, warto, aranżując sztuczny staw ogrodowy, wzorować się na naturalnych zbiornikach wodnych, w których nie ma sztywno wyznaczonych stref i sadzić rośliny wodne pływające i zanurzone.

Żywopłot to naturalne ogrodzenie

Jeżeli planujecie ogrodzenie Waszej posesji, pamiętajcie, że jest wiele możliwości, a wśród nich między innymi ogrodzenia w tradycyjnej formie z cegły, metalu, drewna. Oprócz tego dość ciekawą opcją jest zastosowanie żywopłotu. Żywopłot spełnia wszystkie podstawowe funkcje dobrego ogrodzenia: chroni wnętrza ogrodów przed śniegiem i kurzem przedostającymi się z ulic, osłabia siłę wiatru i tłumi hałas. Jest dużo tańszy od tradycyjnych ogrodzeń a dodatkowo może stanowić też część ogrodu, ponieważ składa się z roślin. Dla zwierząt jest atrakcyjnym miejscem na stworzenie swojej kryjówki zatem przyczynia się także do tworzenia przyjaznego ekosystemu w ogrodzie.

Pozwól roślinom rosnąć swobodnie

Ogród ekologiczny, przyjazny ekosystemowi to z założenia ogród, który sam się reguluje i wymaga minimum ingerencji. Z tego powodu jest do propozycja dla osób szukających w ogrodzie wytchnienia, a nie pracy. Miejsce trawnika pozwólcie zająć łące kwietnej, nad którą fruwa chmara owadów. Tym, którzy nie wyobrażają sobie ogrodu bez trawnika, polecić można mieszanki traw z nasionami stokrotek i koniczyny, gdyż taki kwitnący trawnik sprawdzi się w tym wypadku najlepiej. Pozwólcie rośliną rosnąć śmiało i swobodnie – rzadko sięgajcie po sekator. Istnieje trend w ogrodnictwie, który nazywa się ogrody naturalistyczne i to właśnie ich idea jest bardzo korzystna i przyjazna środowisku naturalnemu. Dodatkową zaletą jest niewielki nakład pracy jaki wymagają takie właśnie ogrody. 

Pamiętajcie, że to już marzec dlatego zaczynają się pierwsze prace otwierające sezon ogrodniczy. Zobaczcie co należy zrobić w ogrodzie już teraz: Najlepsze porady ogrodowe na marzec!

Zaproś zwierzęta do ogrodu

Zapraszanie do ogrodu pożytecznych owadów, ptaków i innych, drobnych zwierząt to doskonały pomysł. Korzyści będą obustronne. Możecie to zrobić poprzez stworzenie im odpowiednich warunków: na przykład sadzenie uwielbianych przez nie roślin, zakładanie budek lęgowych, ustawianie poidełek w czasie upału i dokarmianie zimą. Ptaki, ropuchy, jeże, jaszczurki i drapieżne owady pomogą nam w redukcji liczby szkodników na przykład ślimaków. W cichym zakątku, wśród liści, chętnie zamieszkają jeże, nasłoneczniony skalniak odwiedzą jaszczurki, oczko wodne – żaby, a w całym ogrodzie zaczną pojawiać się pożyteczne żyjątka. Ptaki zaprosicie sadząc owocujące drzewa takie jak jarzębina, kalina czy bez. Dzięki temu ogród będzie naturalnie regulowany, a człowiek uzyska sposobność obserwacji z bliska otaczającej go przyrody.

Na zdjęciu ciekawy i designerski karmnik dla ptaków – projekt JAN KOCHAŃSKI.

A co Wy myślicie o takich "naturalnych" ogrodach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu